Jakie jest najlepsze wypełnienie poduszek do spania?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego budzisz się rano ze zdrętwiałym karkiem lub notorycznym bólem głowy? Te z pozoru poważne dolegliwości mogą być wynikiem źle dobranej poduszki. Za wysokiej, zbyt miękkiej lub po prostu za dużej.

Aby nasze ciało utrzymane zostało w prawidłowej, stabilnej pozycji przez całą noc, niezbędna jest też odpowiednio dobrana poduszka.   |  fot. nadesł.

Jak wybrać poduszkę do spania? Jakie wypełnienie będzie najlepsze? Sprawdź!

To, jaką powinieneś wybrać poduszkę zależy od tego, w jakiej pozycji spisz, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup i czy potrzebujesz dodatkowego wsparcia dla mięśni karku a także od Twoich osobistych preferencji. Jedni bowiem lubią spać bez poduszki, a z ręką pod głową, inni muszą mieć dużą poduszkę i jaśka, a jeszcze inni najlepiej wyśpią się na poduszce z miękkim wypełnieniem.

Poduszki puchowe i wypełnione pierzem dartym

Poduszki z naturalnym wypełnieniem, z pierza lub puchu, są trwałe, wygodne i przede wszystkim bardzo miękkie. Świetnie odprowadzają wilgoć, dzięki czemu nie obudzisz się rano z przepoconymi włosami. Puchowe poduszki mają zdolności termoizolacyjne. Idealnie sprawdzą się więc o każdej porze roku. Najlepiej wybrać poduszkę z puchu gęsiego, który jest najdelikatniejszy i najlżejszy.

Zapewni to niebywały komfort podczas wypoczynku. Puchowa poduszka, podobnie jak kołdra na zimę, powinna być wypełniona puchem oznaczonym D04 lub D01. Taki puch charakteryzuje się wysoką sprężystością i miękkością. Poduszkę puchową wybierz, jeśli zależy Ci na naturalnych produktach i lubisz spać na plecach. A jeśli masz alergie na roztocze, lepiej wybierz poduszkę wypełnioną silikonem.

Poduszki silikonowe

Poduszki z wypełnieniem z włókna poliestrowego są bardzo popularne. Podobnie, jak te wykonane z pierza czy puchu, mają różne rozmiary i różną wysokość. Możesz więc z łatwością wybrać poduszkę, którą dostosujesz do swoich potrzeb. Jeśli większość nocy spędzasz w pozycji na brzuchu, idealne poduszka do spania dla Ciebie będzie niska i o średniej twardości.

Poduszki silikonowe mają właściwości antyalergiczne, można je prać w 40°C i wirować na max. 400 obrotach. Nie są one jednak pozbawione wad. Przede wszystkim syntetyczne włókna nie mają właściwości termoregulacyjnych. Latem taka poduszka szybko się nagrzewa, co może zdecydowanie obniżyć komfort snu.

Poduszki piankowe

Alternatywą dla poduszek silikonowych są coraz bardziej popularne poduszki piankowe. Są wykonane z tych samych pianek, które wykorzystuje się do budowy materacy. Mają więc wiele właściwości, których z pewnością brak pozostałym poduszkom. Na przykład lateksowe pod wpływem temperatury ciała doskonale dostosowują się do głowy i karku, a poduszki z pianki memory nie tylko dają idealne wsparcie podczas snu, ale dodatkowo zapamiętują ułożenie krzywizn Twojego kręgosłupa. Poduszki piankowe są szczególnie polecane dla osób, które mają problem z kręgosłupem. Sztywniejący kark i ból głowy pojawiają się zwykle, gdy poduszka jest za niska.

Wiele osób w takiej sytuacji sięga po inne rozwiązania, np. spanie na podłodze, które jest bardzo zdrowe dla całego kręgosłupa. Ale w większości przypadków wystarczy po prostu zmienić poduszkę na bardziej ergonomiczną. Jeśli lubisz spać na boku, poszukaj wyższej poduszki o średniej twardości i anatomicznym kształcie. Podeprze ona odcinek szyjny kręgosłupa i zabezpieczy przestrzeń między uchem a barkiem.

Teraz już znasz trzy najbardziej popularne wypełnienia do poduszek. Wiesz także, które z nich może być dla Ciebie odpowiednie. Zdecyduj się na zmianę poduszki i wyśpij się wreszcie jak należy!

(mat. zewnętrzny)