Jesienny Bieg Ekologiczny Gminy Chojnice

W Swornegaciach odbył XXV Jubileuszowy Jesienny Bieg Ekologiczny Gminy Chojnice, w którym wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy.

W Jesiennym Biegu Ekologicznym wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych z gminy Chojnice.   |  fot. (nad.)

Były to reprezentacje z Charzykowa, Kłodawy, Lichnów, Nowej Cerkwi, Nieżychowic, Ogorzelin, Ostrowitego, Pawłowa, Silna i Swornegaci. Przeprowadzono 12 biegów, w których wzięło udział łącznie około 500 zawodników, a bieg ukończyło 453. Do wszystkich uczestników i organizatorów imprezy sportowo - ekologicznej wystosował list gratulacyjny z życzeniami Wójt Gminy Chojnice - Zbigniew Szczepański.

Cel imprezy było: popularyzacja masowego biegania wśród dzieci i młodzieży szkolnej, propagowanie czynnego wypoczynku na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, wyłonienie zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych, wyłonienie reprezentacji Gminy Chojnice wśród szkół podstawowych i klas gimnazjalnych na zawody powiatowe w biegach przełajowych, organizacja czasu wolnego oraz aktywnego wypoczynku dla uczniów naszej gminy, wdrażanie do rywalizacji w duchu ,,fair - play”

Organizatorami biegu byli: Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, Uczniowski Klub Sportowy „TUR”  w Swornegaciach. Współorganizatorami: Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach, Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, Gminny Szkolny Związek Sportowy. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania, darczyńcom,  fundatorom oraz sympatykom biegu.

Pomoc w organizacji: Ochotnicza Straż Pożarna  Swornegacie,Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa  Swornegacie,Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach,Rada Rodziców przy SP Swornegacie,Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, Uczniowski Klub Sportowy „TUR” Swornegacie. Wszyscy fundatorzy,  darczyńcy i sympatycy  zostali nagrodzeni okolicznościową tabliczką z podziękowaniem od Wójta Gminy Chojnice i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Swornegaciach

Trzy najlepsze reprezentacje szkolne w klasyfikacji zespołowej z klas gimnazjalnych i  sześć z szkół podstawowych otrzymały puchary oraz cztery najlepsze reprezentacje w kategorii klas gimnazjalnych i sześć z szkół podstawowych otrzymały nagrody w postaci piłek. Trzy najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców w kategorii 2007-2008, 2005-2006 i 2002-2003 otrzymały statuetki dla zespołów szkolnych. Najlepszy 5 - cioosobowy zespół będzie reprezentował naszą gminę w zawodach powiatowych.

Najlepsi zawodnicy w każdym biegu otrzymali okolicznościowe medale,. Puchary, statuetki  i medale ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Piłki dla  najlepszych szkół ufundował Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach. W każdym biegu nagrodzonych zostało 6 pierwszych uczestników. Na koniec imprezy z okazji Jubileuszu XXV Jesiennego Biegu Ekologicznego rozlosowano 5 nagród ufundowanych przez Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach dla zawodników, którzy brali udział w biegu i  obecni byli do końca imprezę.  

Po biegach chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił na ergometrach wioślarskich na dystansie 500m w dwóch kategoriach wieków 2002-2003  oraz 2004-2005 zarówno wśród dziewcząt i chłopców. Najlepsi zawodnicy w tej konkurencji zostali zagrodzeni upominkami , które wręczał syn olimpijczyka      w wioślarstwie rodem ze Swornegaci Marian Drewek oraz Prezes UKS „TUR” Zbigniew Chrapkowski. Konkurencja ta nawiązywała do Jubileuszu XX Regat Wioślarskich im Bolesława Drewka, które odbędą się 2 czerwca 2018r.

Z okazji Narodowego Dnia Sportu i Jubileuszu Jesiennego Biegu Ekologicznego  wszyscy uczestnicy mogli bezpłatnie korzystać z atrakcji ufundowanych przez  GOK w Chojnicach: dmuchanego zamku, zjeżdżalni oraz elektrycznej „karuzeli - huśtawki” w kształcie łodzi. Dodatkowe atrakcje cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Wszyscy uczestnicy i goście zostali poczęstowani grochówką  i drożdżówką.

 Szczególne podziękowania  organizatorzy biegu kierują pod adresem pracowników GOK w Chojnicach oraz WDK w Swornegaciach oraz druhom  z Ochotniczej Straży Pożarnej w Swornegaciach  za pomoc w organizacji i czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. Serdeczne podziękowania należą się również wszystkim  pracownikom Szkoły Podstawowej w Sworneaciach  za  przygotowanie posiłku oraz organizację biegu.

Dziękujemy komisji sędziowskiej, paniom w sekretariacie zawodów, opiekunom poszczególnych reprezentacji, służbie medycznej  i młodzieży za czuwanie nad bezpieczeństwem zawodników na trasie biegów . Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej za przygotowanie zawodników, a dyrektorom szkół za zorganizowanie przejazdu. Szczególne słowa uznania organizatorzy kierują pod adresem uczestników XXV Jesiennego Biegu Ekologicznego, wszystkie biegi przebiegały w sportowej atmosferze i w duchu „fair play”.

Na szczególne gratulacje i wyróżnienie godne naśladowania zasługuje uczennica klasy IV  Szkoły Podstawowej w Nieżychowicach Milena Wojdan , która podczas swojego biegu zauważając zasłabnięcie rywalki przerwała współzawodnictwo i powiadomiła strażaków, którzy udzielili pomocy zawodniczce. Milena została wyróżniona za swój czyn i  postawę  „fair play” oraz otrzymała nagrody, które wręczyli ks. proboszcz Mirosław Klawikowski,  dyrektor GZO w Chojnicach Bernadeta Zimnicka oraz dyrektor SP im. Żołnierzy Monte Cassino w Nieżychowicach- Małgorzata Szynwelska

Dyrektor SP w Swornegaciach Zdzisław Bucław  podkreślił, że  warto być dobrym człowiekiem zarówno w sporcie i w życiu. Prawdziwy zbieg okoliczności i zaskoczenie tego zdarzenia było wówczas, jak podczas losowania wywołano w/w bohaterkę biegów do odebrania nagrody okolicznościowej! Czy to szczęście, czy „nagroda”  za postawę godną naśladowania? 

Szczegółowe wyniki - tutaj

Z. Bucław

Zapisz

  1. 11 października 2017  21:47   Z Charzyków!!! Z Charzyków ...   sk

    Z Charzyków!!! Z Charzyków Panie Z.Bucław, a nie z Charzykowa, tak jak z Lichnów, a nie Lichnowa , Rychnów, Tychów itd.

    0
    0
    Odpowiedz