Kaszubskie, czyli nasze!

Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej w Chojnicach to okazja do poznania ludzi, którzy działają na rzecz regionu. I przeżywania wielu emocji podczas prezentacji przygotowanych na Dni atrakcji.

Felicja Baska-Borzyszkowska i Katarzyna Główczewska na spotkaniu u Albina.   |  fot. Maria Eichler

Tak było w ubiegłym tygodniu, gdy w oddziale muzeum na Drzymały można było posłuchać pięknych wierszy nauczycielek języka kaszubskiego w Technikum nr 3 – Felicji Baski-Borzyszkowskiej i Katarzyny Główczewskiej. Obie piszą od serca i na razie do szuflady. Tylko od czasu do czasu wyciągają swoje wiersze na światło dzienne i dzielą się nimi ze słuchaczami. Czy myślą o ich opublikowaniu? – Nie, nie – odpowiadają. – Choć słyszałyśmy już komentarze, że warto by to zrobić...

Ważne – mieć mistrza

Obie panie toną w kaszubszczyźnie po uszy. Uczą nie tylko języka, także poznawania kultury i urody Kaszub. Dzięki nim młodzi ludzie mają szansę na rozpoznanie swojego miejsca w świecie i przyjrzenie się swoim korzeniom. Obecni na spotkaniu u Albina przyznawali, że są pełni podziwu dla tego, co robią. A Felicja Baska-Borzyszkowska podkreślała, że bardzo ją cieszy, iż dawna jej uczennica Kasia poszła w jej ślady i też promuje „małą ojczyznę”. – Ktoś kiedyś powiedział, że jak się nie pokocha tej małej, to i wielkiej się nie uda...- podsumowała Baska-Borzyszkowska.

To jest nasza ziemia

W minioną sobotę w podziemiach kościoła gimnazjalnego amatorski teatr Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dał poetycki spektakl o ojczyźnie – tej małej i dużej, który wzbogacił swoim występem zespół Kaszuby z Karsina/Wiela. Było nastrojowo i na poważną nutę, a ZK-P chciało w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę do obchodów stulecia nieodległości. Najmłodszy aktor Krzyś dostał na koniec specjalną nagrodę, tak samo jak specjalistka od kuchów – Halina Łangowska, dzięki której spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Tekst i fot. Maria Eichler

Zapisz

 1. 23 października 2018  12:08   "Kaszubskie, czyli nasze!...To jest nasza ziemia" (10)   Szymon

  Widzę że kogoś tu mocno poniosło. To że jakiś % Kaszubów tu mieszka nie znaczy że Chojnice to Kaszubi. Miło że wielu Kaszubów w tym pięknym mieście czuje się także Chojniczanami i promuje swoją Kaszubską kulturę, wielu ludzi jest na to otwartych i super… lecz Chojnice nigdy nie były i nie będą kaszubskim miastem. Z Wikipedii - "na terenie Kaszub znajdują się dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości.....Gminy w których mieszkają Kaszubi: północna część gminy Chojnice, miasto Chojnice” ……Nie bez powodu Chojnice nie mają dwujęzycznych tablic, nie bez powodu napisane jest „mieszkają” a nie „są” ….więc proszę to uszanować a nie prowokować Chojniczan jak w nagłówku u góry.

  7
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 24 października 2018  20:41   Tylko proszę bez Wikipedii ...   chojniczanin

   Tylko proszę bez Wikipedii bo to nie jest właściwe źródło wiedzy

   1
   1
  • 24 października 2018  20:37   Kto tu fanatyzuje... ja? ...   kaszub urodzony w chojnicach.

   Kto tu fanatyzuje... ja? Serio? Chyba jestem bardziej otwarty na ludzi. czy ja piszę : Kaszuby dla Kaszubów. Otóż nie. Nigdy. No ale geograficznie Chojnice to nadal Kaszuby

   1
   1
  • 24 października 2018  20:23   ☺ no napewno ja narcyzem ...   kaszub urodzony w chojnicach

   ☺ no napewno ja narcyzem nie jestem. I Polakiem jestem lepszym od Ciebie. Nie fanatykiem. Chojnice to Polacy, Kaszubi, Borowiacy, Gochy i inni a Ty tego nie zmienisz. Geograficznie Chojnice to nadal Kaszuby. Obsesja u mnie? Hehe...

   2
   0
  • 24 października 2018  20:08   CHOJNICE, POLAKÓW BRAMA POMORZA POLSKI!   Polak urodzony w Chojnicach

   Zobacz sobie na Wikipedii mapę Kaszub opracowaną latami pracy przez wybitnego dr Jana Mordawskiego, pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, jesteś zafiksowany jakąś dziwną obsesją człowieku, pomimo iż włodarze promują mocno, to co byś nie powiedział CHOJNICE TO PRZEDE WSZYSTKIM POLACY....POLACY JAKO JEDNOŚĆ BEZ GŁUPIEGO NARCYZMU SWOJEJ WYJĄTKOWOŚCI,"JESTEM KASZUB"...SPOKO STARY....A JA POLAK Z CHOJNIC, SKOŃCZ Z TYM GŁUPIM NARCYZMEM BO I TAK TEGO W CHOJNICZANACH NIE ZMIENISZ.....POLSKA PRZEDE WSZYSTKIM!

   1
   1
  • 24 października 2018  18:00   Oczywiście że Chojnice to ...   kaszub urodzony w chojnicach

   Oczywiście że Chojnice to Kaszuby. Skoro urodziłeś się w Chojnicach i Twoi przodkowie również to jesteś też Kaszubą chyba że Twoi przodkowie przybyli na granicę Kaszub z innej części Polski. Chyba Ty musisz to przełknąć

   1
   1
  • 24 października 2018  14:59   Oczywiście że Chojnice to ...   Polak-Chojniczanin

   Oczywiście że Chojnice to nie Kaszuby, nie wiem dlaczego tak usilnie próbujecie nam to wmówić. Wiem że jakiś % Kaszubów tu mieszka którzy pielęgnują swoją kulturę, język no i fajnie, nie mam nic przeciwko lecz nie możecie nam ludziom tu urodzonych wmawiać że jesteśmy Kaszubami i to jest nasza "mała ojczyzna" Przejdzcie się po mieście czy osiedlach i zapytajcie ludzi czy Chojnice to kaszubskie miasto i czy czują się Kaszubami? gwarantuje że 95% ludności powie wam że nie, nie znają kaszubskiego języka ani kultury/zwyczajów. Róbcie spotkania, propagujcie kaszubską kulturę lecz bez tak prowokacyjnych haseł "to nasza ziemia" bo nigdy nie była i nie będzie. Mało wam? przecież wg wikipedii wasze tereny to aż 745 miejscowości!

   1
   2
  • 24 października 2018  10:42   doczytaj lepiej Szymonie   mar

   znowu odezwał się ktoś, kto uważa,że Chojnice to nie Kaszuby. Na pewno on , albo jego przodkowie przybyli na te tereny z daleka i teraz się wymądrza.

   2
   1
  • 24 października 2018  09:32   W tym sęk że nie muszę ...   obywatel świata

   W tym sęk że nie muszę wybierać. Znam historię mojej rodziny

   2
   1
  • 24 października 2018  08:55   Ciekawi mnie to   Aleksandra

   A jak byś miał wybrać w 1 kolejniści, to najpierw Chojniczanin i dopiero Kaszub? czy Kaszub a potem Chojniczanin?

   0
   1
  • 24 października 2018  08:37   chojniczanin i Kaszub z urodzenia   obywatel świata

   Serio? Wikipedia to twoje źródło wiedzy? Tablice to współczesny wymysł. Sięgnij lepiej to poważnej literatury. ..

   2
   1