Koncert w rytmie ska

W najbliższą niedzielę w jednym z chojnickich pubów wystąpi grupa Vespa. Początek koncertu o godz. 19. Vespa to jeden z pierwszych zespołów, które podjęły się straceńczej misji przeszczepiania na nadwiślański grunt rytmów ska.

Vespa   |  fot. dach

Vespa to po włosku osa; to także nazwa kultowego wśród modsów i skinheadów skutera. Debiutowali w 1995 roku, w 1997 nakładem nieistniejącej już wytwórni QQRYQ ukazała się debiutancka kaseta "Vespa". Jeden z pierwszych polskich materiałów utrzymanych w stylistyce ska spotkał się z doskonałym przyjęciem amatorów gatunku. Na kasecie znalazły się bezpretensjonalne i żywiołowe piosenki wykonane przez przepisowy skład ska z sekcją dętą na czele. W 2003 Jimmy Jazz Records wydało drugą płytę zespołu - "Bujaj się". Vespa pokazała, że nie stoi w miejscu: pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki gatunku i jazzujące aranżacje sekcji dętej. Po raz pierwszy Osa sięgnęła do swingu, który zgrabnie połączyła z pulsacją ska. Efektem tego mariażu była piosenka "To miasto", do dziś jedna z popularniejszych w repertuarze Vespy.

W czerwcu 2007 zespół własnym sumptem wydał singiel "Gorące lato w mieście/Nie kłam", który był zapowiedzią nowej płyty. W listopadzie 2007, już jako Showbiz Monstaz Records, Vespa hucznie świętowała premierę albumu "Potwór". 3. materiał zespołu to kolejny krok w stronę swego stylu - połączenia jamajskiej pulsacji ska i rocksteady z amerykańskim "swing revivalem". Na "Potworze" pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki ska: "Nie kłam" (czyli "Please, stop your lying" Errola Dunkley'a) i "Rub up, push up" (Justin Hinds), nie zabrakło utworów instrumentalnych (m.in. interpretacja "Equinox" J. Coltrane'a) i utworów autorskich - z dowcipem mówiących o relacjach damsko-męskich, życiu w miejskiej dżungli, filmowych historii o kobietach-morderczyniach, wilkołakach czy gigantycznych osach. Okładkę albumu narysował Bartosz Minkiewicz, współtwórca popularnej serii komiksowej "Wilq Superbohater". Na początku 2008 Vespa występem w studio koncertowym S1 Polskiego Radia Szczecin rozpoczęła "Potwór Tour 2008-3000" - trasę koncertową, która odwiedziła 30 miast w Polsce i Niemczech. Wtedy też premierę miał drugi singiel z "Potwora" - "I was a teenage werewolf", do którego powstał teledysk-hołd dla niskobudżetowych horrorów. W listopadzie 2008 Showbiz Monstaz Records wydała debiutancki materiał Vespy po raz pierwszy na cd, z tej też okazji zespół zagrał specjalną trasę "Rimemba de dejs?".

1 marca 2010 ukazała się najnowsza płyta grupy, "Starsi grubsi bogatsi". Promuje ją singiel "To tyle dziś kosztuje", zaraz po premierze Vespa rozpoczęła trasę koncertową "Starsi grubsi bogatsi Tour 2010-3000".

(ro)

 1. 26 listopada 2010  11:28   VESPA   Radek

  Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę u Kornela, start o 19:00. Blisko dwie godziny muzy na żywo :-)

  0
  0
 2. 26 listopada 2010  09:30   where? (1)   anonim

  "w jednym z chojnickich pubów" ? Czy to, że zagrają u Kornela to jakaś tajemnica ?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 listopada 2010  16:00   Kornel za reklamę nie ...   anonim

   Kornel za reklamę nie zapłacił hahahaha, śmiech na sali normalnie.

   0
   0