Jak pozbyć się problemu zaparowanego lustra w łazience?

Po każdej kąpieli pojawia się na jego powierzchni para, uniemożliwiająca zobaczenie w nim swojego odbicia. Jest to szczególnie uciążliwe rano, kiedy na poranny prysznic i pielęgnację mamy niewiele czasu.

Para wodna w łazience, zwłaszcza po kąpieli, skutecznie utrudnia przeglądanie się w lustrze.   |  fot. nad.

Zaparowane lustro w łazience jest problemem wynikającym często z braku odpowiedniej wentylacji. Para wodna zamiast być odprowadzana na zewnątrz, osadza się na powierzchniach, zarówno lustra, jak też ścian, mebli i podłóg. Kąpiemy się zazwyczaj w wodzie o wyższej temperaturze, niż temperatura powierzchni lustra, co sprzyja „przyciąganiu” pary wodnej. W jaki sposób temu zapobiec?

Sprawna wentylacja

W łazience obowiązkowo musi znajdować się wentylacja grawitacyjna, umożliwiająca odprowadzanie powietrza na zewnątrz i napływ świeżego do wewnątrz. Przy kanale wentylacyjnym montujemy kratkę, która odpowiada za wymianę powietrza. Zaleca się jej montaż nad kabiną prysznicową lub w strefie z wanną, czyli u źródła powstawania pary wodnej. Jeżeli łazienka jest większa, zaleca się dodatkowo montaż wentylacji mechanicznej, która usprawnia odprowadzanie większej ilości powstającej pary wodnej. Jeżeli cyrkulacja powietrza nie będzie przebiegać poprawnie, lustra będą parować.

Mycie lustra octem i sokiem z cytryny

Jednym ze sposobów ochrony lustra przed osadzaniem się na jego powierzchni pary wodnej jest jego regularne mycie wodą z dodatkiem octu. Przecieramy lustro roztworem, a następnie wycieramy do sucha miękką ściereczką. Lustro nie powinno parować przez kilka dni. Później czynność powtarzamy.

Ocet jest też bardzo dobrym środkiem czyszczącym. Nie pozostawia na szybach smug, a zatem lustro jest nie tylko wolne od pary wodnej, ale również od nieestetycznych śladów i zabrudzeń. Taki domowej roboty środek wykorzystać warto również to czyszczenia płytek ceramicznych i frontów szafek o połyskującym wykończeniu. Alternatywą dla octu jest sok z cytryny, który wykazuje podobne właściwości.

Pianka do golenia, szampon do włosów i mydło

Kolejny sprawdzony sposób na zaparowane lustro to pianka do golenia. Nakładamy ją na jego powierzchnię i polerujemy. Możemy w tym celu wykorzystać bawełnianą ściereczkę lub ręcznik papierowy. Alternatywą jest mydło, a najskuteczniejsze mydło glicerynowe. Nie należy go wcześniej moczyć w wodzie, powinno być ono suche. Przecieramy nim powłokę lustra i polerujemy do sucha. Podobnie postępujemy z szamponem do włosów.

Ciepłe powietrze z suszarki

Kiedy już para pojawi się na lustrze, a zależy Ci na szybkim się jej pozbyciu bez smug, to możesz skierować ciepłe powietrze suszarki na jego powierzchnię. Para powinna zniknąć po kilku sekundach. To bardzo prosty i uniwersalny sposób na lustra bez pary.

Maty grzejne do lustra

Dobrze w tym celu sprawdzają się również profesjonalne maty grzejne, które montujemy na ścianie, z tyłu lustra. Matę grzejną mocujemy do ściany. Lustro przyklejamy po ułożeniu płytek na ścianie, dzięki czemu unikniemy ich docinania, a także ewentualnego zniszczenia lustra podczas prac glazurniczych. Maty są cienkie, przez co lustro nie odstaje od ściany. Występują też w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy matę do wymiarów lustra.

Profesjonalne środki na zaparowane szyby

Oprócz domowych sposobów mamy jeszcze do wyboru profesjonalne środki, zapobiegające parowaniu szyb. Są dostępne na sklepowych półkach i występują w postaci sprayów i pianek. Używamy ich regularnie, w celach profilaktycznych, zabezpieczając powierzchnię szyb.

Para będzie się jednak pojawiać na lustrze, jeżeli nie zadbamy o dobrą wentylację. Tylko wówczas możliwe jest uniknięcie problemu.

Mat. Partnera.