Konfederaci na Rynku o ustawie covidowej i piątkowej manifestacji chojnickiego PO

W sobotnie południe na Starym Rynku w Chojnicach odbyła się kolejna konferencja prasowa działaczy klubów Konfederacji i Niezależnych PL z Chojnic, Bytowa i Człuchowa. Tematem nr 1 był raport z prac w Sejmie nad ustawą o tzw. segregacji sanitarnej.

Kilkudziesięciu uczestników manifestacji sprzeciwiało się "bezprawnej segregacji sanitarnej, przymuszaniu do szczepień na COVID-19 i skandalicznej ustawie 1846".   |  fot. (je)

Komentowano także cenzurę Facebooka i wczorajszą manifestację chojnickiej PO ws. zmarłych na COVID-19. Konferencję poprowadził Grzegorz Prondziński z Bytowa. Jako pierwszy głos zabrał Jacek Oberland (0.35 – 7.20) z Człuchowa, który przedstawił przebieg kolejnego czytania w Sejmie projektu wspomnianej ustawy. Skomentował także odrzucenie przez posłów PiS poprawki zgłoszonej przez Lewicę o obowiązkowe szczepienie parlamentarzystów.

Następnie wypowiedziała się (7.20 – 15.15) chojnicka lekarka Ewelina Gierszewska, członkini Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Uważa, że planowana ustawa o segregacji sanitarnej nie ma sensu, bo również osoby zaszczepione chorują i transmitują wirus COVID-19. Zauważyła, że pacjenci boją się skorzystać z lekarza w przychodni, bo wtedy muszą być testowani i czasem cała rodzina trafia na kwarantannę. Poinformowała, że również profil na FB Stowarzyszenia został zablokowany, bo publikował wyniki badań naukowych niezgodne z przekazem mediów głównego nurtu.

Także (13.15 – 21.00) Mateusz Knitter z chojnickiej Konfederacji opowiedział o potyczkach z FB lokalnej i krajowej organizacji. Również miał przygody z cenzurą FB (21.00 – 23.35) Grzegorz Prądziński oraz Ewelina Gierszewska (23.35 – 27.05): „Wstawiłam na mój prywatny profil skany ulotek producentów szczepionek, gdzie podano informacje o możliwych powikłaniach po ich użyciu. FB je usunął, a ja dostałam ostrzeżenie, że zamieszczam nieprawdziwe informacje”.

Również Jacek Oberland (27.05 – 29.10) ponownie zabrał głos i podzielił się z kilkudziesięcioosobowym gronem uczestników manifestacji na Starym Rynku własnymi doświadczeniami z cenzurą FB. Natomiast Kazimierz Franckowski z Chojnic (29.10 – 32.25) przedstawił sprawę opasek covidowych na basenie w Chojnicach: „Wystąpiliśmy przeciw stosowaniu na basenie opasek z informacją, że jej użytkownik jest zaszczepiony bądź niezaszczepiony. Po naszej interwencji u burmistrza zrezygnowano z nich.” Skrytykował ponadto apel radnej powiatowej z PO Bożeny Stępień z piątkowej akcji palenia białych zniczy dla zmarłych na COVID, by wprowadzić obowiązkowe szczepienia: „To skandal i hańba. Protestujemy przeciwko tym haniebnym wypowiedziom.”

Ostatni mówca, czyli Krzysztof Haliżak z Chojnic (od 32.25), także zajął się akcją „zniczową” chojnickiej PO z 14.01: „Zabrakło wczoraj na Rynku Leszka Bonny. W naszej opinii jest jednym z najbardziej uprawnionych, by zapalić światełko dla ofiar, szczególnie z Hospicjum. (…) Na tej manifestacji zabrakło informacji o ilości nadmiarowych zgonów ludzi, którzy nie doczekali się wizyt lekarskich, nie doczekali zaplanowanych operacji, nie zostali prawidłowo zdiagnozowani z powodu teleporad.”

Więcej informacji w pełnym zapisie konferencji prasowej na Starym Rynku.

(je)