Jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków?

W większości przypadków przydomowe oczyszczalnie ścieków to przede wszystkim konieczność, która jest spowodowana brakiem zbiorczej kanalizacji sanitarnej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą dla szamba. Jest wygodna, tania w eksploatacji, ekologiczna i bezpieczna.   |  fot. (nad.)

Często jest to też decyzja podjęta na podstawie własnych przekonań, które wiążą się np. z ekologicznym stylem życia. Jednak bez względu na to, co nami kieruje, to i tak powinniśmy dokładnie zastanowić się nad odpowiednim rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu spełni ona wszystkie potrzeby domowników i będzie służyła przez wiele lat.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków?

Warto zauważyć, że w Polsce najczęściej wykonuje się te najbardziej podstawowe przydomowe oczyszczalnie ścieków, czyli drenażowe. Wpływ ma na to również fakt, że są najtańszą opcją. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny dostępny rodzaj. Dostępne są też np. oczyszczalnie ekologiczne lub biologiczne. Jednak bez względu na wybrany model, to trzeba pamiętać o tym, by wybierać tylko najlepsze jakościowo pojemniki oraz pozostałe narzędzie. Można je znaleźć tylko w niektórych sklepach, jak np. oczyszczalnie24.eu, jednak wpływa to znacząco na długość użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnie z drenażem

Jak już zostało wcześniej wspomniane, oczyszczalnie z drenażem są najczęściej wykorzystywane w Polsce. Przede wszystkim jest to związane ze stosunkowo prostą konstrukcją. Ważne są również inne zalety, spośród których przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na łatwość obsługi, ale również na niskie koszty eksploatacji oraz instalacji. Warto zwrócić uwagę na to, że podczas instalacji oczyszczalni z drenażem, konieczne jest wykopanie dość głębokich dołów, w których zostaną umieszczone rury drenarskie.

Niezwykle istotne jest również to, że przy tym rodzaju konieczne jest zwrócenie uwagi na ilość domowników. Przede wszystkim ma to wpływ na długość rur, które należy zamontować. Należy też pamiętać o tym, że nad poletkiem filtrującym nie można sadzić roślin z głębokim systemem korzeniowym. Zakazane jest również poruszanie się samochodem po takim terenie. Stosowanie się do tych zasad wpłynie na trwałość oczyszczalni oraz długość użytkowania.

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków

Ten rodzaj oczyszczalni staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że nie wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze. Warto też podkreślić, że przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków ma również inne zalety. Jedną z najważniejszych są niskie koszty eksploatacji, które w ciągu roku mogą zamknąć się w kwocie ok. 400 zł. Poza tym w większości przypadków nie wymagają ręcznej obsługi. Cały proces składa się z dwóch etapów, podczas których wykorzystywane są m.in. bakterie beztlenowe, a także proces fermentacji.

Trzeba też pamiętać o tym, że efekt przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków nie stanowi zagrożenia dla środowiska przyrodniczego. Dzięki temu może być bez problemu wypuszczany do rowów melioracyjnych lub rzek.

(mat. partnera)