Inauguracja Chojnickich Spotkań Poetyckich 2022

ChCK zaprasza 4 sierpnia (czwartek) o godz. 17.00 na inaugurację Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich 2022. W programie muzyczno-poetyckim wystąpią: Jan Sabiniarz, Zespół piosenki poetyckiej Dookoła, Martyna Wacławska, oraz Grzegorz Szlanga.

Artyści przedstawią swoją ulubioną poezję, podzielą się swoją twórczością, a także zaprezentowane zostaną wiersze, które zwyciężyły w konkursie "O srebrny kluczyk", który towarzyszy od lat Spotkaniom Poetyckim.   |  fot. ChCK

Miejsce: Sala Widowiskowa ChCK

Jan Sabiniarz

Tak artysta opowiada o swojej twórczości: „Muzyka i muzyka ciszy jest dla mnie rdzeniem wszelkiej sztuki. Inspirowana przyrodą i dziełami epok minionych, przeniknięta jest, tak bardzo zatracaną dziś, duchowością. Odkrywam i staram się zawierać ją w architekturze, malarstwie, poezji.”
Autor tych słów jest człowiekiem renesansu: architektem, malarzem, poetą, pieśniarzem - wykonawcą kilkudziesięciu własnych ballad i piosenek. Ponadto zajmuje się fotografią, ekologią i konserwacją zabytków.

Zespół piosenki poetyckiej Dookoła

Zespół powstał 5 lat temu, Członkowie to małżeństwo Joanna Babiarz i Janusz Szot. Joanna gra na skrzypcach, melodyce i innych instrumentach typu przeszkadzajki, Janusz gra na gitarze i harmonijce ustnej i oboje śpiewają. Oboje też piszą teksty piosenek, wiersze i prozę. Są członkami Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Są też współzałożycielami Sądeckiego Klubu Literackiego, który wspólnie prowadzą inicjując różne akcje i happeningi, np., Autobus z Poezją, Pociąg z Poezją i inne. Janusz komponuje muzykę do piosenek, a Joanna wprowadza aranże instrumentalne. Wydali płytę pt: Wędrowanie i w najbliższym czasie planują wydać kolejną.

Martyna Wacławska

Jest absolwentką wydziału edukacji muzycznej. W okresie studiów brała udział w projektach wokalnych, z których zostały wydane płyty: min. Wieczór u Jeremiego czy Kobieta według Młynarskiego. Ostatecznie - jak sama o sobie mówi - została kobietą z klasą czyli: wychowawcą klasy IIIa. Poezja? Wszystko się zawsze wokół niej kręciło. Napisała dwie prace dyplomowe na temat poezji i jej interpretacji. Śpiewała również w chórze Akademickim w Filharmonia Pomorskiej, z którym to koncertowała za granicą.

Grzegorz Szlanga

Interpretuje poezję dla siebie, jak i ze swoimi wychowankami od wielu lat. Jako wykonawca posługuje się słowami poetów, naddając im swój charakter, ponieważ sam nie umie znaleźć tych „kilku słów”, które tak trafnie potrafią opisać rzeczywistość i trafić prosto w serce.
Jest laureatem najważniejszych konkursów recytatorskich w Polsce. Kilkakrotnie zasiadał w jury najbardziej prestiżowego konkursu recytatorskiego - OKR’u obok profesorów akademii teatralnej.

Grzegorz Szlanga