Jaki rodzaj ogrzewania domu wybrać?

Do dyspozycji jest kilka typów paliwa. Najtańszy, ale nieprzyjazny dla środowiska jest węgiel. Dużą popularnością cieszy się również gaz, a w ostatnim czasie często wybierane są ekologiczne alternatywy: drewno, albo brykiet.

Obecne technologie podążają w kierunku ekologii i oszczędności. Rośnie również liczba sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego.   |  fot. (nad.)

Wybór rodzaju ogrzewania budynku nie jest wcale prosty, a skutki decyzji będą odczuwalne przez długi czas.

Gaz ziemny i płynny

Ogrzewanie gazem jest najczęściej wybierane przez osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do elektrociepłowni. Samo paliwo nie należy do tanich, ale instalacja i niezbędny osprzęt są kosztowne. Ogromną zaletą ogrzewania gazowego jest to, że po pierwszym uruchomieniu kotła, nie ma potrzeby jego doglądania, czyszczenia czy ustawiania. Jest on bezobsługowy, co umożliwia pozostawienie domu bez nadzoru.

Poza tym, awarie tego typu sprzętu zdarzają się niezwykle rzadko, a każdy kocioł posiada szereg zabezpieczeń zapobiegających uszkodzeniom. W przypadku gazu ziemnego trzeba podłączyć się do sieci, istniejącej najczęściej nieopodal budynku. Gaz płynny dostarczany jest do użytkowników cysternami i umieszczany w specjalnie wybudowanym, przydomowym zbiorniku. Tego rodzaju instalacje wykonuje np. firma tezet.pl. Do ogrzania domu jednorodzinnego wystarczy zbiornik mieszczący 2700l gazu.

Węgiel

Węgiel jest stosunkowo tanim paliwem, ale posiada niestety wiele wad. Przede wszystkim, emituje znaczne ilości CO2 do atmosfery, co przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Ponad to, jest to niezwykle eksploatowany i nieodnawialny surowiec, dlatego z czasem jego cena może znacznie wzrosnąć. Użytkownicy decydujący się na ogrzewanie węglem są zobligowani do czyszczenia kotłów i usuwania popiołu. Dodatkowo, zapasy tego paliwa trzeba uzupełniać. Nowoczesne kotły na paliwa stałe mają możliwość spalania niemal w 80-90%, dlatego można stwierdzić, że węgiel jest tanim surowcem opałowym.

Do ogrzania domu o 100m2 potrzebnych jest w sezonie około 3-3.5 tony węgla. Trzeba jednak pamiętać, że koszt sezonowego ogrzewania budynku zależy od jakości kotła i całej instalacji. Wiele osób wymieniło stary osprzęt na nowoczesny w pełni wykorzystujący paliwo, ale są również tacy, którzy nadal korzystają z 15-20 letnich pieców, których jakość ogrzewania jest gorsza i tym samym droższa. Najczęściej stosuje się węgiel drzewny, ale popularne są również odmiany kamiennego, albo brunatnego jak: groszek czy eko-groszek.

Drewno

Paliwo opałowe jakim jest drewno to surowiec odnawialny. Jest ono ekologicznym rodzajem opału, bo emituje znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń niż węgiel. Poza tym, spala się niemal w całości (popiół to 3% ). Drewno trzeba odpowiednio przygotować przed wrzuceniem do kotła. Nie może być ono świeże, bo mokre źle się pali. Drewno powinno odstać około 2 lat. Alternatywą jest brykiet czyli sprasowane zręby i trociny. Ostatnio zyskuje on coraz większą popularność. Do ogrzana domu o powierzchni 100m2 potrzeba około 4-5 ton brykietu. Wadą tego paliwa jest konieczność jego składowania, a zapas na jeden sezon zajmuje około 7m2. 

(Mat. partnera)