Kasa z organizacji imprez trafi, jako nagrody, do pracowników DPS-u

Ze względu na epidemię koronawirusa, powiat zdecydował o odwołaniu swoich imprez, m.in. Dni Powiatu Chojnickiego, które miały być połączone z Dniami Chojnic. Zaoszczędzone w ten sposób 90 tys. zł trafi do pracowników Domu Pomocy Społecznej.

Pracownicy placówki w ramach docenienia za pracę na rzecz ponad 100 pacjentów DPS-u, w czasie epidemii koronawirusa, otrzymają dodatek wynoszący 1500 zł.   |  fot. ilustracyjne/D. Wałdoch

- Zdjęliśmy z promocji 90 tys. zł i przekazaliśmy na nagrody dla pracowników DPS-u. W związku z tym, że świadczą swoją pracę w takim bardzo specyficznym charakterze - mówi Marek Szczepański. Odkąd wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a potem stan epidemii, Dom Pomocy Społecznej w Chojnicach pracuje w systemie tygodniowym.

Oznacza to, że personel w ośrodku przebywa nieprzerwanie przez 7 dni. Dopiero po tym czasie następuje wymiana załogi. W chojnickim domu pomocy pracuje 60 osoby. Oznacza to, że każdy dostanie po 1500 zł. Ponadto władze powiatu złożyły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, wniosek o przyznanie grantu w ramach „Pomorskie SOS”. Pieniądze z tego programu dedykowane są np. dla domów pomocy społecznej czy hospicjów.  

- Powiat wnioskuje o kwotę 126 tys. zł. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie grantu. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na środki ochrony indywidualnej typu gogle, przyłbice, fartuchy, termometry, koncentratory tlenu. Ale także na łóżka, pościel jednorazową, naczynia jednorazowe. W ramach tego grantu planujemy też zakup sprzętu do dekontaminacji pomieszczeń - informuje Mare Szczepański.

Anna Zajkowska