Inscenizacja z łezką w oku ...

Byli obecni nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i członkowie stowarzyszenia „Cis” z Męcikała, a także znajomi z powiatu chojnickiego. Jak zawsze pasjonaci sprzętu wojskowego i lekcji historii spotkali się na kolejnym pikniku militarnym.

Wybuchy, strzały, ryk silników dało się słyszeć w piątkowy i sobotni dzień w Jastrowiu.   |  fot. D. Wałdoch

W miniony piątek i sobotę w Jastrowiu dało się słyszeć wybuchy,wystrzały i ryk silników ciężkiego sprzętu wojskowego, to trwał III Piknik Militarny "Pierwszy Dzień Wolnośći".

Niedziela była dniem na "wyciszenie" dla biorących udział w imprezie rekonstruktorów, bo był to dzień przeznaczony dla rodzin z dziećmi i w tym dniu dominowały przede wszystkim atrakcje dla dzieci (hippika, plac zabaw, gry i konkursy dla dzieci) - pomyślano więc o tym aby i najmłodsi byli zadowoleni z pobytu na imprezie.

Dariusz Wałdoch

Kto nie był na tegorocznej edycji III Pikniku Militarnego to stracił lekcję historii na żywo. Organizatorzy imprezy starają się uatrakcyjnić Zlot wprowadzając do niego co roku inne inscenizacje historyczne z okresu II wojny światowej. Przedstawiane inscenizacje nawiązują do terenu Jastrowia i okolic; przedstawiają fakty, które miały miejsce na tym obszarze.

Wszystkie te sceny odbywały się w rzeczywistości, to nie jest wymysł reżysera tylko wszystko zostało oparte na tragicznych faktach z okresu II wojny światowej. W tegorocznej edycji Zlotu dominowały dwie inscenizacje historyczne; pierwsza piątkowa (nocna) nawiązująca do pacyfikacji polskiej wsi przez hitlerowców okraszona efektami pirotechnicznymi i dźwiękowymi.

O ile dla uczestniczących w niej rekonstruktorów, którzy odtwarzali sylwetki żołnierzy niemieckich była to kolejna rola w inscenizacjach o tyle dla "aktorów" odtwarzających ludność cywilną była to bodajże pierwsza rola aktorska, a gra uczestniczących w niej dzieci bardzo efektowna i wzruszająca. Było widać,że widowisko zrobiło duże wrażenie na widzach i w nie jednym oku zakręciła się łza.

1

Na zakończenie uczestnicy widowiska zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez widzów. Sobotnie widowisko o mordzie na polskich żołnierzach przez hitlerowców i spaleniu ich żywcem w stodole to znany epizod z walk o przełamanie Wału Pomorskiego we wsi Podgaje w lutym 1945 roku, które doczekało się już wielu opracowań (powstał nawet film fabularny) a tu mogliśmy zobaczyć o tym inscenizację historyczną pełną niesamowitych efektów pirotechnicznych.

Była także wystawa współczesnego sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu polskiej armii przygotowana przez jednostkę wojskową z Czarnego ( m.in. czołg PT-91 Twardy, Kołowy Transporter Opancerzony "Rosomak"; pojazd terenowy Hummer, który w polskim wojsku funkcjonuje pod kryptonimem "Tumak", a także najnowszy model wozu patrolu rozminowania, który powstał na bazie podwozia Iveco - "Topola - S ".

Jastrowie za nami - teraz czas na Borne Sulinowo, gdzie już 14.08. rusza XI już edycja największego zlotu militarnego pojazdów wojskowych w Europie pod nazwą "Gąsienice i Podkowy", gdzie zresztą, jak zawsze nie zabraknie i chojniczan.

Dariusz Wałdoch

fotoreportaz.jpg

plakat-zlot-2014

 1. 13 sierpnia 2014  11:14   Jak klikniesz w plakat to ... (2)   anonim

  Jak klikniesz w plakat to sobie przeczytasz, jakiś wygodnicki jesteś?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 13 sierpnia 2014  08:58   co jest napisane na tym ... (1)   anonim

  co jest napisane na tym plakacie ?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 3. 13 sierpnia 2014  02:52   Byłem w Jastrowiu. Świetna ...   marcin

  Byłem w Jastrowiu. Świetna impreza ! Inscenizacje widowiskowe i pełne efektów pirotechnicznych.Warto było to zobaczyć.

  0
  0
 4. 11 sierpnia 2014  22:37   bardzo fajna ...   Paweł S.

  bardzo fajna impreza;szkoda,że tylko mogliśmy być w sobotę i nie dane było nam zobaczyć pierwszej inscenizacji ale widowisko o mordzie w Podgajach zrobiło na mnie niesamowite wrażenie

  0
  0
 5. 11 sierpnia 2014  21:15   Są różne formy spędzania ...   belfer

  Są różne formy spędzania wolnego czasu - ale w tym wypadku trzeba oddać szacun dla pasjonatów militariów i historii;

  0
  0