Jak, kto i kiedy korzysta z internetu w Polsce?

Niemal 28 mln internautów w Polsce – takie wyniki publikuje PBI (Polskie Badania Internetu). W raporcie tej organizacji z lipca 2019 roku wskazano, ilu jest internautów w Polsce z podziałem na płeć i czas korzystania przez te osoby z sieci.

Dla większości z nas, a już na pewno dla pokolenia tzw. millenialsów oraz młodszych, Internet jest środowiskiem naturalnym. Większość życia spędzamy w sieci.   |  fot. nad.

Jak prezentował się obraz polskiego internauty w lipcu 2019 roku? 

Niemal 28 mln internautów

PBI informuje w raporcie z lipca 2019 roku podsumowującym stan polskiego rynku internetowego, że w ubiegłym miesiącu z sieci korzystało 13,9 mln kobiet oraz 14 mln mężczyzn. Łączyli się oni z internetem używając komputerów osobistych i laptopów. W ten sposób z sieci korzystało 22,1 mln internautów, a 24,4 mln wykorzystywało do tego samego celu urządzenia mobilne. 24 mln internautów posługiwało się smartfonem, a 3,5 mln przeglądało zasoby sieci na tablecie.

Tłok w internecie – zwykle w poniedziałki

W lipcu, według PBI, najaktywniejszym pod względem liczby internautów dniem w miesiącu był poniedziałek 1 lipca. Wówczas do sieci zalogowało się 24,4 mln osób. Najmniej (23,1 mln) korzystało z internetu w sobotę 20 lipca.

Zauważyć można pewną prawidłowość - smartfon służy nam do łączenia się z internetem głównie w dni wolne od pracy, m.in. w weekendy. Porzucamy wówczas urządzenia stacjonarne na rzecz korzystania ze smartfonów oraz tabletów. Jest to całkowicie zrozumiałe z uwagi na częstsze wyjazdy weekendowe Polaków. Piękna, letnia pogoda sprzyja wypoczywaniu na świeżym powietrzu, ale Polacy nie chcą przy tym rezygnować z kontaktu ze światem, jaki dają im urządzenia mobilne.

W lipcu tego roku odsetek użytkowników, którzy łączyli się z siecią wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, wynosił w soboty i niedziele średnio 51 proc. i po raz pierwszy przekroczył symboliczną połowę. Średnia dla pozostałych dni tygodnia analogicznie wyniosła w lipcu 44 proc.

Czym interesują się rodzimi internauci w sieci?

Zgodnie z raportem PBI z lipca 2019 roku Polacy najczęściej odwiedzili w tym miesiącu:

l  witryny i aplikacje związane z rynkiem pracy,

l  strony poświęcone tematyce sportowej,

l  serwisy związane z turystyką.

Jaka jest prędkość naszego internetu?

Wiemy już, jak i kto łączy się z siecią w Polsce. Warto zwrócić jeszcze uwagę, czy połączenia te są komfortowe i szybkie. Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził w czerwcu tego roku, jakie parametry ma oferowany przez rodzimych dostawców dostęp do internetu.

UKE we współpracy z operatorem usługi PRO Speed Test przygotował raport, który przedstawia szybkość internetu w Polsce – zarówno mobilnego, jak i stacjonarnego. Dostęp do sieci stacjonarnych jest realizowany ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 108,3 Mb/s. Wysyłanie plików odbywa się z szybkością na średnim poziomie 38,3 Mb/s. Najszybszy transfer oferują operatorzy internetu światłowodowego, m.in. UPC. Zauważalnie słabsze są osiągi internetu mobilnego. Pobieranie danych kształtuje się na poziomie 22,4 Mb/s, a wysyłanie – 11,1 Mb/s.

Firma analityczna OpenSignal przygotowała raport, który porównuje jakość internetu mobilnego w niemal 90 krajach na świecie. Jak wypada na tle innych państw Polska? Nie najgorzej – nieco powyżej globalnej średniej, ale nie mamy dużych powodów do entuzjazmu na tym polu, ponieważ znajdujemy się zdecydowanie w ogonie Europy. Polska zajęła 35. miejsce na 87 badanych państw, osiągając wynik na poziomie 17,3 Mb/s, nieco niższy niż średnia, która wyniosła 17,6 Mb/s. Internet mobilny jest u nas wolniejszy niż w przypadku wielu europejskich krajów. W skali Europy wolniej jest tylko w Irlandii, Rosji, na Ukrainie i Białorusi.

(mat. partnera)