Kraj. Służby chcą mieć wgląd w nasze konta

Rząd pracuje nad nowym narzędziem, które pozwoli zbierać informacje o kontach bankowych Polaków. Dane mają trafić do fiskusa, CBA, ABW, a nawet Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

Rząd w pierwszym kwartale przyszłego roku chce przyjąć ustawę, która umożliwi stworzenie nowego narzędzia kontroli przepływów finansowych.   |  fot. pixaby.com

Resort finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej m.in. do gromadzenia i przetwarzania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dostęp do kont Polaków chce mieć nawet Straż Graniczna. Przepisy mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r. Wynikają one z unijnej dyrektywy.

Jak podaje KPRM w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, celem projektowanego aktu prawnego jest utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF). Ma on służyć gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach oraz o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych. Wskazane rachunki obejmują rachunki bankowe, rachunki w SKOK, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych, rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi.

Źródło: https://businessinsider.com.pl