Jedna grupa ze żłobka i cztery oddziały z „jedynki” na kwarantannie

- W SP nr 1, która teraz przeszła na nauczanie hybrydowe, cztery oddziały z klas I-III przeszły na kwarantannę. Dwóch nauczycieli, którzy tydzień wcześniej otrzymali pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca zachorowało - informuje Adam Kopczyński.

Szczepienia i sytuacja w placówkach oświatowych była m.in. tematem konferencji w UM.   |  fot. pixaby.com

- Można tu wysnuć daleko idące wnioski, że pierwsza dawka nie chroni przed koronawirusem - komentuje wiceburmistrz. Uczniów „jedynki” skierowanych na kwarantanne jest około 80 osób. Sanepid odizolował także grupę dzieci z miejskiego żłobka, te miały kontakt z zakażaną opiekunką.

- Temat zakażenia w żłobku wyszedł w sobotę. Z tym, że kwarantanna jest ustalana na podstawie daty ewentualnego kontaktu lub zakażenia osoby. W przypadku naszego żłobka „izolacja” będzie trwała do czwartku 18 marca - wyjaśnia Grzegorz Czarnowski. W chojnickich szkołach podstawowych, na ten moment, zaszczepiono 64,5 proc. z blisko 400 nauczycieli.

W mieście nie wystąpił problem masowych zwolnień lekarskich w tej grupie zawodowej. - U nas większość osób była szczepiona w piątek i sobotę, więc objawy poszczepienne występowały w weekend. Cześć nauczycieli sygnalizowała, że źle się czuła jeszcze w poniedziałek, ale generalnie w Chojnicach nie było fali nauczycieli idących na zwolnienia lekarskie - informuje dyrektor wydziału edukacji w chojnickim ratuszu.

Grzegorz Czarnowski, przyznaje jednak, że na początku szczepień tej grupy zawodowej, kiedy odbywały się one w tygodniu, zwolnienia lekarskie na lub dwa się zdarzały. Jak informuje, nie było to jednak zjawisko występujące na duża skalę.

Anna Zajkowska