Jakie cechy powinien posiadać fotelik dla 3-latka?

Fotelik samochodowy dla 3 latka to zakup, który ma za zadanie służyć dziecku kilka lat. W związku z tym należy wybrać możliwie najlepiej wyposażony model oraz idealnie dopasowany do potrzeb zarówno dziecka, jak i rodziców.

Podróżowanie samochodem z dziećmi musi być bezpieczne, komfortowe i zgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.   |  fot. mat. partnera

Dobry fotelik dla 3 latka powinien być bezpieczny, wygodny i łatwy do utrzymania w czystości. Dziecko w tym wieku waży około 14 kg, zatem przeznaczonych dla niego modeli należy szukać w następujących przedziałach wagowych: 9-18, 9-25 oraz 9-36 kg.

Foteliki dla 3-latka – najważniejsze cechy i wyposażenie

Podczas wyboru odpowiedniego fotelika samochodowego dla 3-latka należy wziąć pod uwagę sposób jego montażu, czy posiada osłony boczne, regulowany zagłówek, funkcję spania, atesty bezpieczeństwa oraz system wentylacji. Obecnie foteliki samochodowe dla 3-latka montuje się na dwa sposoby, to znaczy za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa oraz na system ISOFIX. Pierwszy sposób montażu jest uniwersalny, gdyż można go stosować w każdym pojeździe. Do montażu fotelika na ISOFIX potrzebne są zaczepy, znajdujące się zwykle między siedziskiem a oparciem kanapy lub fotela pasażera w samochodzie.

System ISOFIX ma przede wszystkim stabilizować fotelik, co wpływa na bezpieczeństwo dziecka podczas podróży. Jednocześnie powstał w celu ułatwienia rodzicom stabilnego mocowania fotelika w aucie, a także zminimalizowania ryzyka zrobienia tego niewłaściwe. Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna poinformuje o poprawności montażu fotelika.

Wybierają najlepsz fotelik dla 3-latka, warto zwrócić uwagę na to, czy został poddany niezależnym testom zderzeniowym i jaką uzyskał w nich ocenę. Najrzetelniejsze testy przeprowadzane są przez takie instytucje jak ADAC czy Test Plus. Najbezpieczniejszy będzie model montowany tyłem do kierunku jazdy, czyli fotelik RWF. Liczne badania i wyniki testów przeprowadzanych przez niezależne instytucje potwierdzają, że taka pozycja podczas jazdy nawet 5-krotnie lepiej chroni wciąż wątły kręgosłup dziecka przed urazami niż fotelik FWF.

Jednocześnie za wygodę i bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy odpowiada zagłówek z opcją regulacji. Dzięki niemu małemu pasażerowi podczas snu nie będzie opadać główka, a w razie kolizji ochroni ją przed urazami. Również regulowane oparcie umożliwi spanie w komfortowej pozycji. Ponadto fotelik dla 3-latka powinien być wyposażony w osłony boczne, które zwiększą poziom bezpieczeństwa dziecka w przypadku zderzenia bocznego. W celu zapewnienia dziecku podróży w komfortowych warunkach warto wybrać model z systemem cyrkulacji powietrza, która szczególnie przyda się w upalne dni.

Fotelik dla 3-latka – czym powinny się wyróżniać?

Fotelik 9-18 kg to najlepszy wybór dla dziecka do 4. roku życia, które wyrosło już nosidełka. Dobre foteliki z tego przedziału wagowego powinny posiadać obrotowe bazy ISOFIX 180 lub 360 stopni, zwiększające funkcjonalność fotelika i umożliwiające podróżowanie tyłem do kierunku ruchu przez cały okres użytkowania ich. Wówczas mają wbudowaną nogę stabilizacyjną, która sztywno utrzymuje fotelik na kanapie samochodowej w razie zderzenia. Foteliki dla 3-latka powinny być również wyposażone w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Modele 9-18 kg mocuje się za pomocą pasa samochodowego lub na system ISOFIX.

Fotelik samochodowy dla 3-latka z grupy wagowej 9-25 kg przeznaczony jest dla pasażera, który nie ukończył 6. roku życia. Zwykle foteliki te montuje się przodem do kierunku jazdy, dziecko zaś zapina się jeszcze w wewnętrzny pas bezpieczeństwa. Dla wygody dziecka warto zwrócić uwagę, czy dany fotelik 9-25 posiada możliwość zdemontowania pięciopunktowej uprzęży bezpieczeństwa po osiągnięciu przez dziecko 4. roku życia. Wówczas małego pasażera zabezpiecza się bowiem samochodowym pasem bezpieczeństwa. Do tego czasu możliwy jest montaż fotelika na system ISOFIX.

Foteliki dla 3-latka z II i III grupy, to znaczy foteliki 9-36 kg stanowią rozwiązanie budżetowe, gdyż służą małemu pasażerowi przez około 11 lat lub do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Modele 9-36 kg powinny być wyposażone w wewnętrzną uprząż bezpieczeństwa, którą łatwo można zdemontować. Zamiast pasów mogą mieć też wbudowaną osłonę tułowia. Po ukończeniu 4. roku życia dziecko przypina się już za pomocą trzypunktowego pasa samochodowego. Jednocześnie zabezpiecza on fotelik przed poruszaniem się w czasie podróży. Za stabilizację fotelika podczas jazdy dodatkowo odpowiada system ISOFIX.

Wybierając najlepszy fotelik dla 3-latka warto pamiętać, że najbezpieczniejsze modele to te, o wąskim zakresie wagowym, które często trzeba wymieniać. Można je bowiem idealnie dopasować do zmieniającej się sylwetki dziecka, co wpływa na jego bezpieczeństwo oraz wygodę podczas podróży.

(Mat. partnera)