Konstytucyjna wystawa

3 maja przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, w związku z tą rocznicą sejm postanowił, że obecny rok będzie Rokiem konstytucji. W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę poświęconą temu wydarzeniu.

Ekspozycję można oglądać od lutego do końca stycznia przyszłego roku.   |  fot. MBP

Składają się na nią cztery plansze. Na pierwszej znajdują się ogólne informacje dotyczące Ustawy rządowej z dnia 3 maja 1791 roku, w tym zmian, jakie wniosła, a także stosunek ówczesnej opozycji do zawartych w dokumencie praw i zasad. Kolejna część dotyczy wybranych sygnatariuszy i twórców konstytucji. Na zdjęciach i w krótkich opisach przedstawieni są m.in.: Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Scipione Piattoli, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Na trzeciej planszy znalazł się pełny tekst konstytucji z podziałem na rozdziały dotyczące: religii, szlachty, miast i mieszczan, chłopów, rządu, sejmu, króla, sądów, regencji, edukacji dzieci królewskich i siły zbrojnej. Natomiast na ostatniej części wystawy można przeczytać o tym, jak doszło do obalenia Konstytucji 3 maja. Dodatkowo można zobaczyć również reprodukcje plakatów przedstawiających programy obchodów tej majowej rocznicy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Kopie tych plakatów pochodzą z Polskiej Biblioteki Cyfrowej Polona.

Pod wystawą znajduje się gablota, w której zaprezentowane zostały też książki poświęcone konstytucji, m.in. reprint Ustawy rządowej z 3 maja 1791 roku. Zapraszamy do oglądania.

MBP