Konferencja na dworcu z pomarańczowym tłem

Dziś marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odwiedził chojnickich samorządowców. Przyjechał w towarzystwie posła na Sejm oraz kandydata do Senatu Stanisława Lamczyka. Zakończeniem wizyty była wspólna konferencja prasowa na dworcu.

Ideą akcji Pomarańczowy wiadukt jest zrobienie sobie zdjęcia z pomarańczowym akcentem   |  fot. (olo)

Miejsce to wybrano nie przypadkowo, gdyż miasto Chojnice realizuje wielką inwestycję - transportowy węzeł integrujący wraz ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i rozwojem sieci publicznego transportu zbiorowego. W ramach tego zadania zbudowany zostanie m.in. nowy dworzec autobusowy, wyremontowany zostanie dworzec kolejowy, powstanie nowe przejście podziemne (tunel). Całość kosztować będzie kilkadziesiąt milionów zł.

Nieprzypadkowo na dworcu obecny był poseł Stanisław Lamczyk, pomysłodawca rewitalizacji linii kolejowych i przywrócenia ruchu pociągów z Trójmiasta na Kaszuby (Kartuzy, Kościerzyna, Chojnice Człuchów, Bytów). W swojej pracy poselskiej zajmował się zagadnieniami tworzenia nowej oraz modernizacji istniejącej infrastruktury drogowej i kolejowej, zbiorowego transportu publicznego, ochrony środowiska oraz nowych technologii w infrastrukturze.

- Najwięcej takich węzłów integracyjnych powstaje w województwie pomorskim. Infrastruktura kolejowa musi być  konkurencyjna z transportem drogowym i jeśli węzeł powstanie w każdym powiecie województwa pomorskiego to podróż to trójmiasta zajmie nieco ponad godzinę, a tego oczekują mieszkańcy - powiedział Stanisław Lamczyk. - Węzeł chojnicki jest bardzo ważny i wiemy, że prędzej czy później ta linia będzie elektryfikowana.

Podczas dzisiejszej (10.10.) wizyty włodarze rozmawiali o wielu inwestycjach, w tym drogowych, ale też o pomyśle stworzenia wspólnego biletu na przejazdy środkami komunikacji publicznej. - Zależy nam, aby ta idea była realizowana nie tylko w obszarze aglomeracji trójmiejskiej, ale obejmowała całe województwo pomorskie – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Więcej w materiale wideo.

(red.)

Pomarańczowy wiadukt PKM wspiera chorych na SM

Wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Okaż im wsparcie w walce z tą trudną chorobą. Jak? Robiąc pomarańczowe zdjęcie. Akcję pod hasłem „Minuta dla SM”, która zaczyna się w piątek 11 października przygotowała Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Patronat Honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Do akcji włączyła się m.in. Pomorska Kolej Metropolitalna, która podświetli na pomarańczowo wiadukt nad ul. Słowackiego w Gdańsku.

Motywem przewodnim akcji jest kolor pomarańczowy, będący kolorem-symbolem SM. Ideą akcji jest zrobienie sobie zdjęcia z pomarańczowym akcentem (może to być np. element ubioru czy przedmiot trzymany w dłoniach). – Celem naszej akcji jest zwiększanie świadomości czym jest stwardnienie rozsiane, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie tej choroby, a także namawianie pacjentów, żeby (niezależnie od zaawansowania choroby) nie rezygnowali ze swoich marzeń – mówi Monika Łada, Prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.

Akcja „Minuta dla SM” zaczyna się w piątek 11 października. Tego dnia w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku działać będzie stoisko Fundacji StwardnienieRozsiane.info (w godz. 15-20 na poziomie -1, w pobliżu sklepu Smyk). – W Galerii Bałtyckiej będzie można zrobić sobie „pomarańczowe” zdjęcie, ale nie tylko. Przedstawiciele Fundacji będą wówczas także odpowiadać na pytania dotyczące stwardnienia rozsianego. Przygotowaliśmy też atrakcje dla dzieci związane z działalnością naszej Fundacji – dodaje Monika Łada.

Ale to nie jedyny akcent tej akcji. W dniach 11-31 października Fundacja namawiać będzie wszystkich chętnych do zrobienia sobie „pomarańczowego” zdjęcia oraz udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagami: #minutadlaSM oraz #SMicoztego. Hasztag lub nazwę akcji można dodatkowo umieścić na zdjęciu (np. trzymając w dłoniach kartkę z odpowiednim napisem). Zdjęcia można też przesyłać na adres e-mail Fundacji: fundacja@stwardnienierozsiane.info. Akcję wesprze spółka Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.: w dniach 11-18 października na pomarańczowo zostanie podświetlony wiadukt PKM nad ul. Słowackiego w Gdańsku. Akcja „Minuta dla SM” potrwa do końca października.

Ze wszystkich zdjęć zrobionych w ramach akcji stworzona zostanie specjalna pocztówka, która będzie zaprezentowana podczas ogólnopolskiej Konferencji „SM- i co z tego” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zaplanowanej w dniach 9-10 maja. Odbędzie się wówczas także wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych w ramach projektu. Organizatorem akcji jest Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Patronat Honorowy nad Projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex - SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy funkcjonuje w sposób niewłaściwy i uszkadza osłonki komórek nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Pojawia się problem z przekazywaniem impulsów nerwowych, w efekcie organizm funkcjonuje w sposób niewłaściwy: np. nogi (choć zdrowe) nie mogą się poruszać, chory, polewając ręce zimną wodą, odczuwa ból, jakby lał wrzątek… Szczególnie „niewidoczne” objawy dokuczają chorym – przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzroku, problemy z równowagą.

Szacuje się, że w Polsce choruje ok 50 tys. osób (na świecie – ok. 2,5 mln). Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza „stwardnienie rozsiane” stanowiła ogromne prawdopodobieństwo, że chory w krótkim czasie stanie się osobą głęboko niepełnosprawną. Szacowano, że co drugi młody człowiek na wózku inwalidzkim to osoba chora na SM. Dziś jest lepiej: rozwój medycyny oraz systematyczne zwiększanie dostępności do leczenia powodują, że coraz więcej nowo zdiagnozowanych chorych ma szansę na niemal w pełni aktywne życie... Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje powszechne przekonanie, że SM prostą drogą prowadzi do głębokiej niepełnosprawności. Fundacja StwardnienieRozsiane.info zwraca się do pacjentów z hasłem: „SM – nie przekreślaj marzeń”

Kontakt do Organizatora: Monika Łada tel. 791 111 301, m.lada@stwardnienierozsiane.info

 1. 12 października 2019  10:21   I warto jeszcze dodać ,że ... (1)   Charzykowianin

  I warto jeszcze dodać ,że Państwa upór w niechęci rozmów z ministerstwami transportu,środowiska i finansów zakończył się zmaginalizowaniem -wręcz pominięciem naszego regionu w planowanych inwestycjach w ramach programu mu Centralnego Portu Komunikacyjnego. W zał. link do mapy planowanych inwestycji komunikacji kolejowej https://s6.tvp.pl/images2/6/c/b/uid_6cb960b1aba7c040e1999cfd9199daab1558332729142_width_907_play_0_pos_0_gs_0_height_515.jpg Wobez zaistaniałych faktów mysle ,że w Chojnicach wystarczy wybudować wiatę łacząca dworzec PKP z PKS

  9
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 16 października 2019  07:43   Zaczarowane CPK   Kolejarz

   Rozmowy dot. CPK w naszym regionie odbędą się w drugiej dekadzie listopada w Gdańsku. I proszę nie pisać plotek o niechęci rozmów w tym województwie.

   1
   0
 2. 12 października 2019  10:06   I jak widzimy ciągle tkwimy ... (1)   Charzykowianin

  I jak widzimy ciągle tkwimy w epoce "białych skarpetek" Panowie.: bez wizji,bez skuteczności opowiadający bzdury,a reszta Polski tj.: małopolska,śląskie odleciały od nas z predkością światła.

  8
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 16 października 2019  08:11   Pomorskie odleciało innym   Kolejarz

   Przesyłam Tobie link do strony Urzędu Transportu Kolejowego gdzie m,in, w ostatnich dniach opublikowano raport dot. transportu kolejowego w województwach: https://www.utk.gov.pl/pl/dokumenty-i-formularze/opracowania-urzedu-tran/15443,Kolej-w-wojewodztwach-wykorzystanie-i-polityka-transportowa.html Oprócz publikacji Narodowych może poczytasz ww publikację, która rozwieje Twoje wątpliwości dot. wizji rozwoju naszego województwa.

   1
   0
 3. 11 października 2019  20:48   zmienili kolor"? ...   cz-ów

  zmienili kolor"? Wcześniej samolot po lotnisku ciągali w żółtym...

  17
  5
 4. 11 października 2019  19:51   Smiesznie wyglądają, takie ...   sc

  Smiesznie wyglądają, takie dinozaury z minionej epoki.

  15
  6
 5. 11 października 2019  15:18   Dworzec Neverending Story   Anonimowy Anonim

  W 2011, 2015 i 2019 włodarze robili medialne zamieszanie dotyczące chojnickiego dworca PKP. I to zawsze przed wyborami parlamentarnymi. I zawsze z burmistrzem i posłem Lamczykiem. Dworzec był dwa razy przejmowany - 2011 i 2015. Drugi raz w Brusach. Chyba w tej pięciolatce wreszcie coś się na nim zmieni. Tylko kiedy przyjdzie kolej na kolejową wieżę ciśnień?

  12
  8
 6. 11 października 2019  14:39   W tym Czerwonym im do twarzy   Rozowa Landryna

  W tym Czerwonym im do twarzy

  15
  6
 7. 11 października 2019  09:57   10 wpisów tego samego *****   Lek

  który poprzednio wypisywał swoje idiotyzmy wielkimi jak wół literami. Teraz pisze małymi, ale z wpisów przebija ta sama głupota. Ciekawe kto temu ******* płaci, a jeżeli płaci to musi być takim samych ******!

  11
  11
 8. 11 października 2019  08:06   PROPAGANDA SUKCESU (1)   Laczkarz

  Do kompletu brakuje tego cymbała ze Starogardu z dobrze wyuczoną łaciną.

  16
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 11 października 2019  09:52   Ty laczkarz   Zibi

   spójrz w lustro pajacu, tam zobaczysz takiego cymbała, jakiego jeszcze nie widziałeś!

   6
   6
 9. 11 października 2019  07:53   Ale jaja trzy dni przed wyborami (1)   konduktor

  Trzeba było pójść w tory kilkanaście metrów poza piąty peron i pokazać się na stacji Chojnice w plenerze.

  18
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 10. 11 października 2019  07:47   A ten prostak   Ania

  A ten prostak z ręką w kieszeni to kto taki?

  13
  8
 11. 11 października 2019  07:42   Lepiej to zaorac posadzic ...   Nie wracam do Chojnic

  Lepiej to zaorac posadzic chwasty sprzedac moze ktos kupi To nie miasto to juz wies...

  15
  10
 12. 11 października 2019  07:28   Cyrk na kółkach pod dworcem ...   anonim

  Cyrk na kółkach pod dworcem mającym mieć remont od 15 lat. Nie ma to tamto Finster jest skuteczny!

  15
  12
 13. 10 października 2019  21:38   Nawet Niebo Nie Wytrzymalo i ...   Parasoli parasolki ach ach... AMEN

  Nawet Niebo Nie Wytrzymalo i Sie Rozplakalo

  22
  12
 14. 10 października 2019  21:35   Przed Sadem Bozym Ten ...   Pan Buczek

  Przed Sadem Bozym Ten Pomaranczowy Nie Wystarczy

  20
  12
 15. 10 października 2019  21:32   PO pobudka, a może budka(po) na 3 dni przed wyborami   Tomaszek

  Oto obraz całej partii PO, budzą się jak bida zagląda im do d...., a na co dzień mają wszystko i wszystkich głęboko w d.... Taka prawda, ale ludzie już zrozumieli, na szczęście.

  32
  10
 16. 10 października 2019  21:11   miasto robi...transportowy węzeł integrujący hahahah (1)   Rafał

  Śmiech na sali, że nawet nie ma elektryfikacji. Pociągi ekspresowe nie jeżdzą przez Chojnice, nie mówiąc o tym, że nawet pociągu do Warszawy nie ma. Wielki mi węzeł się szykuje relacji RYTEL - BĄK - CZERSK z dojazdem do stacji wieś. To są rządy PO.

  28
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 12 października 2019  18:00   Za to PiS zrobił wiele ...   Adam

   Za to PiS zrobił wiele rozdaje nasze pieniądze i kupuje głosy od naiwnych polaczków Czekam na samochody elektryczne i mieszkania zakłamanego Morawieckiego

   3
   0
 17. 10 października 2019  21:04   I znowu ten szkodnik Polski - PO blee   Anna

  Niech oni już nic nie obiecują, proszę!

  28
  11
 18. 10 października 2019  19:24   POprostu kampania wyborcza   ben

  przed wyborami nagle wielkie zainteresowanie i wizytacje jak wiadomo lewej strony ,prawda jest taka że ta całe POKO ,po za oczernianiem i krytykowaniem PISu nie ma nic do zaoferowania Polakom,no jeszcze po za uleganiu kaprysom unii która jak wiadomo nie ma ochoty wiele dać Polsce...,PO godziło się by do Polski trafiało wszystko gorszej jakości,jedzenie też miało być najgorsze,więc co tu dużo mówić.....,to miały być te równe zasady,i słuchanie wieczne że Polski nie stać na to by Polak żył lepiej....,,i to wieczne zaciskanie pasa,dla zwykłych obywateli to była granda....,

  25
  10
 19. 10 października 2019  18:13   Kiedy zacznie sie protest ...   Sex Bomby Pozdrawiaja Zbysia ze super taxi

  Kiedy zacznie sie protest kierowcow zawracaniem na dworcu by wykonac zakaz lewo skretu z prawo skretu w Towarowa

  17
  12
 20. 10 października 2019  18:08   Czy na wezle integracyjnym ...   Zylety Pozdrawiaja Zbysia ze Sex Taxi

  Czy na wezle integracyjnym beda wprowadzone Zakazy Prawo i Lewo Skretow

  16
  10
 21. 10 października 2019  17:58   Obiecanki plus kiełbasa POKO   Niedoszły pasażer

  Lamczyk ok. 10 lat temu obiecywał z drogi wojewódzkiej 235 zrobić drogę krajową a pięć lat wstecz tory do Kościerzyny miały być w szybkim tempie naprawione.Naprawiono tylko 20 kilometrów pomiędzy Chojnicami i Brusami Na dzień dzisiejszy pociągi po torze jadą sporadycznie a w miejsce pociągów komunikacja uzupełniająca szosą. Ponadto o dworcu jest bardzo, bardzo dużo gadania gadania a pociągów , autobusów oraz pasażerów coraz to mniej. Nawet ostatni sklepik zniknął.

  32
  13
 22. 10 października 2019  17:22   Szkoda ze ten oszolom który ...   Kuba

  Szkoda ze ten oszolom który nagle przestał pisać wielka litera tak szczeka. Chociaż w jednym ten człowiek ma rację. Agitacja wyborcza pełna gębą. Naszym władza się chyba zadek pali że tak atakują PiS i agituja za POKO.

  24
  12
 23. 10 października 2019  17:02   Chce do Koalicji ... (1)   Kto nalezy Gdzie mozna sie zapisac

  Chce do Koalicji Obywatelskiej Platformy Lewackiej Teczowej LGBT

  9
  22
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 10 października 2019  21:28   U Czarusi Loczka lub ...   Tecza LGBT Plus nad Somora i Gomorra

   U Czarusi Loczka lub Dwulicowca

   6
   8
 24. 10 października 2019  16:57   Z wezla integracyjnego   A gdzie rzygajacy tczewem

  Z wezla integracyjnego

  14
  12
 25. 10 października 2019  16:55   Kogo na zebraniach Neumann w ...   Chojnickie tasmy Neumanna zobacz...

  Kogo na zebraniach Neumann w Chojnicach w wyborach lokalnej wladzy promowal wykrzykiwal A wladza lokalna ....

  17
  10
 26. 10 października 2019  16:50   A co na to nieomylny jasnowidz   Zbigniew z Chojnic ze super tvi

  A co na to nieomylny jasnowidz

  12
  13
 27. 10 października 2019  16:46   Propaganda wyborcza by ...   Tasmy Neumanna co mowia

  Propaganda wyborcza by mobilizowac elektorat POKO a gdzie kumpel Neumann dzis nie uczestniczyl

  24
  14
 28. 10 października 2019  16:45   Lewacy wszystkich krajów, ...   Wołodia Lenin

  Lewacy wszystkich krajów, łączcie się.

  21
  11