Jeszcze o oświacie

Apeluję do rządzących, aby nie zmuszali nas do obniżania standardów w szkołach, bo jeśli tak dalej pójdzie to grozi nam, i nie tylko nam, zadyszka finansowa oraz zaczniemy się zadłużać – apelował na konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządu obietnica wyższych uposażeń w oświacie nie została w całości uwzględniona w budżecie państwa. Miasta i gminy znowu będą musiały dołożyć ze swojej kieszeni.   |  fot. ilustracyjne

Chodzi o subwencję oświatową, która nie zazębia się z faktycznymi wydatkami na oświatę. - M.in. dlatego podnoszę w mieście podatki, aby dołożyć do oświaty – przyznaje burmistrz Arseniusz Finster, który już przejrzał szkolne budżety, znalazł pewne oszczędności, ale jak mówi, chyba na tym się nie skończy.

Tylko same urlopy nauczycieli (na poratowanie zdrowia) kosztują miasto 1 mln zł. W jednej ze szkół w obecnej chwili nie ma 15 ze 100 nauczycieli. Mimo spadku liczby uczniów i nauczycieli koszty wynagrodzeń w szkołach urosły, a otrzymywana z państwa subwencja nie starcza na ich pokrycie.- Czy mam obniżać standard w chojnickich szkołach? - pyta retorycznie burmistrz.

- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, mogę tylko apelować do rządzących, bo jeśli tak dalej pójdzie, to miasta będą zajmowały się tylko oświatą i pomocą społeczną, gdyż na inwestycje nie będzie już środków, a dodatkowo popadniemy w tarapaty i aby dokończyć inwestycje będziemy się zadłużać – mówi burmistrz.

Więcej o oświatowych problemach w materiale wideo.

(olo)

 1. 8 listopada 2019  02:26   Poparcie   Obywatel

  A kto w kwietniu popierał nauczycieli, mówiąc na rynku że za strajk im zapłaci?

  0
  0
 2. 1 listopada 2019  19:12   dzisiaj nauczyciele chcą mało pracować   nomi

  a zarabiać dużo,przecież wprawny obserwator wie o co w tym wszystkim chodzi,wystarczy POznać całego szefa ZNP,podobnie mają się sądy,czyli sędziowie trybunału które były wybrane przez POprzedników,,dlatego żadne reprywatyzacje nie są wyjaśniane a szarzy ludzie nie doczekują się sprawiedliwości,na prosty rozum POprzednicy mieli gdzieś nauczycieli a niechby wtedy spróbowali protestować,,było by to nielegalne ,naprawdę są też nauczyciele którzy chcą pracować a nie mogą się dostać do danej szkoły,znam takie przypadki,może niech ci którzy są wiecznie niezadowoleni niech zwolnią miejsce,moje dziecko przez to całe ZNP cierpi bo nauczyciele kompletnie nie interesują się co dzieje się na przerwach

  3
  3
 3. 29 października 2019  19:44   A może należało w porę ... (2)   anonim

  A może należało w porę wręczyć wypowiedzenia 15-stu zbędnym nauczycielom ? A może była to inicjatywa wręcz porada urzędników? -na razie idzie na urlop zdrowotny ,a za rok jakoś to będzie może obudzimy się w nowej rzeczywistości i wszystko P.O. nam odkręci.

  9
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 października 2019  07:24   Powiem krótko...   Świnia

   ...znasz się na tym temacie jak świnia na gwiazdach

   3
   5
  • 29 października 2019  19:47   Nie wręczyć wypowiedzenia, ...   józio

   Nie wręczyć wypowiedzenia, tylko wyp.....ć na zbity pysk. Uwagi Finstera to pretensje do garbatego, że ma proste dzieci. Najgorsze, że to my za to płacimy. Ja też chce przywilejów. Dla wszystkich a nie dla świętych krów.

   4
   8
 4. 29 października 2019  15:07   A cóż to za rozpasanie ... (3)   ewelina

  A cóż to za rozpasanie żeby nauczyciel na garnuszku państwa czyli nas mógł sobie wziąć roczny płatny urlop? Takie bizantyjskie przywileje nie dotyczą chyba żadnej innej grupy społecznej. Czas tą komunę do końca w Polsce zlikwidować. Ja oszczędzam każdy dzień urlopu a oni się bawią za nasze pieniądze.

  14
  29
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 października 2019  08:03   Open mind   Belfer

   A cóż to za zdziwienie. Widzę wykształcenie najwyżej zawodowe i tylko tvp w domku. Zainteresuj się bardziej tylko nie popełnij samobójstwa z zazdrości jaj odszukasz jakie inne grupy zawodowe mają przywileje - nauczyciele to pikuś.

   6
   2
  • 29 października 2019  18:39   Nie wszyscy ludzie ...   ludwik

   Nie wszyscy ludzie wykształceni są nauczycielami i pracują w szkole .

   10
   3
  • 29 października 2019  15:16   To trzeba się było uczyć   Beata

   a nie teraz jęczeć. Widzisz komunę, to znaczy, że musisz udać się do odpowiedniego lekarza.

   9
   7
 5. 29 października 2019  13:33   Zamiast rozdzierać ... (3)   Charzykowianin

  Zamiast rozdzierać publicznie szaty ,biegać po gazetach,robić konferencje prasowe dla mieszkańców ,o których sam burmistrz powiedział ,że " i tak oni nic nie rozumieją" może warto byłoby umówić się na spotkanie z p. posłem Mrówczyńskim i jemu przedstawić swoje racje i apel.Chojnice i tak są w komfortowej sytuacji ,gdyż moją swojego posła " na wyciągnięcie ręki". A tak w ogóle jestem ciekawy ile razy w poprzedniej kadencji sejmu p. Burmistrz zaprosił p. Posła na bezpośrednią rozmowę o problemach chojnickiego samorządu.

  26
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 29 października 2019  15:31   Do GCH   Charzykowianin

   Ale Twoja wypowiedź nie jest na temat,Proszę zmienić portal, Teraz rozmawiamy o problemie oświaty i próbie rozwiązania problemu finansowania reformy,

   4
   5
  • 29 października 2019  15:20   Z jakim "posłem"?   GCH-0007

   On był wszędzie ale przed wyborami, nawet w takich wiochach w których pewnie nigdy nie był jak żyje. Napisz co ten "poseł" zrobił przez te ostatnie cztery lata, bo ja jakoś niczego sobie nie przypominam.

   9
   11
  • 29 października 2019  13:47   Poseł nie jest od spraw ...   nie_Charzykowianin

   Poseł nie jest od spraw samorzadowych. On nic nie może, jest tylko elementem maszynki PiSu do głosowania!

   7
   14