IX Mistrzostwa Polski Klasy Korsarz!

Już za tydzień, w ostatni weekend sierpnia (29-30.08.) na Jeziorze Charzykowskim odbędą się IX Mistrzostwa Polski klasy Korsarz. Organizatorami regat są Chojnicki Klub Żeglarski oraz Stowarzyszenie Polskiej Floty Klasy Korsarz (korsar.pl).

Znakiem rozpoznawczym klasy Korsarz jest czerwona szabla na żaglu, a swój udział zgłosiło już 20 szabel! Będzie na co popatrzeć!   |  fot. nad.

Załogi będą stacjonowały w klubie ChKZ, gdzie od piątkowego popołudnia można będzie podziwiać łódki szykujące się do startu, a także porozmawiać z ich załogami. Pogoda zapowiada się wyśmienicie, co zapewne umożliwi rozegranie planowanych siedmiu wyścigów. Każdy z nich ma trwać około godziny, a dobrze ustawiona trasa  pozwoli wszechstronnie ocenić regatowe umiejętności.

Klasa Korsarz to jachty żaglowe otwartopokładowe o długości 5 metrów, obsadzone dwuosobową załogą. Możliwość wszechstronnej regulacji takielunku umożliwia żeglowanie praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Spinaker, załogant balastujący na trapezie, szybkie wchodzenie w ślizg, to gwarancja sporych emocji i wielkiej frajdy, zarówno dla załóg, jak i widzów.

Warto jednocześnie przypomnieć, że przepisy klasowe eliminują wprowadzanie kosztownych modyfikacji sprzętu, przez co możliwe jest "pływanie z adrenaliną" za rozsądne pieniądze. Odzwierciedleniem sukcesu tej niemieckiej konstrukcji jest jej rozwój w Polsce, gdzie Stowarzyszenie Polska Flota Klasy Korsarz obecne jest już od 15 lat. Na ponad 65 zarejestrowanych jachtach żeglują przedstawiciele 3 pokoleń, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a frekwencja w regatach krajowych nierzadko przekracza 20 łódek.

Wszystkich zainteresowanych kibicowaniem Korsarzom zapraszamy do Mariny Charzykowy! Będzie okazja dowiedzieć się więcej o jachtach, Polskiej Flocie Klasy Korsarz, a może nawet rozważyć dołączenie się ... Czekamy!

Łukasz Dzięcielski ChKŻ