Janina Kosiedowska Zasłużoną Obywatelką Chojnic

Tytuł pani Janina odbierze podczas Zjazdu Kaszubów. Tak zaproponowali radni. Data i impreza nie są przypadkowe, gdyż od wielu lat kultywuje ona kulturę kaszubską w Chojnicach. Jednak nie wszyscy radni głosowali „za”.

Janina Kosiedowska jest prezesem chojnickiego oddziału ZK-P.   |  fot. arch.

Janina Kosiedowska pochodzi z Tucholi. W wieku kilku lat przeprowadziła się z rodzicami do Pawłowa, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Naukę kontynuowała w Chojnicach (matura) oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała tytuł mgr filologii polskiej. W kolejnych latach Janina Kosiedowska była nauczycielką oraz dyrektorką szkoły w Pawłowie.

Od 20 lat jest na emeryturze, ale to nie oznacza, że siedzi w domu w przysłowiowych kapciach. Wręcz przeciwnie, sporo udziela się społecznie - głównie w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, gdzie od wielu lat pełniąc funkcję prezesa stara się kultywować kulturę kaszubską na chojnickiej ziemi. Pani Janina inicjuje wiele różnych działań i imprez związanych z Kaszubami, upowszechnia język kaszubski w przedszkolach czy szkołach. Szczegóły jej działalności na rzecz mieszkańców w załączeniu.

Dlatego chojniccy radni - w większości - nie mieli wątpliwości, że tytuł Zasłużonej Obywatelski Chojnic Janinie Kosiedowskiej się należy. Jednak nie wszyscy byli podobnego zdania. Mariusz Brunka wycofał się z głosowania, gdyż od dawna ma inny pogląd na tytułowanie żyjących mieszkańców miasta. Przeciwko tej kandydaturze byli wszyscy radni związani z PiS. Dlaczego?

- Taką decyzję podjęliśmy na posiedzeniu naszego klubu. Taki tytuł powinny otrzymywać osoby, które są szeroko znane w mieście i których dorobek jest niekwestionowany. Mi osobiście i niektórym członkom naszego klubu pani Janina Kosiedowska nie jest znana i z tego powodu uważamy, że nie powinna otrzymać tego tytułu. Tak naprawdę możemy za chwilę uhonorować każdego mieszkańca, bo argumenty się znajdą – powiedział w imieniu radnych PiS Bartosz Bluma.

Mimo tego Janina Kosiedowska tytuł otrzyma. Jak podpowiedzieli radni, najlepiej aby stało się to podczas Zjazdu Kaszubów, który na początku lipca odbędzie się w Chojnicach.

(olo)

  1. 14 maja 2019  17:45   Janina kosidowska zasluzona ... (2)   anonim

    Janina kosidowska zasluzona obywatelka Finstercity. Chwalila burmistrzunia gdzies tam ktos tam ja zna to trzeba Pania Janine uchonorowac zeby przy okazji zjazdu kaszubow pokazac jaki nasz kochany burmistrzunio jest za kaszubami. Przypomina mi sie tusk jak mowil ze kaszuby powinny byc niepodlegle. Mam propozycje dla burmistrza - niepodleglosc dla chojnic mieszkancami zostana tylko ci ktorzy zloza hold lenny burmistrzowi i zloza przysiege wiecznej miłości dla burmistrza. Jak zawsze i wszystko w tym miescie uklad ukladzik i chwala burmistrzowi!

    13
    11
    Pokaż/ukryj odpowiedzi