III etap Retro Ligi. Igrzyska Sportowców Wiejskich

W każdym tygodniu stronie internetowej zamieszczamy dwa pytania, które poprzedzone są tekstem nawiązującym do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z sześciu etapów.

Reprezentacja gminy Chojnice podczas ceremoni otwarcia Igrzysk Sportowców Wiejskich Atlanta 96.   |  fot. arch. GOK

Po piątym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Po każdym etapie losujemy nagrodę. Poniżej prezentujemy pytania III etapu.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…

„Bez wiz i dewiz do Rzymu, Tokio, Meksyku…” – to hasło w Polsce Ludowej jednoczyło sportowców kujawskich i pomorskich wsi. Oczywiście chodziło o wzorowane na prawdziwych igrzyskach olimpiady sportowców wiejskich.

Pomysł organizacji tego typu zawodów zrodził się w redakcji bydgoskiego „Dziennika Wieczornego”. Dziennikarze zmobilizowali następnie Radę Wojewódzką Ludowych Zespołów Sportowych. Pomysł szybko zyskał uznanie w oczach działaczy z Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zawody sportowe w myśl założeń miały odbywać się w miejscowościach, które nazywają się tak, jak miasta – gospodarze igrzysk olimpijskich. Zatem pierwsza impreza odbyła się 21 lipca 1960 roku, w przeddzień PRL-owskiego Święta Odrodzenia, w Rzymie koło Żnina.

Tylko Rzym był faktycznie istniejącą miejscowością. Ale i to nie było przeszkodą dla partyjnych działaczy. Następnie wyszukiwano osiedla, które nazywały się tak samo jak miasta –gospodarze prawdziwych igrzysk olimpijskich.

Do tej pory zorganizowane igrzyska

1960 – Rzym

1964 – Tokio (Osiek nad Notecią)

1968 – Meksyk (Brodnica)

1972 – Monachium/ Olimpia (Tuchola)

1976 – Montreal (Mogilno)

1980 – Moskwa (Janikowo)

1984 – Los Angeles (Szubin)

Używania nazwy miasta Los Angeles zabroniono.

1988 – Seul (Chojnice)

1992 – Barcelona (Sępólno Krajeńskie)

1996 – Atlanta (Kruszwica)

2000 – Sydney (Świecie)

2004 – Ateny (Więcbork)

2008 – Pekin (Jabłonowo Pomorskie)

2012 – Londyn (Tuchola)

2016 -  Rio de Janeiro (Chełmno)

2020 – Tokio (Sępólno Krajeńskie – przełożono na 2021 r.)

Foto. Ceremonia otwarcia Igrzysk Sportowców Wiejskich Atlanta 96. Fotografia w zbiorach GOK w Chojnicach.

Po przemianach ustrojowych w Polsce, impreza weszła już na stałe do kalendarza zawodów rozgrywanych pod egidą Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Obecnie igrzyska organizuje Kujawsko - Pomorskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Toruniu. W zawodach biorą udział reprezentacje gmin z województwa kujawsko – pomorskiego.

Pytanie 1

Chojnice znacznie wcześniej zintegrowały się ze światem niż z Unią Europejską, a  świadczą  o tym międzywojenne nazewnictwa części miasta takie jak: Nowa Ameryka”, „Meksyk”.

Korzystając ze wskazówek znajdujących się w tekście (pogrubiony tekst), podaj nazwę jednego z chojnickich osiedli.

Do Atlanty jedzie nasza gmina!

W 1996 roku do Atlanty wybrała się reprezentacja gminy Chojnice. Sportowcy z naszej gminy byli w Kruszwicy bezkonkurencyjni. Reprezentacja zdobyła wiele medali i ostatecznie okazała się najlepsza w klasyfikacji ogólnej zawodów.

Foto. Reprezentacja gminy Chojnice podczas ceremoni otwarcia Igrzysk Sportowców Wiejskich Atlanta 96. Fotografia w zbiorach GOK w Chojnicach.

Pytanie 2

W Kruszwicy pierwsze miejsce w wyciskaniu ciężarka zdobył  mieszkaniec gminy wiejskiej Chojnice. W 2019 roku ten sam zawodnik został mistrzem województwa pomorskiego w wyciskaniu ciężarka siedząc. Podaj jego imię i nazwisko.

Na odpowiedzi czekamy do 26 lutego, do godz. 15.00.

Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki III etapu konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 2 marca 2021 r. Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

K. Syngierski GOK