Kolejne poetycko-muzyczne spotkania autorskie w Centrum Kultury Podziemia

Dzisiaj (11.09.) o godz. 18.00 w podziemiach kościoła gimnazjalnego wystąpi grupa poetycka OPAL ze Szczecinka. Jutro (12.09.) natomiast, w tym samym miejscu, zaplanowano spotkanie autorskie z Krystyną Mazur. Początek wydarzenia o godz. 17.00.

Na spotkanie autorskie i koncert poetycki zapraszają orgnizatorzy.   |  fot. nad.

W spotkaniu może wziąć udział do 50 osób. - Zachowując dystans społeczny zamierzamy w piątek świetnie się bawić na koncercie poezji śpiewanej prezentowanej przez grupę poetycką OPAL ze Szczecinka - „OPAL na szczęście”. Zespół przedstawi nie tylko utwory innych poetów, artystów, oczywiście we własnych aranżacjach, ale także swoje kompozycje. OPAL, to wulkan energii i oaza spokoju jednocześnie. Przebywając z nimi, można zaobserwować jak różnego typu osobowości mogą ze sobą współgrać twórczo - zauważa Adriana Połom ze Stowarzyszenia Centrum Kultury Podziemia, organizator wydarzenia.

12 września o godzinie 17:00 w podziemiach kościoła gimnazjalnego będzie można na żywo wysłuchać także wywiadu z poetką Krystyną Mazur. - Jest to bardzo ciepła osoba, która przekazuje rozmówcy mnóstwo pozytywnej energii. Warto z tego skorzystać analizując i słuchając jej poezji - zachęca Połom. Dodatkową atrakcją spotkania, będzie zorganizowany dla zebranych konkurs jednego wiersza. Przystąpić do niego może każdy, kto przed rozpoczęciem imprezy przekaże organizatorom, napisany przez siebie utwór.

W jury oceniającym talent widowni zasiądą: Krystyna Mazur wraz z gościnnie uczestniczącym w wydarzeniu Wojtkiem Banachem oraz Adriana Połom. - Amatorsko uwielbiam poezję i łaskawym okiem wspieram szczególnie początkujących. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody prosto ze Szczecinka. Zachęcam do uczestnictwa - mówi organizatorka popołudnia z poezją. Oba wydarzenia dojdą do skutku  dzięki środkom pozyskanym od Gminy Miejskiej Chojnice oraz ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

Anna Zajkowska

OPAL - Otwarta Poetycka Alternatywa Literacka w Szczecinku w zarycie.

Zaczęło się całkiem niewinnie. (…) Połączyła nas przede wszystkim twórczość, zdobywanie doświadczeń w poezji, tej wielkiej, ale jakże kapryśnej Pani. Wspólne poszukiwania, zaciekłe spory o słowa, to coś co sprawiło, że pióra z debiutanckich zamieniły się w dojrzałe i są coraz częściej doceniane w profesjonalnym środowisku literackim (...).

Ze spotkania na spotkanie zauważalna była stale pogłębiająca się przyjaźń. Pomocą dla rozwijania warsztatu literackiego OPAL-u, były spotkania z pisarzami (zwłaszcza ze słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich). Już w 2003 roku na łamach Brulionu Literackiego „Ślad” ukazały się wiersze opalowców. Poza tym działalność wydawnicza ograniczała się do publikowania małych, powielonych na kserokopiarce plakatów oraz drukowaniu wierszy w specjalnej rubryce „Naszego Powiatu”. Twórczość grupy coraz częściej gościła na antenie Polskiego Radia Koszalin.

Odrębną sprawą były wieczory autorskie organizowane w Sali Kameralnej zarówno członków klubu jak i poetów posiadających już renomę (Aleksandr Rozenfeld, Czesław Kuriata). Występom towarzyszyła muzyka zespołów z kręgu poezji śpiewanej. Wyjątkowe zdarzenia - święta poezji odbywały się w kinie "Wolność" (przy wypełnionej po brzegi sali- 300 miejsc). W 2011 roku w kinie odbyła się uroczysta gala będąca podsumowaniem dziesięcioletniej działalności Otwartej Poetyckiej Alternatywy Literackiej. Występ uznanej piosenkarki Martyny Jakubowicz był podkreśleniem wydarzenia artystycznego. Z tej też okazji SAPiK rozpoczął Jubileuszową Serię Wydawniczą Klubu, w ramach której członkowie wydali 15 tomików autorskich.

Przez wiele lat grupa składająca się z 28 osób skupiała zarówno młodych jak i starszych twórców z różnych środowisk (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, emeryci). Obecnie OPAL skupia dwudziestu twórców. To grupa o różnorodnym poziomie artystycznym. Trzon stanowią pisarze, którzy ze względu na wartość swoich utworów zostali przyjęci do ZLP (Piotr Prokopiak, Krystyna Mazur, Małgorzata Góralska).

Z kronikarskiego obowiązku należy zaznaczyć, że z członków założycieli, którzy przed laty spotkali się pierwszy raz w Sali Kominkowej, pozostały trzy osoby. Są to: Krystyna Mazur, Leonard Jaworski i Piotr Prokopiak.

Ważniejsze projekty zrealizowane przez klub:

- Wieczory autorskie promujące szczecineckich twórców jak i uznanych literatów mieszkających na terenie całej Polski (Poznań, Gorzów, Bydgoszcz, Darłowo, Dębnica Kaszubska, Gdańsk, Bielsko Biała, Warszawa...) ale i za granicą (Londyn).

- Poetyckie imprezy plenerowe,choćby takie jak „Piknik Żydowski” czy też „Poezja w rytmie czardasza”, której ozdobą był światowej sławy skrzypek romski Miklosz Czureja. Również poeta romski Karol Parno Gierliński zgotował prawdziwą ucztę duchową zgromadziły dużą publiczność i wiele pozytywnych komentarzy.

- Biesiady Poetyckie - to nowa forma popularyzacji poezji w środowisku lokalnym. Odbywają się w odrestaurowanej części szczecineckiego Zamku i mają szerszy charakter i zasięg trafiając do twórców nie tylko z naszego miasta. Tym co przyciąga młodych twórców chcących się zmierzyć z profesjonalistami, są niewątpliwie Turnieje Jednego Wiersza oraz możliwość szlifowania swojego warsztatu poetyckiego pod okiem uznanych poetów i krytyków literackich. Spotkania przybrały charakter literacko - muzyczny i cieszą się wysoką marką nie tylko w środowisku lokalnym. Współpraca ze Szkołą Muzyczną im. O. Kolberga w Szczecinku sprawia, iż te wydarzenia artystyczne nabierają wyjątkowego charakteru i ściągają dodatkowych odbiorców. Od kilku lat na stałe zadomowili się w Klubie poeci - muzycy wzbogacający propozycje poetyckie.

- Projekt pod nazwą „Rocznicowe czytania”. Akcja poetycka zainicjowana przez Beatę Patrycję Klary z Gorzowa Wlkp. Z początku jej zasięg, to zaledwie kilka miast w Polsce (w tym Szczecinek) przybrał rozmiar międzynarodowy (dołączyły się środowiska polonijne w Holandii, Niemczech, Anglii). W określonym dniu i godzinie grupy ludzi łączyła twórczość nieżyjącego literata.

- Działalność wydawnicza: Klub Poetycki OPAL działający pod życzliwą opieką Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku wydał: pięć antologii: „Ukołyszą nas słowa” (2005 r.),„Smak obecności - Kominkowa 15” (2006 r.),  „Chocholi taniec” (2009r.),  „Zamieszanie na polanie” - wiersze dla dzieci (2013), „Czarownicy i Czarodzieje” (2014 r.) W zbiorach bibliotecznych OPAL-u znalazło się również trzydzieści dziewięć pozycji książkowych, których autorami są członkowie klubu. Książki zostały przychylnie przyjęte przez krytykę literacką, a autorzy zapraszani są na wieczory i festiwale poetyckie w całym kraju. Nasi poeci odcisnęli swój ślad w licznych antologiach wydawanych w Polsce, a nawet poza jej granicami.

Lata nieubłaganie płyną, ludzie przychodzą i odchodzą. W roku 2021 obchodzić będziemy 20 - lecie działalności grupy, która na trwałe wpisała się w dzieje miasta i zakorzeniła Szczecinek w świecie literackim. To dzięki opalowcom świat literacki dowiedział się, iż Szczecinek wcale nie leży obok Szczecina a OPAL stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta. Na całościowy obraz kultury w kraju mają wpływ zarówno duże aglomeracje miejskie jak i te mniejsze, działające w małych środowiskach lokalnych.

OPAL

Prezentacja działalności i twórczości założycielki klubu - Krystyny Mazur.

Zatrudniona w Samorządowej Agencji Promocji i Kultury na stanowisku Instruktor d/s Promocji Literatury. Pisze wiersze od 2000 roku. Debiutowała w pokonkursowym almanachu Poczty Poetyckiej Radia Koszalin (2002). Z jej inicjatywy powstały grupy poetyckie „OPAL” (2001) i „KLAN (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych) - reaktywacja” (2006)(spotkania dzieci i młodzieży od 2006 do 2011 roku). Wcześniej współpracowała z Danutą Wawiłow przy realizacji na terenie Szczecinka projektu KLAN. Redaguje almanachy klubowe oraz książki autorskie (większości) członków klubu.

Inicjatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Malowanie Słowem” im. Mieczysława Czychowskiego. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1993 r. Pełni w nim rolę organizatora, jurora oraz redaktora wydawanych pokonkursowych almanachów. Jej wiersze oraz recenzje wydanych książek autorskich można czytać m.in. w takich czasopismach literackich, jak: „Topos”, „Gazeta Kulturalna”, „Ślad”, „Latarnia morska” oraz w almanachach poetyckich. Wydała pięć książek poetyckich: „Księżyc od kota silniejszy” (2008), „Detoks” (20011) i „Poemat kresowy” (2015); „Przyciąganie nieziemskie”(2017); „Wspólna przestrzeń” (2019).

Krystyna Mazur