Jak się przygotować do remontu

Remont mieszkania, to przedsięwzięcie, które wymaga przygotowania i planowania. Niezależnie od tego, czy prace będziemy wykonywać samodzielnie, czy zatrudnimy fachowców będzie to spore wyzwanie dla całej rodziny.

Gdy chcemy odnowić mieszkanie, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.   |  fot. nadesłane

Zanim zaczniemy planować zmiany w mieszkaniu warto poradzić się fachowców. Pomogą nie tylko dobrać odpowiednie materiały, ale także podpowiedzą, w jakiej kolejności przeprowadzić prace remontowe. Mając dobrze przygotowany plan można uniknąć nie tylko wielu błędów, ale także sporo zaoszczędzić. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Kiedy rozpocząć remont?

Wiele prac remontowych można przeprowadzić, gdy na zewnątrz są sprzyjające warunki atmosferyczne. Głównym przeciwskazaniem jest przede wszystkim zbyt duża wilgotność powietrza. Remontu lepiej także nie robić, gdy za oknem jest trzaskający mróz lub upał. W skrajnych temperaturach materiały mogą tracić część swoich właściwości na przykład kleje słabiej wiążą, a farby zbyt szybko wysychają.

„Wszystkie prace remontowe, które wymagają otwarcia okien, a więc malowanie, lakierowanie, tapetowanie, kładzenie glazury powinno się wykonywać od wiosny do jesieni. Zimą natomiast można zabrać się za drobne naprawy, wymianę drzwi wewnętrznych, armatury łazienkowej, kuchennej zabudowy. Planując termin prac trzeba koniecznie uwzględnić czas dostawy wszystkich materiałów. Na niektóre trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście tygodni” -  (źródło: http://www.elgrom.pl/materialy-budowlane)

Zaplanuj zmiany

Każdą zmianę w mieszkaniu trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Nie zawsze, to co dobrze wygląda w katalogu sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Dobrze jest usiąść całą rodziną, zebrać od wszystkich pomysły. Często zapominamy, że to co się nam podoba, może drażnić innych domowników. Kompromisów wymagają przede wszystkim części wspólne, a więc salon, kuchnia, przedpokój, łazienka. Gdy cała rodzina akceptuje plany, dużo łatwiej zniesie niedogodności, które pojawią się w trakcie prac.

Bardzo przydatnym narzędziem na tym etapie są programy do aranżacji wnętrz. Na rynku dostępnych jest sporo bezpłatnych narzędzi. Dzięki nim można zobaczyć, jak dany układ płytek będzie się prezentował w łazience lub jak zmieni się salon, wraz z nowymi kolorami na ścianach. Gotowe plany można wydrukować i pokazać sprzedawcy. Łatwiej mu będzie dzięki temu zaproponować różne materiały.

Samodzielnie, czy z ekipą?

Wiele prac, zwłaszcza tych niewymagających specjalistycznych narzędzi można przeprowadzić samodzielnie. Znacznie obniża to koszty, prawdopodobnie jednak czas remontu znacznie się wydłuży. Trzeba się liczyć także z tym, że efekt końcowy może nie być idealny. Profesjonalna ekipa remontowa przynajmniej teoretycznie pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jednak znalezienie dobrych fachowców może okazać się trudnym zadaniem. Najlepiej jest popytać przyjaciół i znajomych, być może polecą sprawdzoną firmę remontową. Wszystkie prace trzeba zaplanować z kalkulatorem w dłoni, a następnie do otrzymanej sumy dodać co najmniej 15 proc. na nieprzewidziane dodatki.

Monika Karaźniewicz

  1. 24 sierpnia 2016  13:57   Remont   Aneta

    Remont kojarzy mi się z jednym - mieszkaniem pełnym kurzu...

    0
    0