Koronawirus - na chwilę obecną nie ma potwierdzonego przypadku. W powiecie chojnickim są osoby pod nadzorem

Czy Sanepid monitoruje na terenie powiatu chojnickiego osoby w związku z epidemią koronawirusa? Na chwilę obecną Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chojnicach ma pod nadzorem 2 osoby, które podróżowały wspólnie z osobami powracającymi z Chin.

Do 9 marca ma pod nadzorem dwie osoby Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chojnicach.   |  fot. Ilustracyjne

- W poniedziałek zakończono nadzór na 4 osobami, które były w podobnej sytuacji. Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch z dnia  25.02.2020 r. osoba, która zaobserwowała u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem powinna powiadomić Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną oraz skontaktować się z izbą przyjęć szpitala zakaźnego.

Koronawirus  SARS-CoV-2 przenosi się drogą powietrzno - kropelkową podobnie jak wirus grypy. W ostatnich tygodniach obserwujemy wzrost zgłoszeń podejrzeń o grypę i zakażenia grypopodobne z podmiotów leczniczych. I tak w pierwszym tygodniu lutego, na terenie powiatu chojnickiego,  odnotowano 1432 przypadki ( w tym 5 hospitalizacji),   w drugim 1929 ( w tym 46 hospitalizacji) oraz trzecim tygodniu lutego -1775 przypadków w tym 26 hospitalizacji.

Zasady profilaktyki obejmują: mycie rąk wodą z mydłem, używanie środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (jeśli nie ma możliwości umycia rąk), stosowanie odpowiednich zasad podczas kaszlu i kichania (zasłanianie chusteczką lub łokciem a nie dłonią), unikanie skupisk ludzkich, zachowanie odległości od osób które kaszlą i kichają oraz w przypadku koronawirusa – powstrzymywanie się od wyjazdów na tereny w których występują ogniska zakażenia.

Od 26.02.2020 r. działa infolinia 800 190 590, pod którą można uzyskać  informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Zachęcamy również do odwiedzania stron Głównego Inspektora Sanitarnego gdzie na bieżąco publikowane są aktualności dotyczące sytuacji epidemiologicznej w kraju. – informuje Iwona Jażdżewska – rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach.

Dyrektor szpitala w Chojnicach jest dziś (27.02.) na spotkaniu u wojewody, gdzie trwa spotkanie dyrektorów szpitali w sprawie koronawirusa. Jutro starosta powiatu chojnickiego ma podjąć decyzję czy jest potrzeba zwoływania powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

(Ulotka_PPWIS_koronawirus.pdf)

(red)

Zapisz