Jak wygląda budowa hali magazynowej?

Budowa obiektu halowego to wieloetapowy proces, w którym każdy krok musi zostać precyzyjnie zaplanowany i umiejscowiony w czasie. Jak wyglądają kolejne fazy takiego przedsięwzięcia?

Hale powinny być budowane przez profesjonalną firmę, która stworzy bezpieczny i funkcjonalny obiekt.   |  fot. ilustr.

Wyjaśniamy, jak przebiega budowa hali magazynowej i z jakich etapów składa się cały proces. 

Budowa hal magazynowych – krok po kroku

Jak wygląda budowa hal magazynowych, na przykład takich jak te, które stawia między innymi firma Ocmer? Jak się zaraz okaże, sam proces wznoszenia hali, czyli to, co zwykle jest widoczne dla osób postronnych, to stosunkowo niewielka część całej tej operacji. Zaskakująco wiele czynności związanych z powstawaniem nowej hali rozgrywa się poza placem budowy, jeszcze przed rozpoczęciem prac na jego terenie.

Grunt to... grunt!

Wszystko zaczyna się od zakupu odpowiedniego gruntu, na którym obiekt magazynowy zostanie usytuowany. Przed sfinalizowaniem tej transakcji należy:

przeprowadzić badania geologiczne, które pozwolą na poznanie parametrów gruntu, określenie rodzaju podłoża czy poziomu wód gruntowych;

wystąpić do lokalnego ośrodka geodezji o mapę zasadniczą, dzięki czemu uzyskamy informację o przestrzennym usytuowaniu działek, budynków, dróg czy innych obiektów;

zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w celu określenia, jakiego rodzaju inwestycja może zostać zrealizowana na danej działce oraz jaka jej powierzchnia może zostać zagospodarowana;

upewnić się, czy istnieje prowadzący do działki zjazd z drogi publicznej czy trzeba będzie wykonać go samodzielnie;

sprawdzić dostępność mediów na działce lub w okolicy.

Koncepcja hali

Kolejny etap nadal jest fazą przedprojektową, choć realizowaną już w porozumieniu inwestora z wykonawcą obiektu. Zadaniem zleceniodawcy jest tutaj przekazanie informacji dotyczących funkcjonalności hali, rodzaju i specyfiki magazynowanych towarów, a nawet perspektyw rozwoju biznesu, a co za tym idzie – kwestii ewentualnej rozbudowy magazynu w przyszłości.

Projekty budowlane, architektura i konstrukcja hali

Po uzgodnieniu powyższych kwestii nadchodzi czas na fazę projektową. Na tym etapie dochodzi między innymi do uzgadniania rozwiązań materiałowych, architektonicznych i technicznych, obliczania elementów konstrukcyjnych, opracowywania wytycznych sanitarnych i przeciwpożarowych. Wszystko to odbywa się w oparciu o obowiązujące przepisy polskiego prawa oraz z uwzględnieniem przyszłej funkcji hali.

Instalacje i sieci oraz teren wokół hali magazynowej

Zanim ruszą prace stricte budowlane, należy wykonać projekty dotyczące rozprowadzenia mediów wewnątrz obiektu oraz określić kwestie przyłączenia hali do sieci energetycznej, wodociągowej i gazowej. Prace projektowe są prowadzone również w odniesieniu do terenu otaczającego budynek hali. Obszar ten w branży logistycznej pełni bowiem równie istotną rolę jak sama hala. Więcej informacji można znaleźć na https://www.ocmer.com.pl/hale-ocmer/budowa-hal-magazynowych.

Pozwolenie na budowę hali magazynowej

Choć prace związane z halą są już mocno zaawansowane, to w praktyce inwestycja ta cały czas pozostaje „na papierze”. Brakuje bowiem najważniejszego: zgody odpowiednich organów na budowę. Aby ją otrzymać, należy zdobyć między innymi decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wykonać mapy do celów projektowych, uzyskać wypis z rejestru gruntów, postarać się o warunki techniczne przyłączy do sieci (prąd, woda, kanalizacja, gaz itd.). To zaledwie część dokumentów, bez których inwestycja nie może wejść w kolejną fazę.

Budowa hali magazynowej

Następnym krokiem jest wejście na plac budowy. Prace związane z budową hali magazynowej obejmują:

przygotowanie terenu,

wykonanie fundamentów,

osadzenie belek podwalinowych,

montaż konstrukcji nośnej,

montaż dachu i ścian hali,

wykonanie posadzki hali,

montaż okien, bram,

montaż instalacji wewnętrznych.

Zielone światło dla gotowej hali

Ostatnim etapem jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie hali magazynowej. W tym celu należy skontaktować się z nadzorem budowlanym, a do wniosku o uzyskanie pozwolenia dołączyć między innymi oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy, dokumentację geodezyjną oraz dokumentację powykonawczą obiektu. Zanim hala zostanie finalnie otwarta, czeka ją jeszcze kontrola przeprowadzona przez Państwową Straż Pożarną oraz Państwową Inspekcję Sanitarną.

Budowa magazynów – zadanie wyłącznie dla profesjonalistów!

Budowa hali magazynowej to skomplikowany proces, którego poszczególne etapy muszą zostać odpowiednio zaplanowane i rozłożone w czasie. Co istotne, każdy z nich ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej operacji. Warto wziąć ten fakt pod rozwagę, podejmując decyzję o wyborze firmy odpowiedzialnej za wykonanie takiej inwestycji.

(mat. zewnętrzny)