Jerzy Buzek na chojnickim rynku

Kto dziś (sobota) wybrał się na colę do centrum, miał szansę załapać się na fotkę z byłym premierem i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, obecnym europosłem. Jerzy Buzek odwiedził nasze strony prywatnie.

Były premier spacerując z burmistrzem Arseniuszem Finsterem, przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Skórczewskim i ks. proboszczem Jackiem Dawidowskim – z miejsca został rozpoznany przez przechodniów.   |  fot. Maria Eichler

Jak wyznał, okolice zna doskonale, bo z pięć razy był na spływach po Brdzie. Jak z rękawa sypał nazwami miejscowości, jakie zahaczył podczas swoich wypraw, ale podobno jego wiedza nie ogranicza się tylko do tego – zna każdą rzeczną odnogę i prawie wszystkie szczegóły topograficzne. Kaszuby dla Ślązaka okazały się bardzo atrakcyjne – jak mówi, zimą zdobywał góry, ale latem wiało tam nudą, więc wybierał się już od czasów studenckich na kajaki albo na konie. Nie przeszło mu do dziś.  Choć teraz ma na te przyjemności znacznie mniej czasu.

Po co nam ta Unia?

W Chojnicach był przed dziesięciu laty, ale wtedy jakoś tak było, że przeleciał przez miasto jak błyskawica. Teraz zdziwił się, że jest tu tak ładnie, że są tak pięknie odrestaurowane kościoły, że rynek robi wrażenie. On sam -  spacerując z burmistrzem Arseniuszem Finsterem, przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Skórczewskim i ks. proboszczem Jackiem Dawidowskim – z miejsca został rozpoznany przez przechodniów. Nie trzeba było go namawiać do wspólnej fotki. Kto chciał z nim pogadać, miał okazję. Bezpośredni i uśmiechnięty, dyrygował, jak zrobić zdjęcia, by dobrze wypadły. 

Nam udało się zapytać go, czy nie martwi się o Polskę. – Są powody do zmartwienia - przyznał. – Bo niby nadal jesteśmy w Unii, nadal korzystamy z niebywale pomocnych funduszy unijnych, ale może nawet ta pomoc nie jest najważniejsza. Jeżeli słyszę, że w naszym parlamencie nazywa się unijną flagę szmatą, to jest to przerażające. W Unii mamy poczucie bezpieczeństwa, przecież ona powstała po to, żeby w Europie nie było już nigdy wojny. Nie ma jej od 70 lat. Ale  to nie znaczy, że tak będzie zawsze…

Buzek przypomina, że praktycznie bez ograniczeń polskie firmy mogą handlować z zagranicą, że rolnicy mają tu otwarte rynki zbytu. – Jeżeli ktoś tego nie ceni, jeżeli taki punkt widzenia prezentują rządzący, to nie jest dobrze – dodaje. – Mimo wszystko jestem optymistą i wierzę, że przeważy rozsądek.

Rozsypany etos

Były premier ubolewa, że po solidarnościowym etosie zostały tylko wspomnienia. – To był nasz narodowy posag i spuścizna – zauważa. - Zniszczyliśmy legendę, która działała wszędzie na świecie. Kiedyś bycie w „Solidarności” to była rekomendacja. I to się rozsypało. Czesi utrzymali autorytet Havla, my nie potrafiliśmy zapewnić tego samego Wałęsie. Z jednej strony słyszymy, że teraz chodzi o to, żeby zwalczyć wszystko po komunie, z drugiej – robi to pan Piotrowicz

- Ludzie zaczynają się gubić…Etos się rozpłynął. „Solidarność” jest dziś tylko związkiem zawodowym, a kiedyś była ruchem, który miał zreformować Polskę. 120 posłów było ze związku. I oni wiedzieli, że czekają nas trudne reformy w każdej prawie sferze…A dziś współczesne pokolenie zupełnie nie wie, co jest białe, a co czarne…  Europoseł  nie dopuszcza myśli, że dzisiejszy konflikt w Polsce może skończyć się bratobójczą wojną, ale nie widzi też tego, co mogłoby zjednoczyć Polaków.

To władza powinna coś zaproponować –podkreśla. – Jakąś rozmowę, próbę pojednania. Ale tego nie ma. Buzek ubolewa też nad głupotą w kwestii polityki wobec Ukrainy. Uważa, że eksponowanie tylko rzezi na Wołyniu to krótkowzroczność, a rozniecanie antagonizmów to woda na młyn Putina. – Jasne, mamy rachunki krzywd z przeszłości, ale teraz ważne jest to, żeby przeszłość nas nie dzieliła – mówi. – Żeby Ukraina nie wpadła w orbitę Rosji.  

Tekst i fot. Maria Eichler

Zapisz

 1. 9 sierpnia 2018  12:21   Zdziwiony?   ALAROH

  Przecież pan buzek to miniona historia /zapisana przynajmniej w pamięci/,na szczęście już nie wróci.

  2
  0
  Odpowiedz
 2. 31 lipca 2018  20:57   nowa moda wieziennna 2018 (1)   SPRAWIEDLIWY Z CHOJNIC

  na bialo beda siedziesz z STASIEM GAWLOWSKIM I CALA BANDA orlikow od dontuska-beda sie martwic o POLSKE ? BUZEK CZY O SWOJE ZLODZIEJSKIE MAJATKI?A KSIADZ NIECH NIE LEGALIZUJE POKOMUNISTYCZNYCH ZLODZIEJI? KSIADZ DO KOSCIOLA A POKOMUNA DO WRONEK?KONIEC KROPKA?

  9
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 3. 31 lipca 2018  05:28   A ktory to ten ksiadz ? Oni ...   KOMTUR

  A ktory to ten ksiadz ? Oni maja przeciez odziez robocza po ktorej latwo ich rozpoznac ?! No chyba ze przebral sie za te pania w szortach ?!

  8
  3
  Odpowiedz
 4. 30 lipca 2018  21:40   śp. Władysław Bartoszewski użył stwierdzenia dyplomatołki   mp3

  śp. Władysław Bartoszewski użył stwierdzenia dyplomatołki czy to było pisomatołki w zasadzie nie jest to ważne bo o to samo chodzi. Polscy strażacy zrobili więcej dla naszej dyplomacji swoją akcją w Szwecji niż nasz rząd przez ostatnie 3 lata.

  11
  11
  Odpowiedz
 5. 30 lipca 2018  21:08   banda nieudaczników ( PiS i ich elektorat ) mszczą się na ludziach sukcesu... (1)   stop frustratom

  uważają III RP za wroga nr 1, nie osiągnęli nic z pokolenia na pokolenia, zaściankowi, nie widzą że dzięki Niemcom nasza gospodarka dobrze się ma, w Ukraińcach widzą wroga zamiast taniego pracownika. Do wszystkich debili opluwających tu takie autorytety jak Wałęsa mówię jasno że Polacy chcą być w EU a autorami naszego sukcesu po transformacji nie był i nie będzie Kaczyński ani PiS. Nie kompromitujcie się bo za chwilę jeszcze z Balcerowicza który jest autorem gospodarczego sukcesu Polski zrobicie wroga...

  10
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 31 lipca 2018  09:59   Powiedział nierozgarnięty!   Zenek

   Powiedział następny popisowy nieudacznik. Za tępy jesteś, żeby to ogarnąć. Zacznij się leczyć. I żebyś wiedział: UE i ukraińcy to nasi wrogowie. Komuna ma się skończyć i czas na Polskę i Polaków, a nie na wschodnich prymitywów!

   3
   1
 6. 30 lipca 2018  17:58   Lech Wałęsa nie odwiedza ... (2)   TVN BIS

  Lech Wałęsa nie odwiedza wnuków w areszcie. "Nie było takiego wniosku" Były prezydent Polski Lech Wałęsa kilka miesięcy temu próbował wyciągnąć z aresztu swojego wnuka Dominika W. Wpłacił nawet kaucję – 10 tys. zł. Ale jak ustaliła Wirtualna Polska, polityk nie kwapił się odwiedzić wnuka w areszcie. Drugiego – Bartłomieja W. również. Bo ten także siedzi…

  14
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 31 lipca 2018  10:03   przegrzany   Zenek

   Arko, to ty nie czytasz, tylko walisz w ciemno, aby pisać. Napisał wyraźnie, że podała to Wirtualna Polska! Ale rozumiem, słoneczko wali na łeb!

   5
   0
  • 30 lipca 2018  21:15   a gdzie to usłuszałeś w TVPiS?   arko

   a gdzie to usłyszałeś w TVPiS? Bo nie wierzę że czytasz ...

   5
   6
 7. 30 lipca 2018  17:53   KTO   CO NA TO BURMISTRZYNIO POLICJA

  PALI ŚMIECI BO CZADZI Z KOMINÓW

  10
  5
  Odpowiedz
 8. 30 lipca 2018  17:51   FETOR (1)   PANOWIE Z RYNKU ZRÓBTA Z TYM COŚ

  CZUĆ NA OSIEDLACH NIE PANUJĄ NAD TYM I TRUJĄ NAS

  10
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 31 lipca 2018  10:05   Brudas!!!   Zenek

   Zacznij się myć. Fetoru nie będzie. Woda nie służy tylko do picia.

   3
   1
 9. 30 lipca 2018  15:47   mieszkaniec powiatu   anonim

  Z wypowiedzi Pana Buzka wynika, że zniszczono legendę "Solidarności"? Czy ta legenda zniszczyła się sama? Może mamy wszczyscy tkwić w obłudzie i kłamstwie wobec "Bolka" ? To przecież fakt nie podważalny, chyba Pan Buzek nie zaprzecza?

  17
  9
  Odpowiedz
 10. 30 lipca 2018  11:50   Panie B. - tą waszą "solidarność" (1)   Anty-solidaruch

  to o kant d..... potłuc, powstała po to abyście mogli żyć według waszego hasła " T. K. M. " Natomiast co do wspierania Ukrainy, to Polska kiedyś wyjdzie na tym jak ten przysłowiowy Zabłocki na mydle.

  13
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 31 lipca 2018  10:07   Krótko i na temat. Sama ...   Zenek

   Krótko i na temat. Sama prawda. Tylko nie dla takich jak Buzek i jemu podobni. Szkoda, że pan burmistrz wpadł w to szemrane towarzystwo.

   2
   1
 11. 30 lipca 2018  09:44   NIE PO DRODZE NAM W ...   50 PLUS

  NIE PO DRODZE NAM W REFORMOWANIU KRAJU Z TYMI PANAMI I PANIĄ

  19
  14
  Odpowiedz
 12. 30 lipca 2018  06:51   AWS   trochę zawiedziony na Buzku i Krzaklewskim

  Profesorze Buzek zmień trochę tonację. Ja kiedyś byłem z Panem, jednak po czasie zszedłem tej trochę krętackiej drogi.

  21
  15
  Odpowiedz
 13. 29 lipca 2018  19:47   fan   fan

  jak to przed wyborami,zainteresowanie a PO wyborach ta unijna demokracja nam pokaże że mamy kochać Islam ,dać im socjal i wielbić Merkel ,za to nasz unijny komisarz będzie żył bez stresu dostatnio,

  22
  21
  Odpowiedz
 14. 29 lipca 2018  17:59   Współczesna rozprawa...   wicek

  Pomiędzy Panem (Buzek), wójtem (AF), i plebanem wiadomo...

  19
  11
  Odpowiedz
 15. 29 lipca 2018  12:17   Tam z nimi tylko Pana ... (2)   anonim

  Tam z nimi tylko Pana Ostrowskiego brakuje no i Porożyńskiego.Sami swoi !

  28
  17
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 16. 29 lipca 2018  10:54   Człowiek Mafii Siemionkowicz (2)   Chłopoki Dajta Se luz

  zostanie burmistrzem miasta Chojnic

  16
  15
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 17. 29 lipca 2018  10:51   ROZBŁYSŁA NAM GWIAZDA DAWIDA (3)   PLEMIĘ DAVIDOWE

  TORUŃ MA RYDZYKA CHOJNICE MAJĄ GWIAZDĘ DAWIDA

  22
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 18. 29 lipca 2018  10:48   MELDUJE   ADOLF

  PRZEGLĄD ZASOBÓW ŚLĄSKIEGO I POMORZAN MAJĄTKU NIEMIECKIEGO ZROBIONY

  21
  23
  Odpowiedz
 19. 29 lipca 2018  10:15   Ks Dziekan J Dawidowski bez ... (3)   anonim

  Ks Dziekan J Dawidowski bez koloratki....spaceruje z panem Buzkiem.....ogólnie rozczarowana jestem ....nie warto dalej komentować....

  29
  21
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 30 lipca 2018  22:06   do GCH ...........w Kościele ...   anonim

   do GCH ...........w Kościele nie ma czegoś takiego jak "stara data"....sutanna ,koloratka ,habit zakonny- nie wychodzi z mody..........Kapłan to powołanie,słuzba , nie zawód..........bardzo trudne to powołanie, służba ale powołanie.....koloratka powinna być ZAWSZE....NIGDY NIE WIADOMO KIEDY BĘDZIE POTRZEBNY KAPŁAN....a tak wiadomo który to Kapłan....

   1
   4
  • 30 lipca 2018  12:30   Brak koloratki - wstydzi się ...   anonim

   Brak koloratki - wstydzi się że jest księdzem chyba...

   5
   3
  • 29 lipca 2018  20:42   GCH   anonim

   JESTES STAREJ DATY.....

   6
   6
 20. 29 lipca 2018  10:10   Koles z grobej kreski Mazowieckiego   Kazmierczak

  Co wniósł Buzek dla Polski, jak jedynie siebie w PE...

  24
  22
  Odpowiedz
 21. 29 lipca 2018  09:41   TW Karol i chojnicka śmietanka (2)   Kamil

  TW Karol i pseudo śmietanka chojnicka z tym Niby księdzem Dawidowskim na czele. Swoją drogą Nieomylny AF ma tupet spaceruje z kolesiem TW Karol który Polskę sprzedal, w towarzystwie hmmm Dawidowskiego (słowo ksiądz w kontekście tego człowieka nie przechodzi mi przez klawiaturę) I pełni energii mówią że Polska jest zagrożona demokracji nie ma. Ze z Unii wyjdziemy, prawda jest taka że w końcu wolna Polska miche zabrała wszystkim złodzieja którzy teraz lament sieją. Dobrze ze Pan AF nie kryje się ze swoimi kolegami po piwnicach tylko spaceruje z nimi po mieście. Ludzie myślący samodzielnie nie sterowani przez tvn i inne szuje podziekuja takiej władzy!!!

  34
  42
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 29 lipca 2018  15:35   Całkowita racja Kamil. A ...   zyga

   Całkowita racja Kamil. A Buzek to agent SB. Kapuś stalinowski. Finster lubi towarzystwo marksistów i sowieciarzy.

   8
   12
  • 29 lipca 2018  10:04   Neobolszwizm minie.   smutnebardzoniestety

   Kochana Ojczyzna Polska nigdy szkód, które czynicie Polsce nie wybaczy. Nie szanujecie Nikogo, walec bezmyślnego niszczenia Ojczyzny w końcu się skończy, i trzeba będzie wielu lat na odbudowywanie szkód, a nade wszystko wizerunku i statusu Polski na świecie.

   11
   7
 22. 29 lipca 2018  08:44   oj małoletnie kundle ...   anonim

  oj małoletnie kundle szczekają w komentarzach, mają wyprane mózgi przez TVN i inne media, które mówią co chcą mówić

  28
  44
  Odpowiedz
 23. 29 lipca 2018  08:24   Ja pie ..ę jakie bzdety, ...   KOdowiec.

  Ja pie ..ę jakie bzdety, propagande ten *****k sieje, i co najdziwniejsze ze znajduje naiwnych którzy w to wierzą, facet oderwany od rzeczywistosci, realiów zycia codziennego , naszych polskich problemów.Nie chce juz wymieniac problemów jakie za sobą zostawił ale on nadal wierzy we wspaniałego idealnego , bla, bla ,bla Wałęsę, hehe, zbawiciela narodu , namiętnego gracza w totolotka i zaufanego kolegę Kiszczaka.I takie oto mamy "autorytety" w Brukseli wspierające wszystkich za wyjątkiem własnego kraju.

  28
  53
  Odpowiedz
 24. 29 lipca 2018  07:56   Niemiecki kundelek, który ...   ziuta

  Niemiecki kundelek, który tak tanczy jak mu z Berlina zagrają. Niewiele znaczący spolegliwy zdrajca.

  33
  50
  Odpowiedz
 25. 29 lipca 2018  00:31   Pozdrowienia   San Escobar

  https://youtu.be/3TkCa6VE-8s

  5
  13
  Odpowiedz
 26. 28 lipca 2018  23:31   Pan Dawidowski wystąpił ... (1)   anonim

  Pan Dawidowski wystąpił jako "władza",czy rozliczał środki unijne,ktore otrzymał ?

  26
  32
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 27. 28 lipca 2018  23:26   Sympatyczny, mądry człowiek.   anonim

  Sympatyczny, mądry człowiek.

  66
  42
  Odpowiedz