Klucze zamiast wstęgi

W piątek 19 lutego odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku Ośrodka Zdrowia w Rytlu. Uczestniczyli w niej członkowie Rady Sołeckiej, lekarze i personel miejscowego Ośrodka.

Nowy ośrodek zdrowia w Rytlu.

Obecni byli czerscy samorządowcy, wykonawcy inwestycji oraz zaproszeni goście. W trakcie uroczystości nikt nie krył satysfakcji i radości, że inwestycję udało się tak sprawnie zrealizować, bo – jak podkreślano – nowy budynek był konieczny. O celowości i potrzebie inwestycji mówił m.in. burmistrz Marek Jankowski, który przypomniał, iż aby utrzymać dotychczas użytkowany budynek Ośrodka konieczne byłoby jego wykupienie. Pomysł ten uznano za niecelowy nie tylko ze względu na wysoką cenę wykupu, ale także zły stan techniczny budynku, który trzeba by natychmiast remontować. Stąd decyzja o budowie nowego budynku na gminnej działce, niemalże w sercu wsi. Dzięki temu Rytel doczekał się jednego z najnowocześniejszych i dostosowanych do potrzeb pacjentów Ośrodka w regionie. Przypomnijmy, iż w jednym budynku znajdują się nie tylko gabinety lekarskie, ale także punkt apteczny, a przed budynkiem – wygodny podjazd dla niepełnosprawnych i obszerny parking samochodowy. Całość inwestycji zrealizowano ze środków własnych Gminy Czersk.
W trakcie piątkowej uroczystości oprócz radości z finału inwestycji oraz licznych podziękowań, nie zabrakło też szczególnie wzruszających i podniosłych momentów. Takim było właśnie poświęcenie nowego obiektu przez ks. Proboszcza Tomasza Lewandowskiego, który w krótkiej modlitwie poprosił o błogosławieństwo zarówno dla personelu, jak i pacjentów nowego Ośrodka Zdrowia. A potem - zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi – tym razem było symboliczne przekazanie kluczy do nowego budynku dyrektorowi Ośrodka, który następnie wręczył je swoim lekarzom – prawdziwym gospodarzom tego miejsca. A wtedy przyszedł czas na artystyczną część uroczystości, w wykonaniu śpiewających dzieci z Ośrodka Kultury w Rytlu pod opieką Haliny Wiki Czarnowskiej.
Prawdziwą niespodziankę wszystkim gościom przygotowała też Lidia Kroplewska, radna a jednocześnie pracownik OZ w Rytlu, która pięknie przedstawiła fraszkę „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego. I właśnie tego „szlachetnego zdrowia” życzono sobie w trakcie piątkowego spotkania najczęściej!

UM Czersk