Internetowi oszuści nie próżnują

Ostatnio oszuści za pośrednictwem jednego z serwisów aukcyjnych wyłudzają pieniądze od osób sprzedających produkty. Nieświadoma ofiara wchodzi na link, który przekieruje ją na stronę internetową, gdzie wpisuje dane z kart płatniczych lub hasła.

Choć policja stale ostrzega przed oszustami, którzy w internecie szukają potencjalnych ofiar, to cały czas znajdują się osoby, które kuszone wizją łatwego zarobku lub wyjątkowej okazji wpadają w zastawione przez przestępców sidła.   |  fot. pixaby.com

Policjanci z powiatu chojnickiego odnotowują liczne zgłoszenia dotyczące oszustw dokonywanych za pośrednictwem znanego internetowego portalu ogłoszeniowego oraz popularnego komunikatora. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i nie przekazywanie żadnych danych z kart kredytowych oraz loginów i haseł do kont bankowych.

Oszuści biorą na cel osoby, który w sieci sprzedają swój towar. Przestępcy pod pretekstem zakupy danego produktu wysyłają do sprzedającego link, który przekierowuje ich do strony złudnie przypominającą portal ogłoszeniowy. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych.

Pamiętajmy!

Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą zebranych oszczędności!

KPP