Jak najszybciej wyleczyć przeziębienie?

Jak najszybciej wyleczyć przeziębienie? Wbrew pozorom przeziębienie nie jest chorobą, którą można całkowicie zignorować. Powikłania infekcji zdarzają się coraz częściej i mogą na dłuższy czas wykluczyć Cię z codziennej aktywności w domu oraz w pracy.

Gdy dopadnie nas przeziębienie, wiedzmy jedno – mamy wpływ na to, jak długo będziemy się z nim zmagać. Jeśli o siebie odpowiednio zadbamy, jest spora szansa na skrócenie czasu trwania infekcji.   |  fot. ilustracyjne

Jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami? Co na mocne przeziębienie? Przeziębienie i grypa to najczęstsze infekcje wirusowe, które przytrafiają się dzieciom i dorosłym w okresie jesiennym. Jak je rozpoznać? Nie jest to wcale trudne, a wyznacznikiem tego, czy dopadło Cię przeziębienie, czy grypa, może być Twoje samopoczucie. Jeżeli masz wysoką gorączkę i nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować z powodu ogólnego rozbicia, bólu mięśni i stawów oraz czujesz duże osłabienie, to najprawdopodobniej masz grypę.

Jak najszybciej wyleczyć przeziębienie ?

Przeziębienie dla odmiany daje dość łagodne objawy i nie powoduje wysokiej gorączki oraz bardzo złego samopoczucia. W przeciwieństwie do grypy przeziębienie rozpoczyna się łagodnie – rozwój choroby trwa kilka dni. Charakterystyczne objawy przeziębienia to uczucie osłabienia, wodnisty katar, kichanie, drapanie w gardle, ból gardła, kaszel oraz stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka. Temperatura przy przeziębieniu najczęściej nie przekracza 38 stopni C.

Przeziębienie pozwala normalnie funkcjonować, dlatego często je bagatelizujemy i narażamy innych na kontakt z wirusami, idąc do pracy oraz wysyłając przeziębione dziecko do szkoły lub przedszkola. To spory błąd, który może skutkować powikłaniami w postaci zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha, zapalenia zatok, a nawet zapalenia płuc. O typowych objawach przeziębiania u najmłodszych przeczytasz w artykule: Przeziębienie u dziecka objawy.

Z losowo wybranej kategorii: Ranking kremów dla mężczyzn

Częste przeziębienia u dorosłych mogą świadczyć o obniżonej odporności organizmu np. z powodu stresu i przemęczenia, dlatego, gdy często łapiesz infekcje wirusowe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny Twoich problemów ze zdrowiem.

Przeziębienie leczenie domowymi sposobami

Najskuteczniejszym domowym sposobem na przeziębienie u dorosłych jest odpoczynek i rozgrzanie organizmu, zwłaszcza gdy zwykle nie gorączkujesz. Możesz w tym celu wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, które dodatkowo odblokują zatkany nos i przyniosą ulgę w katarze.

Organizm rozgrzeje także herbata lipowa z miodem i malinami, która polecana jest także przy gorączce, bo świetnie obniża temperaturę poprzez swoje napotne działanie. Możesz do niej dodać starty korzeń imbiru, który dodatkowo pomaga łagodzić kaszel. W czasie infekcji przebiegającej z suchym kaszlem i bólem gardła doskonale sprawdzi się syrop z czosnku i cebuli; dodatkowo możesz płukać gardło naparami z tymianku, szałwii i rumianku. Więcej sprawdzonych sposobów znajdziesz na jedzmy-zdrowo.pl

Inhalacje na przeziębienie

Przy przeziębieniu przebiegającym z silnym katarem, polecane są inhalacje z soli fizjologicznej lub specjalnych roztworów solankowych z wykorzystaniem nebulizatora oraz tradycyjne, gorące inhalacje parowe z ziół i olejków eterycznych np. kwiatu rumianku oraz olejku eukaliptusowego, geraniowego i olejku z drzewa herbacianego.

Leczenie przeziębienia domowym sposobem nie powinno trwać dłużej niż 3 dni – jeżeli objawy nie ustępują lub czujesz się coraz gorzej, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem!

Na objawy przeziębienia pomaga również nacieranie klatki piersiowej i pleców maściami rozgrzewającymi oraz np. nalewką z bursztynu. Przy przeziębieniu warto nacierać preparatami rozgrzewającymi także stopy, a następnie założyć ciepłe skarpetki.

Co jeszcze pomaga na przeziębienie? Dobrze mieć pod ręką soki zawierające duże ilości witaminy C, np. sok z aronii i sok z czarnego bzu. Dużo witaminy C zawierają także owoce pigwy, z których można przygotować syrop oraz leczniczą nalewkę. Nie tylko w czasie jesiennych infekcji, warto pamiętać o recepturach naszych babć – idealnie na przeziębienie sprawdzi się mleko z masłem i miodem, które wiele pokoleń chroniło przed „zejściem” przeziębienia na płuca i oskrzela.

Aby domowe metody na przeziębienie zadziałały, konieczne jest wyleżenie i wypocenie choroby oraz unikanie wychodzenia z domu. Kilka dni w łóżku to absolutna konieczność, aby skutecznie wyleczyć infekcję.

(mat. zewnętrzny)