Karol Hilla nominowany

Na stronie internetowej pomorskiego UM pojawiła się informacja, że Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej wyłoniła m.in. 10 nominacji do nagrody za kreacje artystyczne.

Karol Hiila   |  fot. Łukasz Brodowicz

W kategorii „muzyka” za „artystyczny kształt I Pomorskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Chojnice 2009 doceniony został Karol Hilla, który ponadto nieustannie i skutecznie promuje i popularyzuje muzykę chóralną i oratoryjną.” Jest jednym z dwóch nominowanych. Laureatów będzie można poznać podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych każda.

Przypomnijmy, że w ramach pierwszej edycji tego festiwalu w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski latem ubiegłego roku odbyły się trzy koncerty z muzyką chóralną i organową. Gościliśmy m.in. Rafała Grozdeva, Justynę Stępień oraz chór Akademii Morskiej dyrygowany przez Karola Hillę. Jednym z jego organizatorów był chojniczanin Błażej Połom. Na organizację tego przedsięwzięcia uzyskano dotację z budżetu miasta w wysokości 5 tysięcy złotych. W pierwszej turze konkursu na granty w 2010 organizatorzy nie wzięli udziału. Jest jeszcze możliwość ubiegania się w bieżącym roku o pozostałe środki w tym dziale budżetu.

Cieszy fakt, że wśród takich wydarzeń, jak premiera „Procesu” Franza Kafki w Teatrze Miejskim w Gdyni, opery „Romeo i Julia” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku czy organizacji Opener Festiwal 2009 w Gdyni, znalazła się impreza wymyślona i przeprowadzona w Chojnicach. Liczymy na to, że dojdzie do następnych jej wydań.  

(je)