„Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło part drëdżi”

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach kontynuuje działania mające na celu odrodzenie tradycji haftu kaszubskiego według wzorów charakterystycznych dla regionu chojnickiego i jego popularyzację na Kaszubach.

Tradycje hafciarskie w regionie będą kontynuowane.   |  fot. Marta Potulska

W roku 2014 dzięki dotacji z MKiDN pracownikom GOK-u udało się zainteresować sporą grupę mieszkańców gminy Chojnice tradycjami hafciarskimi.  Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy z p. Aleksandrą Lubińską - twórczynią wybitną i autorką wzorów charakterystycznych dla regionu.

Dzięki realizacji projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło” udało się zaktywizować ponad 80-letnią p. Aleksandrę Lubińską do działalności instruktorskiej i przekazania przez nią, do celów realizacji projektu, niektórych motywów wykorzystywanych w jej pracach. Działania te spotkały się z dużą przychylnością, zarówno w środowisku etnografów, jak i lokalnej społeczności.

Okazało się, iż istnieje realna potrzeba kontynuowania rozpoczętego dzieła. Uczestniczki pierwszego projektu chciały kultywować hafciarskie tradycje z wykorzystaniem kanonów obowiązujących w hafcie kaszubskim naszego regionu. Z tego powodu opracowana została druga część projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło part drëdżi”,na którego realizację również pozyskano dotację z MKiDN.

Elementem kluczowym zadania jest opracowanie i wydanie publikacji: teki z wzorami haftu kaszubskiego p. Aleksandry Lubińskiej z Chojnic. Teczka z wzorami mistrzyni zapewni osobom już haftującym podstawowy materiał dydaktyczny w postaci wydawnictwa zawierającego przykłady kompozycji hafciarskich i opracowanego z udziałem etnografów.

Obecnie trwają prace nad publikacją pn.: „Wzory haftu kaszubskiego Aleksandry Lubińskiej z Chojnic”. Praca nad wydawnictwem okazała się dla pracowników GOK-u wyzwaniem odbiegającym od ich standardowych obowiązków. Podobne odczucia towarzyszą osobom współpracującym przy tworzeniu teki. Nie ma tu materiału w „jpg – ach” i plików w „pedeefach”. Są za to pergaminy z ręcznie rysowanymi wzorami, kopie wzorów odbijane poprzez kalkę i odręczne szkice autorki. Konsultacje nie odbywają się poprzez wymianę „e-maili” i przesyłanie gotowego materiału do akceptacji.

Autorka wzorów proponuje zamiast  nowoczesnych technologii spotkania i rozmowy przy herbacie i kruchych ciasteczkach. Jak na razie, na taką formę współpracy nikt nie narzeka, a jej efekty w postaci gotowego wydawnictwa będzie można obejrzeć już  na przełomie kwietnia i maja. Wydanie teki z wzorami haftu kaszubskiego Aleksandry Lubińskiej z Chojnic, promocja tego wydawnictwa i realizacja pilotażowych działań zawierających propozycję wykorzystania publikacji, da nam możliwość utrwalenia wzorów dla kolejnych pokoleń.

Lucyna Bucław

  1. 30 kwietnia 2016  14:26   Brawo!   go

    Bardzo się cieszę, że w Chojnicach kultywuje się piękną tradycję haftu. Motywy kaszubskie z różnych regionów Kaszub są przepiękne. Choć Chojnice nie są miastem kaszubskim, ale już północna część powiatu tak, to świetnie, że miasto przejął tę tradycję. Serdecznie pozdrawiam panią Aleksandrę Lubińską i dziękuję wszystkim osobom, które trudzą się nad przygotowaniem tego wydawnictwa.

    0
    0
  2. 10 kwietnia 2016  17:43   popieram   mar

    moja mama też kiedyś haftowała. W Chojnicach kiedyś dużo pań zajmowało się haftem kaszubskim

    0
    0
  3. 8 kwietnia 2016  17:10   lucek   anonim

    tak trzymać. brawo.

    0
    0