Kaszubi jadą do Pucka

Już po raz dwunasty spotykają się Kaszubi na swym ogólnoświatowym zjeździe. Dwa z nich odbyły się w naszym powiecie. Pierwszy z nich w 1998 był w Chojnicach, jedenasty w 2007 w Brusach.

Członkini chojnickiej delegacji w specjalnym autobusie w drodze do Łeby w 2005 r.   |  fot. (je)

W bieżącym roku spotykają się w najbliższą sobotę 26 czerwca w Pucku. Tradycyjnie będzie można dotrzeć na miejsce bezpłatnym pociągiem „Transkassubia”. Wyrusza z Chojnic o 4.03. W Brusach zatrzymuje się o 4.37. Przyjazd do Pucka jest zaplanowany na godzinę 9.45. Jest możliwość dotarcia na miejsce drogą wodną, gdyż z Gdyni na Skwerze Kościuszki o godzinie 9.00 odpływają dwa statki Żeglugi Gdańskiej z uczestnikami Zjazdu. Należałoby tylko wcześniej zarezerwować bezpłatną wejściówkę i o 8.06 wysiąść z pociągu na dworcu Gdynia Główna. Rejs jest elementem Morskiej Pielgrzymki Rybaków na odpust Świętych Piotra i Pawła do Fary w Pucku.
Po przyjeździe pociągu z uczestnikami zjazdu na stację kolejową w Pucku nastąpi powitanie przez władze miasta i przemarsz uczestników do portu rybackiego. Na 10.30 zaplanowano wypłynięcie kutra z przedstawicielami władz z portu rybackiego na powitanie rybaków na Zatoce Puckiej. O 11 rozpocznie się nabożeństwo w intencji rybaków na Zatoce. Wtedy dopłyną do portu w Pucku statki z Gdyni. Wspólna msza św. w intencji rybaków i Kaszubów w porcie rybackim zostanie odprawiona o 12. Oficjalne otwarcie XII Zjazdu Kaszubów będzie o 14 na dużej scenie przy „zielonej” plaży. Występować na niej będą Weronika Korthals, zespoły „Czad”, „Manijôcë” oraz „The Damrockers". Także na niej odbędzie się koncert zespołu „SKALDOWIE”. Jego początek o 19. Niestety, ale korzystający ze specjalnego pociągu nie będą mogli go obejrzeć, gdyż w drogę powrotną wyrusza o 17.49. W Chojnicach ma być o 22.34.  Wcześniej, w godzinach 10 – 19 (z przerwą na mszę św.) na małej scenie w  rynku występy zespołów kaszubskich (w tym i „Krebane” z Brus), konkursy, skecze, gawędy. Imprezie towarzyszą regaty na Zatoce Puckiej. Od 10 do15 regaty urzędów morskich, od 15 do 18 regaty samorządowców. Ponadto odbędą się pokazy garncarstwa, mennictwa, wikliniarstwa i średniowiecznej artylerii. Otwarte będą stoiska twórców i rzemieślników ludowych, z kuchnią regionalną.

(je)

pdf.jpg