Jak świadomie wykorzystać swój głos

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się warsztaty skierowane do dorosłych pt. „Jak czytać dzieciom”, które poprowadził reżyser i aktor teatralny Grzegorz Szlanga.

Na zakończenie warsztatów były brawa i podziękowania dla prowadzącego. Nie brakowało chętnych do zdobycia autografu Grzegorza Szlangi na jego książkach.   |  fot. MBP

Spotkanie otworzył Przemysław Zientkowski, przedstawiając prowadzącego warsztaty. Po zapoznaniu się z uczestnikami Grzegorz Szlanga zaproponował ćwiczenia oparte o metody Johna Kowalskiego – m.in. o metodę aktorską czytania. Na początek wręczył wszystkim książkę swojego autorstwa pt. „Basia i kot”, w oparciu o którą poprowadził spotkanie. Jeśli ktoś myślał, że na warsztatach będzie mógł spokojnie posiedzieć i posłuchać wykładu, to był w ogromnym błędzie.

Jak przystało na dobrze poprowadzone zajęcia, każdy musiał popracować głosem. Aby dowiedzieć się jak wiele pracy musi zostać wykonane podczas zajęć, każdy uczestnik poproszony został przez Grzegorza Szlangę o spokojne przeczytanie fragmentów książki. Uczestnicy, na ogromnej liczbie przykładów i po niekiedy ponownym przeczytaniu tego samego fragmentu, odkryli, jaka jest różnica pomiędzy cichym czytaniem usypiającym a czytaniem do snu, czyli tzw. szeptem scenicznym. Dowiedzieli się, że jest to jedno z narzędzi, którego można się nauczyć.

Ci, którzy wzięli udział w warsztatach „Jak czytać dzieciom” mieli niecodzienną możliwość indywidualnej pracy z nauczycielem. Dzięki wprowadzeniu kilku zasugerowanych modyfikacji udało im się osiągnąć efekt przyjemnego dla odbiorcy słuchania. Czytający poznali zasadę umiejętnego i logicznego stosowania pauzy, a ich głos nabrał dźwięczności. Nauczyli się stosowania ubezdźwięcznienia i osiągania oczekiwanego nastroju. Przestali być „sprzedawcami” informacji, a zaczęli być uczestnikami wydarzenia. Nauczyli się modyfikować rytm.

Jak podkreślał prowadzący, głos to piękny instrument, który każdy ma do dyspozycji. Jednak to jak go wykorzystamy, zależy od nas samych. Trzeba pamiętać o tym, że czytanie dzieciom polega na nadawaniu charakteru. Naturalnie każdy ma indywidualne tendencje do operowania głosem, ale dzięki określonym metodom, jeśli je dobrze zrozumiemy, jesteśmy w stanie przeczytać tekst tak, że przyciągnie on rzesze zachwyconych słuchaczy. Tego efektu życzy sobie wielu aktorów.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu aktora i reżysera Grzegorza Szlangi, który podzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami w bibliotece, uczestnicy spotkania mogą rozpocząć przygodę ze świadomym wykorzystywaniem swojego głosu.

MBP