Kawa – odrębne zjawisko kulturowe. Jak kilka ziarenek zawładnęło światem?

Wybór kawy jest niczym wybór dobrego wina – w zależności od rodzaju, smaku i warunków przechowywania, jesteśmy w stanie określić skąd pochodzi. Dziś kawa to nie tylko napój pobudzający, który zazwyczaj pijemy w godzinach porannych.

Niepowtarzalny, wyrazisty smak kawy sprawia, że poranek staje się idealną chwilą przyjemności dla siebie przed rozpoczęciem intensywnego dnia, obfitego w obowiązki.   |  fot. ilustrac.

Prawdziwi miłośnicy kawy znają smak wysokiej jakości ziaren palonych zgodnie z metodami zaczerpniętymi z różnych krańców świata. Współcześnie istnieją trzy podstawowe rodzaje kawy ziarnistej, które można dowolnie ze sobą mieszać w poszukiwaniu smaku, który jest w stanie zachwycić podniebienie każdego kawosza.

 

Trzy rodzaje kawy i ich cechy charakterystyczne – poznajcie arabikę, robustę i liberikę

 

Arabika jest pierwszą kawą, która została użyta w przemyśle kawowym; nic więc dziwnego, że uchodzi za najpopularniejszą na świecie. Jej posmak uzależniony jest od stopnia palenia, regionu pochodzenia i gleby, na której rosną krzewy zwane kawowcami. Ten rodzaj kawy uwielbia tropikalny i wyżynny klimat okołorównikowy, przez co największe plantacje podziwiać można w Ameryce Południowej i Afryce. Największym producentem arabiki jest zaś Brazylia.  

 

Kawa ta może swoim posmakiem przywodzić na myśl słodkawą czekoladę z nutą karmelu. Te same ziarna mogą również stworzyć napój bardziej owocowy, czyli kwaskowy. Arabika od lat łączy wszystkich kawoszy, producentów, baristów i właścicieli kawiarni – uznawana przez liczne grono za najlepszą, jest chętnie pita w każdym zakątku świata. To właśnie na arabice opierają się wszystkie kawy ze sklepu Mazurro.

 

Zaraz za arabiką znajduje się robusta, której mocniejszy i bardziej gorzki smak przypada do gustu zwłaszcza tym, którzy cenią posmak zbóż i orzeszków ziemnych. Ten rodzaj kawy cechuje się wysoką zawartością kofeiny (przekraczającą arabikę), zaś mieszanka ziaren zawierających robustę najlepiej nada się do kaw białych. Posmak wynika przede wszystkim ze sposobu uprawy tego rodzaju kawy; ze względu na to, że kawowce robusty są bardzo odporne na szkodnik i choroby, mogą rosnąć na niższych wysokościach. Z tego względu uprawia je się głównie w Afryce oraz Indonezji. Większość upraw znajduje się jednak w Wietnamie.

 

Z pewnością każdy miał niegdyś do czynienia z delikatną kawą rozpuszczalną czy kosmetykami na bazie kawy. Najprawdopodobniej w składzie produktów znajdowała się liberika, uznawana za najmniej popularny rodzaj kawy. Wszystko przez jej mało bogaty smak i aromat – właśnie z tego powodu ten rodzaj ziaren stanowi 1% całkowitej światowej produkcji, tym samym będąc pomijanym nawet przez największych znawców kawy.

 

Ważne są proporcje, czyli o istocie mieszania ze sobą różnych kaw

 

Smak kawy, którą popijasz w kawiarni, jest ściśle związany z rodzajem mieszanki, jaka została użyta do sporządzenia tego napoju. Na stronie sklep.mazurro.com producenci chętnie podzielili się ze swoimi klientami składem mieszanin, a także zdecydowali się również na zamieszczenie krótkich opisów, które pokrótce charakteryzują daną kawę. I tak możemy wybierać pomiędzy aromatyczną mieszanką przypominającą zapachem przyprawy korzenne z odrobiną miodu, połączeniem nuty owocowej z zapachem piernika czy miksem ze smakiem przywołującym na samą myśl gorzką czekoladę.

 

Co ciekawe, producenci kaw z całego świata stale pracują nad nowymi formami mieszanek, starając się odnaleźć prawdziwy, niepowtarzalny smak, który będą w stanie pokochać wszyscy miłośnicy dobrej, odpowiednio wyważonej kawy. Może i ty spróbujesz swoich sił?

(mat. partnera)