Kierowco - przygotuj się na kontrolę!

Pod koniec stycznia br. chojniccy policjanci przeprowadzą wzmożone działania prewencyjno – kontrolne w ruchu drogowym. W ramach akcji „Bus” funkcjonariusze będą eliminować z ruchu drogowego samochody ciężarowe niesprawne technicznie.

Policja apeluje o rozważną jazdę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.   |  fot. arch.red.

Bedące uciążliwe dla środowiska, a także sprawdzać sposób przewożenia autobusami dzieci i młodzieży. Celem akcji „Alkohol i narkotyki” będzie z kolei zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.
28 stycznia od wczesnych godzin rannych na drogach powiatu chojnickiego prowadzone będą wzmożone działania prewencyjno - kontrolne pod kryptonimem "Alkohol i Narkotyki". Akcja potrwa całą dobę. Policjanci sprawdzą trzeźwość kierowców podczas rutynowych kontroli, ale również w specjalnie ustawianych punktach kontrolnych. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzającego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku w takim stanie - kara nawet do 12 lat więzienia.

Pamiętajmy, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim doskonałej koordynacji wzrokowo - ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy, to informacje wzrokowe. Alkohol znacząco zakłóca pracę ośrodków nerwowych decydujących o odbieraniu i przetwarzaniu bodźców, dlatego osoba kierująca pojazdem powinna być trzeźwa.

Na 31 stycznia br. zaplanowane zostały działania pod hasłem „Bus”. Prowadzona cyklicznie akcja ukierunkowana jest na:


 zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych w czasie przewozu osób, zwłaszcza dzieci i młodzieży

 eliminowanie pojazdów niesprawnych technicznie i uciążliwych dla środowiska

 eliminowanie z ruchu kierujących będących w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających

Podczas działań policjanci będą m. in:

kontrolować prędkość samochodów ciężarowych i autobusów (m. in. na podstawie tachografów)

sprawdzać stan techniczny pojazdów (w tym: stan ogumienia, oświetlenia zewnętrznego, układu hamulcowego i kierowniczego)

kontrolować sposób mocowania i zabezpieczenia ładunku; - badać stan trzeźwości kierowców

sprawdzać stosowne zezwolenia i oznakowanie pojazdów przewożących ładunki nienormatywne

KPP

 1. 24 stycznia 2011  23:52   Kierowac pojazdem po drodze ...   gaca

  Kierowac pojazdem po drodze to po alkoholu nie wolno,ale w stanie upojenia brac udzial w uroczystosciach panstwowych to wolno ?.Radze sprawdzic stan trzezwosci w dniu 31 stycznia u tych skladajacych wience pod pomnikami

  0
  0
 2. 24 stycznia 2011  21:17   Alfa powiedzial co wiedzial, ...   Omega

  Alfa powiedzial co wiedzial, a ze nic nie wiedzial to nic sensownefo nie powiedzial

  0
  0
 3. 24 stycznia 2011  20:58   WĄSY !!!!!!!!!!   ALFA

  Co to za wąsy sierżancie? Nie czytaliście rozporządzenia komendanta głównego policji, że wąsy mają być krótko przystrzyżone a nie sumiaste, bo będą kary finansowe???????

  0
  0