Jak się żyło w Gersdorf?

Na to pytanie odpowiedź poznały mieszkanki Ogorzelin, które biorą udział w projekcie pn. „Dżemy i kompoty domowej roboty”.

Uczestnicy spotkania w muzeum mieli okazję zapoznać się z historią swojej miejscowości, w którą mocno wpisują się dawni Kosznajdrzy.   |  fot. (nad.)

Gersdorf  to dawna nazwa Ogorzelin - wsi położonej na terenie  Kosznajderii – krainie osadników niemieckich, którzy zasiedlali ziemie między Chojnicami a Tucholą jeszcze w XX wieku. W ostatnich latach odżywa wśród mieszkańców regionu świadomość dorobku kulturowego Kosznajdrów. Naukowcy i historycy badają i opisują sylwetki osób zasłużonych, interesują się językiem, zabytkami.

Dla mieszkańców regionu jednak równie ważne, jak daty i nazwiska są tradycje i życie codzienne Kosznajdrów. Dlatego też mieszkanki Ogorzelin we współpracy ze Stowarzyszeniem Akolada i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach postanowiły zrealizować projekt ukazujący Kosznajderię „od kuchni”. Jednym z elementów zadania była wizyta w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach.

Dzięki p. Monice Jażdżewskiej z chojnickiego muzeum uczestniczki projektu poznały fakty historyczne związane z ich miejscowością, ale też pogłębiły swoją wiedzę o realiach życia codziennego  Kosznajdrów. Dowiedziały się, jak wyglądały dni powszednie dawnych mieszkańców ich miejscowości, jak obchodzono święta i jak mieszkano. Podczas lekcji muzealnej prowadząca cytowała m.in. wspomnienia, które mówiły, że kosznajderskie kobiety uchodziły za wzór gospodarności – w ich kuchni nic nie mogło się zmarnować, a spiżarnie i piwniczki zawsze były pełne zapasów na zimę.  

Wątek ten bardzo spodobał się uczestniczkom projektu, którego głównym elementem są właśnie warsztaty z zakresu pasteryzacji i wykonywania przetworów z owoców i warzyw. Panie uczestniczące w zajęciach zdały sobie sprawę, że kuchnia (m.in. wykonywanie własnych kompotów, dżemów , marynat…) jest także częścią opowieści o regionie, naszych przodkach, ich zwyczajach i tradycjach.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej -  Program: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Lucyna Bucław