Jubileusz chojnickiej bazyliki

Mija 25 lat odkąd papież Jan Paweł II uhonorował chojnickich katolików, nadając naszej świątyni rangę bazyliki mniejszej. 11 marca br. parafia p.w. ścięcia św. Jana Chrzciciela wraz z całą chojnicką społecznością rozpoczęła świętowanie jubileuszu.

Ks. Prymas zwiedził również wystawę poświęconą bazylice w Muzeum Historyczno - Etnograficznym. Przed muzeum niezwykłego gościa powitały dzieci w strojach kaszubskich.   |  fot. (m.n.)

To właśnie wartość historyczna i religijna tej świątyni dała pretekst śp. biskupowi pelplińskiemu Janowi Bernardowi Szladze, by rozpocząć starania o nadanie kościołowi szczególnego miana. Ten tytuł nadawany jest przez papieża kościołom wyróżniającym się wartością zabytkową, ale też ze względu na walory liturgiczne lub duszpasterskie. Udzielenie tego przywileju podkreśla związek ze Stolicą Piotrową i znaczenie kościoła w okolicy.

Uroczystości Jubileuszowe potrwają do 11 marca 2019 roku. Cały ten rok będzie obfitował w różnorodne wydarzenia religijne i kulturalne. Dzisiejsze niedzielne preludium rozpoczęło się  uroczystą Mszą świętą o godz. 1200 pod przewodnictwem Prymasa Polski Ks. abp Wojciecha Polaka, który na wstępie powitał obecnych, w tym posłów Biernackiego, Lamczyka, Kozłowskiego a także przedstawicieli władz miejskich, powiatowych, stowarzyszeń i służb mundurowych. Abp Wojciech Polak celebrował Mszę św. wespół z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną oraz 30 prezbiterami.

W homilii odwołując się do Ewangelii nawiązał do nauczania papieża Franciszka, podkreślił także rolę chojnickiej świątyni w kontekście lokalnej społeczności. Po mszy rozstrzygnięto również konkurs dla dzieci i młodzieży "Jubileusz 25 - lecia chojnickiej Bazyliki". Zdobywcy miejsc od pierwszego do trzeciego, a także wyróżnieni przez jury odebrali z rąk Prymasa nagrody i upominki. 

Wyniki:

Kategoria: klasy 0 - I

I miejsce: Alan Otto, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Chojnicach, grupa „0” „Jeżyki”

II miejsce: Małgorzata Pankau, Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 3 w Chojnicach, grupa „0” „Żabki”

III miejsce: Piotr Klepacki, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Chojnicach, grupa „0” „Żabki”

Wyróżnienie: Amelia Hinc, Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 3 w Chojnicach, klasa I

Wyróżnienie: Nikodem Kuszmerek, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Chojnicach, klasa I

Wyróżnienie: Ksawery Patyk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, klasa I

Kategoria: klasy II- IV

I miejsce: Amelia Pawlak, Klasa IV, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3 w Chojnicach

II miejsce: Oliwia Szultka, Klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach

III miejsce: Anna Pawlak, Klasa IV, Katolicka Szkoła Podstawowa w Chojnicach

Wyróżnienie: Zuzanna Lackowska, Klasa III, Katolicka Szkoła Podstawowa w Chojnicach

Wyróżnienie: Sebastian Homa, Klasa II, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3 w Chojnicach

Wyróżnienie: Maria Pokrzywińska, Klasa IV, Katolicka Szkoła Podstawowa w Chojnicach

Kategoria: klasy V - VII

I miejsce: Anna Piesik, Klasa V, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3 w Chojnicach

II miejsce: Paweł Dąbrowski, Klasa V, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3 w Chojnicach

III miejsce: Sara Rohde, Klasa VII, Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach

Na zakończenie ks. prob. Jacek Dawidowski zaprosił  do obejrzenia okolicznościowej wystawy oraz na poczęstunek do ustawionego przy Bazylice namiotu-  na smaczną odpustową grochówkę. 

Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości był koncert w Bazylice o godz. 16.00. W programie koncertu: Msza C-dur „ Koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Bydgoskich Solistów, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz solistów Opery Nova w Bydgoszczy.

(m.n.)

Zapisz