Kolejna odsłona „kaszubskich czwartków” w Swornegaciach

W Swornegaciach lato w pełni. Trwa sezon turystyczny, a co za tym idzie cykl imprez, zabaw i rozrywki. Pierwsze wakacyjne kroki już za nami, ale cały czas na mieszkańców i turystów czeka moc wakacyjnych atrakcji.

"Kaszubskie czwartki" to cykl imprez, w trakcie których mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z lokalną kulturą.   |  fot. Marta Potulska

Do jednych z najcieplej odbieranych wydarzeń należą niewątpliwie „kaszubskie czwartki” , które w tym roku odbywają się  w Swornegaciach po raz piąty. Z roku na rok stają się bardziej popularne - na imprezy przybywa coraz więcej osób. Letnie, czwartkowe wieczory upływają w Sworach pod znakiem ludowej muzyki, zabaw, żartów i degustacji regionalnych potraw.

Dzięki tym imprezom mieszkańcy miejscowości przypominają sobie, jak wspaniała i interesująca jest lokalna kultura. Również turyści zainteresowali się wieczorami, podczas których promowane są Kaszuby. Organizatorzy – Stowarzyszenie Swory i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zapraszają do współpracy ludowe kapele. W ubiegły czwartek przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego wystąpiła kapela Purtki w niezwykle rozbudowanym, bo aż ośmioosobowym składzie.

Występ zespołu zachwycił publiczność. Oprócz muzyki można było posłuchać również żartów po kaszubsku, lokalnych legend czy spróbować swoich sił w różnego rodzaju zabawach. Uczestnicy imprezy chętnie degustowali regionalne potrawy – tym razem królował kaszubski „kuch na młodzach”.  „Kaszubskie czwartki” stały się sworzyńską tradycją.

Opłaca się odwiedzić latem tę miejscowość - na turystów czeka tu nie tylko jezioro, plaża czy las, ale także wiele interesujących zajęć związanych z lokalną kulturą. Już teraz zapraszamy na kolejny „kaszubski czwartek” – spotkania rozpoczynają się zawsze o 18.00 przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego. Znów będzie wiele się działo!

Udział w imprezie jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu, jakie Stowarzyszenie SWORY otrzymało na realizację projektu z gminy Chojnice i powiatu chojnickiego.

Lucyna Bucław, fot. Marta Potulska