Kolejna edycja „kaszubskich czwartków” zakończona

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Swornegacie SWORY zakończyło realizację projektu „Czwartkowe wieczory kaszubskie w roku 2022”. Projekt ten, tak jak większość inicjatyw podejmowanych przez Stowarzyszenie SWORY, miał na celu ożywienie tradycji.

W trakcie spotkań można było posłuchać muzyki ludowej, wysłuchać ciekawych narracji, opowiadań i dowcipów w języku kaszubskim.   |  fot. M. Potulska

Kultury ludowej Kaszub w sołectwie Swornegacie. Zadanie polegało na organizacji wieczornych spotkań z twórcami i muzykami, którzy prezentowali ludowe pieśni przeplatane żartami i ciekawostkami z historii Kaszub. W programie każdego spotkania znalazły się bajki kaszubskie, pogadanki, dowcipy w języku kaszubskim, kaszubskie śpiewy, tańce i zabawy kaszubskie. W każdym ze spotkań uczestniczyło kilkaset osób.

Goście aktywnie brali udział w zabawach: śpiewali razem z muzykami, tańczyli, odpowiadali na pytania a nawet zażywali tabaki. Dużą atrakcją była możliwość poczęstowania się daniami kuchni regionalnej. Przy okazji biesiady goście mogli zwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i obejrzeć znajdujące się tam eksponaty. Często też, podczas czwartkowych spotkań, lokalni rękodzielnicy wystawiali się na dziedzińcu przed domem kultury w Swornegaciach, oferując przybyłym gościom swoje wyroby. Działalność taka bardzo uatrakcyjniała i ubarwiała spotkania.

Duża ilość osób, biorących udział w każdej ze zorganizowanych biesiad, utwierdziła organizatorów w przekonaniu, iż kultura ludowa Kaszub niezmiennie urzeka swym pięknem i unikatowością. Organizowane od lat w Swornegaciach czwartkowe wieczory kaszubskie przyciągają coraz większą rzeszę wielbicieli tradycyjnej muzyki – granej na żywo przed publicznością. Biesiady są okazją do wspólnego spędzenia czasu – przychodzą na nie zarówno  osoby starsze, jak i dzieci.

Nierzadkim widokiem są rowerzyści, którzy zainteresowani dźwiękami muzyki zjeżdżają ze szlaku, ażeby wziąć udział we wspólnej zabawie. Wszystko to utwierdza organizatorów w przekonaniu, iż warto kontynuować tradycyjne już „kaszubskie czwartki”. Do zobaczenia za rok! Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z Gminy Chojnice oraz powiatu chojnickiego.

GOK. Fot. Marta Potulska