Kolejowe przymiarki

W piątek kolejne rozmowy na linii miasto - Polskie Linie Kolejowe w sprawie chojnickiego węzła transportowego. - Chcemy wypracować strategię realizacji przetargów w chojnickim węźle, która zsynchronizuje wszystkie prace – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Chojnicki dworzec czeka na remont.   |  fot. (olo)

Wiosną mają ruszyć prace przy budowie dworca autobusowego. Być może już zimą firma Marbruk, która złożyła już projekt ścieżek rowerowych w ramach węzła i zakończyła też projektowanie kształtu i wizualizacji dworca autobusowego, rozpocznie wyburzanie pod to zadanie dwóch budynków. - Obecnie firma Marbruk uzgadniania projekt i wizualizację dworca autobusowego z wojewódzkim konserwatorem zabytków – mówi burmistrz Arseniusz  Finster. Ten dworzec ma być gotowy na koniec 2020 roku.

O wiele trudniej idzie remont dworca kolejowego. Pierwszy przetarg na jego remont ze względu na bardzo wysoką cenę zakończył się fiaskiem (zamiast spodziewanych 12 mln zł była oferta na 21 mln zł). Burmistrz przyznaje, że jednym z powodów małej liczby oferentów na remont dworca kolejowego jest  strach przed Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. - Ciężko firmom oszacować do końca koszty, bo nie wiedzą do końca co się wydarzy i jakie decyzje będzie podejmował konserwator. Dlatego chyba będziemy chcieli sami przygotować projekt i uzgodnienia z konserwatorem, co powinno przełożyć się na liczbę chętnych firm i obniżyć koszty – dodaje Finster.

W piątek miasto i PLK chcą rozmawiać o dalszych krokach. PLK ma bowiem swoją działkę w tym remoncie – to remont peronów i budowa przejścia podziemnego. - Chcę zaproponować PLK, aby najpierw ogłosiły przetarg na wykonanie przejścia podziemnego między nowym dworcem autobusowym i dworcem kolejowym, aby po zakończeniu remontu dworca autobusowego podróżni nie musieli chodzić przez tory czy dookoła – mówi burmistrz. - Chciałbym, aby wraz z budową przejścia podziemnego udało się wyremontować dwa perony, które znajdują się właśnie nad tym przejściem.

Do remontu później zostaną trzy perony – 3,4 i 5, które znajdują się po prawej stronie od głównego wejścia na dworzec.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 13 grudnia 2018  11:42   dojscie do dworca ??   Robert

  czy zostana wyremontowane chodniki ktorymi, niestety ale czeba dojsc do dworca PKP jak narazie to sie waliski nosi bynie polamac kolek warto pomyslec otym.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 5 grudnia 2018  14:01   Może nie w temacie ale...   driver

  Patrząc na foto (jest to zapewne wnętrze kabiny maszynisty) byłem zaskoczony tym, że na "wyposażeniu" lokomotywy jest kuchenka. Ot taka ciekawostka...

  2
  0
  Odpowiedz
 3. 4 grudnia 2018  19:29   kasa w błoto (1)   anonim

  A wystarczyło zrobić dworzec pks za wiaduktem przy Czarnej Drodze, a na placu dworcowym zrobić porządny parking. Teraz parę lat będą dłubać.

  5
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2018  11:46   Wrto pomyslec !   anonim

   Wrto tez pomyslec by zrobic pozadne chodniki do dworca PKP bo jak dotad to w waliskach wszytkie kolka sie urywa

   0
   0