Intensywne majstrowanie przy budżecie

Chodzi zarówno o kasę miejską, jak i tę przeznaczoną dla samorządów osiedlowych – finanse zdominowały marcowe posiedzenie rady miejskiej w Chojnicach.

Zagadnienia budżetowe dominowały na poniedziałkowej sesji Rady Miasta.   |  fot. (ro)

W najbliższych miesiącach w Chojnicach zostanie uruchomiony system budżetów osiedlowo – obywatelskich. Jest już znana jego wartość – 599 970 zł. Sposób wyliczenia tej wartości jest prosty: 15 złotych na 1 mieszkańca, wyjątkiem jest samorząd nr 6 czyli Małe Osady-Pawłówko – ze względu na rozrzedzenie zaludnienia na sporym obszarze, tu zastosowano przelicznik 30 zł na 1 mieszkańca.

relacja_video.jpgSame pieniądze to nie wszystko – należy najpierw okresie zasady korzystania z niego. Szczegóły dotyczące tych procedur szczegółowo wyjaśniał burmistrz Arseniusz Finster.

- Regulamin będą tworzyć urzędnicy w konsultacji z radnymi oraz nowa rada samorządów osiedlowych.  Są określone tryby zgłaszania projektów.

-  Te możliwość mają mieszkańcy powyżej 16 roku życia, organizacje pozarządowe oraz zarządy samorządów osiedlowych. Projekt złożony przez innych musi uzyskać poparcie 15 uprawnionych. Każdy mieszkaniec miasta może poprzeć dowolna ilość zgłoszonych projektów. Pojedynczy projekt nie może przekroczyć sumy przeznaczonej na dane osiedle. Natomiast można kumulować owe fundusze przez kilka lat.

relacja_video.jpgOkreślono już kształt i zawartość formularza zgłoszeniowego. Weryfikacją wniosków zajmie się zespół ds. budżetu obywatelskiego wedle określonych zasad. Ów zespół będzie konsultować z wnioskodawcami poszczególne zgłoszenia. Tryb konsultacji - też będzie sprecyzowany w regulaminie, poprzez akcje informacyjne, strony internetowe.

Potem będzie się głosowanie w wyznaczonych punktach, przewidziana jest też wersja elektroniczna. Każdy samorząd będzie miał swa podstronę na witrynie internetowej miasta. Realizacją wniosków będą zajmować się poszczególne wydziały w ratuszu - zgodnie ze swa specyfiką. Burmistrz będzie konsultował projekt budżetu z nową Radą Samorządów Osiedlowych. W maju rozporządzenie burmistrza będzie przekazane radnym.

A co z miejską kasą? W budżecie pojawiły się zmiany wywołane rezultatem przetargów na tegoroczne inwestycje. Niestety – trzeba było dołożyć. - 40 tysięcy trzeba dodać na przebudowę Placu Piastowskiego, 160 tysięcy – na modernizację ulicy Waryńskiego – informowała na bieżąco Krystyna Perszewska, skarbnik ratusza. - Te sumy możemy dołożyć z wolnych środków. Radni zaakceptowali tę zmianę.

(ro)

fotoreportaz.jpg

  1. 18 marca 2015  06:44   Napiszcie coś więcej, ... (1)   .

    Napiszcie coś więcej, wyjaśnijcie mieszkańcom kto i dlaczego chce dokonać skoku na kasę, komu potrzebna jest komercjalizacja szpitala, przekształcenie w prywatny podmiot, kto będzie właścicielem, kto będzie uzyskiwał zyski, czerpał z tego tytułu prowity, zyski do czyjej keszeni będą trafiać, czyją keszeń zasilać...Spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu 9 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Chojnicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu w osobach Starosty Stanisława Skaji, Wicestarosty Marka Szczepańskiego i członka zarządu Janusza Janika z przedstawicielami związków zawodowych chojnickiego szpitala. Tematem spotkania była proponowana przez Zarząd Powiatu koncepcja przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 marca 2015  07:03   ...Spotkanie przedstawicieli ...   ,.

      ...Spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu 2013-04-09 Związki reprezentowali: pani Beata Kubkowska – Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych pan Andrzej Gackowski - Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia pan Tadeusz Majka- Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”. Starostwie wysłuchali sugestii związkowców, odpowiadali na pytania i wyjaśniali stanowisko Zarządu. W wyniku spotkania ustalono, że związkowcy będą zapraszani na kolejne rozmowy i że ich opinia będzie miała dla Zarządu duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących komercjalizacji szpitala. Obie strony wykazują wolę współdziałania i prowadzenia merytorycznej dyskusji dla dobra szpitala, a przede wszystkim pacjentów i pracowników. Zarówno starostowie jak i związkowcy zgodzili się, że najważniejsze jest, aby techniczne i finansowe kwestie komercjalizacji nie przysłoniły podstawowej misji szpitala – czyli ochrony zdrowia i życia pacjentów oraz aby nie naruszały podstawowych zagwarantowanych praw pracowniczych....

      0
      0