Kategoryczny sprzeciw mieszkańców Kolejarza. Nie chcą zachodniego obejścia pod nosem

Mieszkańcy samorządu mieszkańców Kolejarz-Prochowa, którzy w piątek przyszli na zebranie, kategorycznie sprzeciwili się lokalizacji zachodniego obejścia Chojnic, a więc małej obwodnicy miasta. Chcą sporego odsunięcia drogi od granic ich działek.

Michał Gruchała, szef osiedla Kolejarz - Prochowa oraz pozostali mieszkańcy, nie chcą przy swoich działkach i domach zachodniego obejścia Chojnic.   |  fot. (olo)

Mieszkańcy jednogłośnie (obecnych było 18 osób) zagłosowali za kategorycznym sprzeciwem wobec lokalizacji drogi, która będzie uprzykrzała im życie i spowoduje, że bardzo spadnie komfort mieszkania i codziennego funkcjonowania. Podnoszono takie argumenty jak hałas, spaliny tuż przy ogrodach, uniemożliwienie codziennego spokojnego mieszkania, a także aspekty materialne, jak strata wartości działek czy późniejszy problem ze sprzedażą takiej nieruchomości w tej lokalizacji.

Mieszkańcy przegłosowali wniosek, aby zachodnie obejście miasta, a więc droga będąca obwodnicą dla tej części miasta, przebiegała przynajmniej 300 metrów od ich nieruchomości. - Teraz w planach droga jest od 5 do 20 metrów od niektórych działek i od 25 do 60 metrów od budynków – mówi Michał Gruchała, szef osiedla. - Tą decyzją chcemy pokazać, że nie wszyscy w mieście są zakochani w zachodnim obejściu i chcemy wyrazić swój sprzeciw. Uczestnicy zebrania jednak w kuluarach mieli złe przeczucia. - Znając demokrację, jaka panuje w naszym mieście, to pewnie nic nie wskóramy – dyskutowali.

Mieszkańcy osiedla Kolejarz - Prochowa również jednogłośnie zdecydowali, że nie chcą budowy za 150 tys. zł kolejnego boiska do koszykówki przy ul. Sybiraków, a pieniądze w kwocie 50 tys. zł chcą przeznaczyć na projekt świetlicy osiedlowej, która im się marzy. - Nie mamy świetlicy, nie mamy jako mieszkańcy się gdzie spotykać, dlatego chcielibyśmy, aby takie pomieszczenie około 30 metrów kwadratowych z kuchnią oraz łazienką powstało tuż przy orliku – mówi Gruchała. A w wyborach uzupełniających do zarządu osiedla jednogłośnie wybrano Michała Waiera, który zastąpił Karola Buławę.

W sprawach różnych mieszkańcy mówili zwłaszcza o drogach. - Nie mamy utwardzonych wszystkich dróg, oświetlenia, ale obwodnicę chcą nam pobudować – mówili. Mówiono głównie o ulicy Sybiraków i skrzyżowaniu z Gryfa Pomorskiego czy też ulicy Wryczy.

Tekst i fot. (olo)

 1. 17 września 2019  22:29   Do: NIE PĘKAJ DASZ RADĘ z 9:52   Stary chojniczanin

  Pytam tego chłopskiego filozofa skąd ma takie informacje o moim miejscu zamieszkania? Urodziłem się w Chojnicach i mieszkam przy bardzo ruchliwej ulicy już prawie 70 lat. Zresztą podpisałem się "Stary chojniczanin" no ale to trzeba umieć przeczytać i wyciągnąć właściwe wnioski. Tu żyję, tu będę pochowany i o żadnej wyprowadzce na jakieś tam "Tęczowe Wzgórza Koło Charzy" się nigdy nie wyprowadzę. Bryki też nie mam i nie piratuję po Bytowskiej do Ratusza. Takie pomysły mogły się zrodzić tylko w twoim w jednokomórkowym mózgu. Ty od demokracji tak zgłupiałeś, że niedługo będziesz się domagał usankcjonowania nowego "liberum veto". To mnie nie zdziwi.

  13
  0
 2. 16 września 2019  09:49   Czy na swit foci to były ...   kryminalny

  Czy na swit foci to były policjant

  4
  8
 3. 16 września 2019  09:07   Dosyć tych pseudo konsultacji. (1)   Stary chojniczanin

  Panie Burmistrzu - Pan i cała Rada Miasta zostaliście wybrani w demokratycznych wyborach i wyborcy oczekuję, że będziecie pracowali dla dobra miasta. Podpieranie się przy każdej okazji jakimiś pseudo konsultacjami tylko Was ośmiesza. Ze Wzgórzem Ewangelickim nie możecie sobie poradzić bo co gęba to mądrości. Podobnie jest z podwójnymi nazwami miasta na tablicach przy wjazdach. Do tego doszła obwodnica, gdzie kilku mieszkańców chce Wam zagrać na nosie. Sylwestrowy zakaz używania sztucznych ogni wprowadzony pod presja nie sprzątających po swoich pupilach ich właścicieli także Was ośmiesza. Już widzę jak będzie respektowany. Palenie śmieci na osiedlu kolejowym to także Wasza bezradność. Na prawdę mieszka tam ktoś "bardzo ważny", którego boicie się dotknąć? Nie przesadzajcie z tą demokracją bo w końcu w Chojnicach nic nowego nie powstanie ani nic nie zostanie uporządkowane. Decyzje podjęte i do roboty. Jak komuś dwujęzyczne nazwy przeszkadzają niech ich nie czyta. Jak komuś przeszkadza obwodnica niech się stamtąd wyprowadzi. Jak komuś przeszkadza rewitalizacja Wzgórza Ewangelickiego niech tamtędy nie chodzi. I wreszcie jak komuś przeszkadzają Chojnice i jego władze to nie musi tu mieszkać . Polska to duży kraj.

  26
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 16 września 2019  09:52   To po jakie wyprowadziłeś ...   NIE PĘKAJ DASZ RADE

   To po jakie wyprowadziłeś się na Tęczowe Wzgórza Koło Charzy i bryką smrodzisz na Bytowskiej jak piratujesz do Ratusza...

   6
   13
 4. 16 września 2019  07:47   spaliny a smród z kominów   mieszkaniec Chojnic

  Nie chcecie obwodnicy przy swoich domach bo spaliny będą wam przeszkadzać ale to że smrodzicie w piecach paląc czym popadnie to wam nie przeszkadza??!!! ludzie zastanówcie się co robicie

  26
  2
 5. 15 września 2019  20:59   Prośba   anonim

  Prośba do Burmistrza o ustawienie stacji pomiarowej czystości powietrza na Kolejarzu i wtedy wam włosy na głowie deba staną to osiedle truje cale Chojnice.

  32
  5
 6. 15 września 2019  17:30   Koniec   anonim

  Koniec z paleniem śmieci na Kolejarzu czy WY nie rozumiecie ze trujecie swoje dzieci, wnuki i samych siebie wszystkich a jak nie rozumiecie to za kare uważam ze obwodnica musi Być i basta !!!

  31
  4
 7. 15 września 2019  15:16   SYF (2)   Racjonalista

  Kategorycznie domagam się kontroli pieców do opalania mieszkań wszystkich mieszkańców na oś. Kolejarz. Za kary, które powinny wpłynąć za zasyfianie powietrza z tego osiedla możemy wybudować sobie 5 obwodnic i kanał z dostępem do Bałtyku. Proponuje zacząć od tej "18-stki"

  36
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 8. 15 września 2019  12:05   Obwodnice Należy Zbudować ale niech słuzy wszystkim Chojniczanomi i sąsiadom (1)   Michał Gruchała

  Wszyscy z którymi się spotykam uważają że należy budować obwodnice ale w normalnej lokalizacji. I takie lokalizacje są wylot z Charzyków i przez pola do obwodnicy. Proszę Bardzo. Dlaczego przez osiedla domków jednorodzinnych. My chcemy móc normalnie wyjść z domu i usiąść w ogrodzie bez narażania się na hałas i toksyczne spaliny 5 metrów od nas. Według RDOŚ wszystkie domu które będą w pobliżu Zachodniego Obejścia muszą przed inwestycją zostać zinwentaryzowane a następnie na każde pęknięcia musi zostać założona plomba. Co znaczy, że użytkowanie tego Obejścia będzie mogło skutkować uszkodzeniami domów mieszkańców Chojnic. To nie są nasze wymysły to są dokumenty z Urzędu Miasta.

  19
  19
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 września 2019  14:05   Panie G. zapisz się pan do PIS-u   Antoś

   razem z tą garstką protestujących, tam też wszyscy są na nie, jeżeli cokolwiek nie zostało wymyślone przez należącego /należących/ do partii. Takie NIE BO NIE.

   9
   5
 9. 15 września 2019  11:31   Jak zawsze wszystkim nie ...   53

  Jak zawsze wszystkim nie dogodzisz.To moze zrobimy zamiest obwodnicy nakaz ruchu, jazdy, przejazdu po osiedlu kolejarz??? I do tego ruch 24/24 godzin, ze spalinami obok okien i rumotem od rana do wieczora i nocy.Wtedy będzie OK?Mysle ze jak bedzie obwodnica beda ochronne bariery tj.wygłuszajace .Widze takie na zachodzie Europy kilka metrów od domów jednorodzinnych i nikomu to nie przeszkadza, tylko u nas szlachta zagrodowa ma problemy , bo 60 metrów to za blisko.A jak ma byc przejscie dla pieszych, przystanek autobusowy itp. to najlepiej jak najblizej mojego domku abym nie musiał za daleko dreptac.Polactwo.Ale jest nadzieje .Na Kolejarzu mieszka wielu rozsądnych mieszkanców, a grupka awanturników nie moze podejmowac decyzji dotyczących całego, majacych wplyw na całe miasto .

  24
  3
 10. 15 września 2019  10:49   ODWOLAC BURMISTRZYNIA I JEGO ... (1)   RATUSZOWY WYDZIAL NIENAWISCI

  ODWOLAC BURMISTRZYNIA I JEGO KWW RADNYCH ELEKTORAT WYBORCZY DOPIERO WTEDO COS SIE ZMIENI U MIESZKANCOW A TAK NADAL CIAGLE TA SAMA SPIEWKA

  12
  20
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 11. 15 września 2019  08:40   Oj ludzie, ludzie   Anonim

  I się zaczęło, najpierw na mszę, a po kościele to już mizna jadem pluć, ludzi obrażać

  21
  7
 12. 14 września 2019  22:29   ....   ....

  Ale wszędzie dojechac chcą. A wiadomo z czasema ut przybyło to i korki się tworzą to porzebne drogi...

  26
  1
 13. 14 września 2019  21:04   zjazd na stację benzynową w Nieżychowicach   anonim

  od strony Czerska powinien być już lata wstecz,ale niema, krążą o tym legendy dlaczego .Po za tym należało by w końcu porządnie wyremontować drogi lokalne bo to już nie jest śmieszne potem budujmy dalej

  11
  11
 14. 14 września 2019  20:31   Niech ten Samorzad (1)   anonim

  Sie wezmie na kolejarzu za palaczy śmieci a nie

  37
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 15. 14 września 2019  17:55   Super   Tak

  Argumenty brzmią logicznie, ludziom w centrum wcale zwiekszona ilość pojazdów nie przeszkadza, a wręcz umila stanie w korku i urozmaica dźwięki miasta!

  23
  7
 16. 14 września 2019  16:46   Panowie   Anonim

  Panowie mogą sobie na swoich podworkach nie chcieć! To jest teren miejski i jeśli jest taka potrzeba należy się dostosować. Ja również mogę powiedzie że nie chce żeby ulicą Koscierską jeździły tiry przez całą dobę, ponieważ trudno spokojnie spać nocą, czy przejść przez ulicę, ale mogę sobie tylko życzyć i to tyle. Co zrobią włodarze miasta? Nie ma pojęcia, ale nie będę stawiała warunków, bo to nie prywatna droga.

  46
  7
 17. 14 września 2019  12:12   zebranie kolejarz   bubu

  niech się ta ekipa nie ośmiesza, 18 osobistości i będą decydować o infrastrukturze 40-to tysięcznego miasta , wyprowadzić się i będziecie mieli spokój. tylko nie przyjeżdżać do Chojnic

  55
  13
 18. 14 września 2019  10:51   skoro cyt. - Znając ...   anonim

  skoro cyt. - Znając demokrację, jaka panuje w naszym mieście, to pewnie nic nie wskóramy, to po co się zbieracie?

  29
  13
 19. 14 września 2019  10:50   Polacy z reguły w przypadku ...   anonim

  Polacy z reguły w przypadku nowych inwestycji są na nie, ale jak już są to są ....za!

  35
  7
 20. 14 września 2019  10:48   Smiech na sali (3)   Mieszkaniec Osiedla Kolejarz

  Smiech na sali, 18 osob (!!!) bedzie decydowalo o losach osiedla i planowanym zachodnim obejsciu. Ja mogę 3 razy wiekszą zebrać grupę mieszkanców ktora bedzie za zachodnim obejsciem. Wiec Panie Przewodniczacy niech sie Pan nie cieszy tak ze swoją 18 osobową grupą mieszkańców. Pozdrawiam

  62
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 15 września 2019  10:46   DLACZEGO Z TA PSEUDO ...   RATUSZOWY WYDZIAL NIENAWISCI

   DLACZEGO Z TA PSEUDO TRZYKROTNA FERAJNA NIE PRZYSZEDLES NA ZEBRANIE NO CZEMU

   9
   10
  • 14 września 2019  15:37   Dokładnie tak jak piszesz.   Zbychu z O.K.

   Ta 18-staka to sobie może ....... ......... . Jak im k.... nie pasi, to niech się wyprowadzą do lasu i zamieszkają w ziemiankach.

   21
   8
  • 14 września 2019  11:41   Przyjmuje zaproszenie   Michał Gruchała

   Kiedy pan proponuje termin i gdzie? Proszę podać jeszcze chociaż imię i dyskutować jak facet. szkoda że nie było pana na zebraniu osiedlowym informacja była w mediach i na tablicach osiedlowych. Jestem otwarty na inne zdanie w przeciwności do chojnickiej władzy

   15
   20
 21. 14 września 2019  10:46   Liczy się dobro wszystkich   Szymon

  Powiem tak: Chojnice rozbudowują się i rozwijają w szybkim tempie. Ulic o znaczącym przebiegu wgl nie przybywa. Dróg z 2 pasami w jedna stronę w Chojnicach( centrum) nie zrobimy wiec jedynym wyjściem z tego żeby Chojnice nie „stały” (tak jak było/jest i jeszcze cholera wie jak długo będzie- ul. Sukienników) jest budowa nowych dróg. Najważniejsza z Nich to obwodnica zachodnia czyli połączenie dróg z/do Bytowa/czluchowa/sepolna poza miastem i wyprowadzenie ruchu z centrum. To jest KONIECZNOSC! Tak samo za bardzo istotne uważam budowę nowych dróg np. Połączenie Ceynowy z Strzelecka( na wysokości Poprawczaka) oraz połączenie drogi na Czersk z ta na Brusy( na wysokości kręgielni) te 3 inwestycje umożliwiły by normalne poruszanie się po Chojnicach

  76
  10