Jechał bez uprawnień, był poszukiwany, kolejny na „podwójnym gazie”

Policjanci udaremnili dalszą jazdę dwóm kierującym, którzy dopuścili się przestępstw drogowych. Pierwszy z nich wsiadł za kierownicę mając prawie promil alkoholu w organizmie, a drugi kierował wbrew zakazowi sądowemu i był poszukiwany do odbycia kary.

Mężczyźni za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem.   |  fot. ilustrac.

Wczoraj po godzinie 13.00 patrolujący Chojnice policjanci zatrzymali na ul. Kościerskiej opla, za którego kierownicą siedział 72-letni mieszkaniec powiatu człuchowskiego. W trakcie prowadzonej kontroli policjanci sprawdzili dane osobowe mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych. Jak się okazało kierujący nie powinien wsiąść za kierownice samochodu, bo ciążył na nim aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednak to nie było tylko to, co ustalili mundurowi. Okazało się, że 72-latek jest też poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary więzienia. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do zakładu karnego, gdzie odbędzie zasądzona karę.

Kolejnym kierującym, który popełnił przestępstwo drogowe był 31-letni mieszkaniec gm. Czersk, którego policjanci z Czerska zatrzymali na ul. Szkolnej. Policjanci jak tylko podeszli do auta i zaczęli rozmawiać z nim, poczuli wyraźny zapach alkoholu. Jak się okazało siedzący za kierownicą 31-latek był nietrzeźwy i miał prawie promil alkoholu w organizmie. Policjanci udaremnili dalszą jazdę mężczyźnie i zatrzymali też jego prawo jazdy. Mężczyzna w ten sposób stracił wszystkie z 12 kategorii.

Niebawem mężczyźni staną przed sądem i odpowiedzą za popełnione przestępstwa. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa, a za kierowanie wbrew zakazowi sądowemu do 3 lat więzienia. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drogach oraz stosowanie się do hasła "Jadę, nie piję!". Pośpiech, roztargnienie oraz nieodpowiedzialność mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Apelujemy również do osób, które zauważą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadamiały policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialni na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.

KPP