Jarcewski cmentarzyk jest już własnością gminy

Do tej pory jego właścicielem był m.in. IHAR w Radzikowie i podlegający pod niego Zakład Doświadczalny Nieżychowice. - Był to chyba jedyny cmentarz w Polsce pod egidą zakładu, firmy - mówi Zbigniew Szczepański.

Cmentarz w Jarcewie to mające ponad 100 lat nagrobki, ponadto w ewidencji zabytków znajduje się kapliczka, oraz drzewa, które są pomnikami przyrody.   |  fot. Ilustracyjne

Do niedawna mała nekropoli w Jarcewie należała do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie i podlegającego pod niego ZD Nieżychowice. - Dotychczasowi właściciele zrzekli się tego pięknego, będącego w ewidencji zabytków cmentarzyka wyjaśniając, że jest im on zbędny do prowadzenia działalności rolniczej - mówi Zbigniew Szczepański.

 W związku z powyższym, zgodnie z procedurami, cmentarz przeszedł w ręce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dawniej agencji Agencji Nieruchomości Rolnej. - Jednak KOWR w żaden sposób nie ma legitymacji prawnej żeby prowadzić cmentarz. Natomiast prowadzenie cmentarzy komunalnych jest zdaniem ustawowym gmin - wyjaśnia wójt. Nadmienia jednocześnie, że samorządy wiejskie zwyczajowo nie zajmują się prowadzeniem tego typu działalności, bo w większości przypadków cmentarze są parafialne.

W gminie Chojnice wyjątkiem była, do tej pory, mierząca niespełna 30 arów nekropolia komunalna w Angowicach. Początkowo, zaraz po przejęciu zabytkowego miejsca pochówku, gmina miała zagwozdkę kto miałby by być zarządcą i o niego dbać. - Rozmawiałem z proboszczem parafii w Charzykowach, księdzem Henrykiem Borkowskim, biskup Ryszard Kasyna nie wyraził zgody ani proboszczowi w Krojantach, ani proboszczowi w Charzykowach na przejecie tego cmentarzyka, jako cmentarza parafialnego - mówi Szczepański.

- Argumentacja jest następująca: te parafie mają cmentarze w otoczeniu kościołów w swoich miejscowościach - dodał. Do tej pory o cmentarzyk dbali mieszkańcy sołectwa, i póki co tak pozostanie. Gmina Chojnice właścicielem cmentarza w Jarcewie oficjalnie jest od 4 marca.

Anna Zajkowska

Zapisz

 1. 17 marca 2020  20:16   Właściciel gorzelni i ...   Klemens

  Właściciel gorzelni i innych nieruchomości w Jarcewie dziwnne jest,że nie zainteresowany cmentarzem na duszach tak samo można zarobic i dostanie dotacje .

  11
  0
  Odpowiedz
 2. 17 marca 2020  12:57   cmentarz   bubu

  zlecić administrowanie p. Porożyńskiemu będzie przynajmniej porządek

  11
  10
  Odpowiedz