Jak ubrać się na chrzciny? Wybieramy sukienkę i garnitur

Chrzest dziecka to uroczystość o podniosłym, ale radosnym charakterze. Planując strój, trzeba pamiętać, że idziemy przede wszystkim na ceremonię do kościoła, a nie jedynie na rodzinny obiad do restauracji.

Chrzciny to wyjątkowa uroczystość, która ze względu na swoja specyfikę wymaga zachowania określonych zasad w komponowaniu stroju. Na chrzest ubieramy się nie tylko elegancko, ale też dość skromnie, ze względu na sakralny charakter tego święta.   |  fot. ilustrac.

Jeśli na co dzień niewiele łączy nas z kościołem, warto przeczytać, jak się ubrać, żeby uniknąć modowego i obyczajowego faux pas oraz czuć się komfortowo przez cały dzień. Paniom pomagamy w wyborze stosownej sukienki na chrzciny, a panom – odpowiedniego garnituru.

Dress code chrzcin – kilka ważnych zasad

Chrzciny rządzą się własnym dress codem, do którego należy się dostosować bez względu na to, czy jest się rodzicem, chrzestnym, czy innym gościem, a także osobą wierzącą czy ateistą. Oficjalna część uroczystości odbywa się w kościele w ciągu dnia, co istotnie wpływa na charakter kreacji. Uczestników wydarzenia obowiązuje strój wizytowy – odświętny, ale nie wieczorowy. Ubiór powinien być elegancki, klasyczny i stosunkowo skromny, co nie oznacza oczywiście, że musi być skrajnie prosty czy nijaki. Odświętność kreacji niech potęgują nie błyskotki, ale jakościowe, szlachetne tkaniny, jak marchiano, tiul, szyfon, jedwab, aksamit. Dopuszczalny jest delikatny połysk. Chrzest to wydarzenie radosne i pozytywne, dlatego zakładamy jasne, wesołe kolory. Unikajmy stylizacji bazujących na czerni.

Jaką sukienkę na chrzciny wybrać jako gość?

Część oficjalna chrzcin odbywa się w kościele, dlatego zrezygnujemy z bardzo krótkich sukienek, głębokich dekoltów, krzykliwych kolorów i wzorów, przeźroczystości na większych partiach ciała (ale transparentne, długie rękawy jak najbardziej wchodzą w grę!), gołych ramion, dużych wycięć, brokatów i cekinów oraz wspomnianej w poprzednim akapicie czerni, którą w naszym kraju do kościoła ubiera się na pogrzeby. Optymalne sukienki na chrzciny to modele o długości midi. Jeśli chcemy ubrać sukienkę maxi, koniecznie postawmy na prosty, ponadczasowy, skromny fason, żeby nie wyglądać jak na własny ślub albo na bal u księcia.

Wybierzmy kreację w jasnym, stonowanym, przyjemnym dla oka kolorze, np. pudroworóżową, błękitną, jasnozieloną lub beżową. Jeżeli kiepsko czujemy się w pastelach albo chrzciny odbywają się jesienią lub zimą, możemy śmiało zdecydować się na ciemniejszą sukienkę, np. w odcieniu malachitowej zieleni, granatową, chabrową lub bordową. Im ciemniejszy ubiór, tym jaśniejsze i „weselsze” powinny być dodatki. W sezonie letnim dobrym pomysłem będą eleganckie sukienki w subtelny, kwiatowy print. Decydując się na kreację z odsłoniętymi ramionami, do samego kościoła należy włożyć płaszcz, trencz, marynarkę lub żakiet albo narzucić etolę (w zależności od stylizacji i pogody).

Warto obejrzeć sukienki na chrzciny DAMA Couture, które w sklepie internetowym marki zostały zebrane w osobną kategorią produktową, ułatwiając klientkom znalezienie stosownej kreacji.

Jaką sukienkę na chrzciny wybrać jako karmiąca mama?

Chrzciny bardzo często odbywają się w pierwszych tygodniach życia dziecka, dlatego kreacja świeżo upieczonej mamy powinna być nie tylko elegancka, ale również komfortowa i praktyczna. Warto postawić na sukienkę kopertową lub z kopertowym dekoltem, której krój bardzo ułatwia karmienie piersią. Nie powinna być ona zbyt obcisła, aby umożliwiać swobodną opiekę nad niemowlęciem. Idealnie sprawdzi się wzorzysta sukienka, ponieważ wyrazisty print sprytnie odwraca uwagę od ewentualnych zabrudzeń (o które przy takim maluchu nie trudno) i pozostałych po ciąży, nadprogramowych kilogramów. Na wszelki wypadek warto wrzucić do auta zapasowy strój, a ubierając szpilki - także płaskie buty na zmianę.

Jaki garnitur pasuje na chrzciny?

Twardy orzech do zgryzienia nierzadko mają panowie. Co na chrzciny wypada ubrać ojcu dziecka, dziadkowi, chrzestnemu czy najbliższemu wujkowi? Najbardziej klasyczną i elegancką propozycją dla mężczyzny jest garnitur. Czyli ubieramy marynarkę, spodnie, koszulę i krawat. Postawmy na garnitur nie czarny ani granatowy, ale utrzymany w jaśniejszych barwach, np. szary, beżowy, jasnobrązowy, niebieski czy grafitowy. Dobierzmy do niego białą lub pastelową koszulę oraz spójny stylowo krawat. Będąc innym uczestnikiem uroczystości niż ojciec i chrzestny dziecka, możemy pozwolić sobie na nieco bardziej swobodny ubiór, np. na spodnie materiałowe typu chinosy, koszulę i casualową marynarkę. W takim wypadku spodnie i marynarka mogą być w zupełnie innych kolorach.

(mat. zewnętrzny)