Jadą bez uprawnień i na "gazie". 16 - letni motorowerzysta nie zatrzymał się do kontroli

Pomimo apeli i przestróg ze strony policji, jak też znacznego zaostrzenia konsekwencji prawnych wynikających z kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu nadal eliminują z dróg nietrzeźwych.

Policjanci zatrzymali w naszym powiecie pijanych kierowców i dwóch bez uprawnień. Wszyscy zatrzymani odpowiedzą przed sądem.   |  fot. ilustrac./KPP

W miniony weekend policjanci na terenie powiatu chojnickiego zatrzymali czterech nietrzeźwych użytkowników dróg.  Pierwszy z nich został zatrzymany w miniony piątek przez mundurowych  po godzinie 1.00 w nocy na Starego Urzędu w Czersku. 18-letni mieszkaniec Chojnic kierujący golfem w chwili kontroli miał prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci udaremnili mu dalszą jazdę. W trakcie kontroli okazało się, że młody mężczyzna nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania.  Wobec drugiego nietrzeźwego, 46-letniego mieszkańca Tucholi policjanci podjęli kontrolę w Rytlu. Kierujący oplem został przebadany przez mundurowych, po zbadaniu alkomatem okazało się, że 46-latek prowadził auto w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Kolejnego nietrzeźwego funkcjonariusze zatrzymali na terenie gm. Chojnice w sobotę. W tym przypadku 30-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego miał ponad 0,6 promila w wydychanym powietrzu. Kierujący volkswagenem stracił uprawnienia do kierowania. Następnym, który zdecydował się wsiąść za kierownicę samochodu będąc pod działaniem alkoholu był obywatel Ukrainy. Policjanci zatrzymali tego 35-latka na terenie miejscowości Charzykowy.

Mundurowi od razu w trakcie rozmowy  poczuli od siedzącego za kierownicą auta mężczyzny wyraźny zapach alkoholu. Mężczyzna został poddany badaniu urzadzeniam do badania stanu trzeźwości. Alkomat wykazał ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto okazało się, że kontrolowany mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

W trakcie tego weekendu policjanci również zatrzymali w Gutowcu  kierującego, 35-letniego mieszkańca Złotowa, który jechał renault pomimo cofniętych uprawnień. Zatrzymani przez policjantów kierowcy odpowiedzą teraz przed sądem za jazdę pod wpływem alkoholu. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy nawet na 15 lat i wysoka kara finansowa. 18-latek oraz obywatel Ukrainy zostaną także ukarani za kierowanie bez uprawnień, a mieszkaniec Złotowa odpowie za przestępstwo 180a kk-„ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”.

Nastolatek nie zatrzymał się do kontroli

Policjanci chojnickiej „patrolówki” zatrzymali na ul. Bytowskiej nieletniego kierującego motorowerem. 16-latek odpowie teraz za jazdę bez wymaganych uprawnień i niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Jednak nie on jedyny może ponieść konsekwencje. Policjanci będą ustalać również, kto udostępnił nieletniemu pojazd wbrew przepisom.

W miniony piątek  po godzinie 16.00 funkcjonariusze z chojnickiej „patrolówki” jadąc ul. Bytowska zauważyli  kierującego motorowerem, który poruszał się chodnikiem w kierunku centrum. Mundurowi natychmiast podjęli interwencje wobec tego kierującego dając mu sygnały do zatrzymania. Kierujący nie reagował na wydawane polecenia funkcjonariuszy do zatrzymania się.

Po wylegitymowaniu okazało się, że motocyklem kierował 16-latek, który nie posiadał uprawnień do kierowania tym pojazdem. Chłopiec w rozmowie z policjantami przyznał się, że jechał chodnikiem , bo chciał ominąć w ten sposób ‘korki” na drodze. Najprawdopodobniej przyczyną ucieczki było to, że miał świadomość, że nie ma uprawnień do kierowania tego typu pojazdem.

W konsekwencji nieletni teraz będzie za ten czyn odpowiadał przed sądem rodzinnym. Mundurowi będą także wyjaśniali, kto udostępnił pojazd nieletniemu wbrew przepisom. Często młodzi ludzie są przekonani, że nie poniosą żadnych konsekwencji prowadząc motocykl, motorower czy też samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych.  To błędne myślenie.

Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.

KPP