Jonizacja w oczyszczaczu powietrza – czy to działa?

Jony ujemne obecne w powietrzu wpływają pozytywnie na ludzkie zdrowie, co wiemy już od lat. Urządzenia wykorzystujące jonizację, jak dowodzą badania, mogą realnie wpływać na poprawę komfortu życia osób.

Wszyscy, bez względu na to, gdzie mieszkamy, powinniśmy dbać o jego jakość powietrza. Pomóc nam w tym może oczyszczacz powietrza z jonizatorem.   |  fot. nad.

Zmagających się z alergiami na roztocze kurzu, pleśń i grzyby. Współczesna technologia oferuje już nie tylko jonizatory, ale również ich połączenie z oczyszczaczami powietrza – czy to ma sens?

Wpływ jonizacji na zdrowie

Jony to grupa atomów dzieląca się na te o ładunku ujemnym (aniony) oraz dodatnim (kationy), które łączą się z  cząstkami o ładunku przeciwnym.

Urządzenia z funkcją jonizacji emitują głównie aniony, które „wyszukują” w otoczeniu cząsteczki naładowane dodatnio, a więc m.in. bakterie, wirusy, alergeny, powodując ich opadanie.

Tam, gdzie powietrze jest naładowane jonami ujemnymi – w przyrodzie są to głównie tereny górskie, lasy i wybrzeża – oddychanie może wpływać korzystnie na nasze samopoczucie, minimalizować objawy alergii i sprzyjać leczeniu chorób układu oddechowego.

Oddychanie powietrzem silnie naładowanym kationami, np. w pomieszczeniach biurowych, skutkuje m.in. spadkiem koncentracji, sennością i bólami głowy. 

Stosunek anionów do kationów w powietrzu powinien wynosić ok. 1,2 do 1, jak więc uzyskać taki efekt, gdy w góry i nad morze daleko?

Jonizator a oczyszczacz powietrza z jonizacją

Jony mogą być wytwarzane na dwa sposoby, wyróżniamy jonizację ostrzową i plazmową. Pierwszy ze sposobów niestety nie jest w pełni skuteczny, ponieważ wytworzone cząstki ulegają łatwemu rozbiciu np. na ścianie. Dodatkowo jonizacja ostrzowa powoduje emitowanie ozonu o negatywnym wpływie na zdrowie, dlatego producenci stawiają obecnie na jonizację plazmową, w której dwie elektrody wytwarzają jony ujemne mogące pokonywać większe odległości.

Sam jonizator jest w stanie poradzić sobie ze szkodliwymi substancjami krążącymi w powietrzu, ale te obecne na różnych powierzchniach zostaną pominięte. Przyda się tutaj urządzenie, które wymusi cyrkulację powietrza, by zanieczyszczenia oderwały się od powierzchni. Takim rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem:

https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/oczyszczacz-powietrza-z-jonizatorem/

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem jest urządzeniem w pełni bezpiecznym dla ludzi i zwierząt, realnie wpływa na podniesienie komfortu życia zwłaszcza alergików, ponieważ nie tylko oczyszcza powietrze z alergenów za pomocą jonów, ale i skutecznego w tej materii filtra HEPA.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Innym polecanym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergią jest zakup samego oczyszczacza powietrza – wydajny model pozbędzie się nawet 99,97% alergenów.

Wśród popularnych urządzeń znalazł się oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3h, który posiada:

filtr wstępny

filtr węglowy

filtr HEPA H13

Taki zestaw filtrów zatrzyma nawet najmniejsze pyły oraz poradzi sobie z usuwaniem składników smogu, lotnych związków organicznych, formaldehydu czy dymu papierosowego. 

Oczyszczacz powietrza od Xiaomi charakteryzuje się wydajnością oczyszczania na poziomie 380 m³/h, dlatego jest polecany do powierzchni maks. 47,5 m².

(nad.)