Koncert Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, Chojnickie Centrum Kultury i Promocja Regionu Chojnickiego zapraszają na uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny.

W Chojnicach „Śląsk” wystąpi z programem „A to Polska właśnie”. Występ zaplanowano z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez miasto Chojnice.   |  fot. ChCK

14 września w hali Centrum Park wystąpi Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK. Chór, balet i orkiestra, łącznie 130 artystów, zaprezentują koncert „A to Polska właśnie”. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) od blisko 66 lat jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. „Śląsk” to dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, którym Zespół zawdzięcza podstawy swojej świetności.

Sławę i kunszt wykonawczy budowało wiele pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponad stuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski na świecie - zrealizował ponad 9 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

W swoim dorobku Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska", z których pięć posiada status Złotych Płyt, jedna Platynową oraz kilka nominacji do „Fryderyków”. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną w ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Od maja 2017 roku Zespół „Śląsk” jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 66 lat siedzibą Zespołu jest zabytkowy Zespół Pałacowo – Parkowy w Koszęcinie.

Program - „A to Polska właśnie”

Koncert w całości oparty na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych i narodowych. Artyści Zespołu „Śląsk” występują w kostiumach stylizowanych z regionów całego kraju. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi Zespołu „Śląsk”. W programie znajdują się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Ondraszek” oraz opracowania muzyczne do takich tańców, jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak - Oberek”, „Krakowiak”, „Polonez - Mazur” i „Tańce górali podhalańskich”.

14 września, godz. 18:00. Hala widowiskowo-sportowa Centrum Park, ul. H.Wagnera 1

Bilety: 120 zł - krzesełka przed sceną (sektor biały)

100 zł - widownia, sektor centralny (zielony i czerwony)

80 zł - widownia, sektory boczne (żółty i niebieski)

Bilety do kupienia w Chojnickim Centrum Kultury (ul. Swarożyca 1) oraz w Promocji Regionu Chojnickiego (ul. Stary Rynek 4).

Organizatorzy: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury, Promocja Regionu Chojnickiego

Zapraszamy!

Uwaga!  Dla naszych czytelników mamy dwie bezpłatne wejściówki. Aby je otrzymać wystarczy odpowiedzieć na pytanie:  Jak nazywała się wokalistka, która jako pierwsza w zespole śpiewała przez lata, że "poleciałaby za Jaśkiem do Śląska". Na odpowiedzi czekamy do soboty do godz. 15:00.  Dla osób, które przyślą prawidłowe rozwiązanie na adres redakcja@chojnice.com wylosujemy zwycięzców, którzy zostaną powiadomieni mailem, a wejściówki będą do odebrania w dni robocze od godz. 12 w kasie kina.