„I w Gotyku i w Baroku - Narodowe Łowisko Muzyczne w Chojnicach”

Tak nazwano cykl pięciu koncertów, na które organizatorom udało się pozyskać aż 75 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze występy już w najbliższą niedzielę.

Pierwszy z pięciu koncertów odbędzie się 21 czerwca. Siedem dni później nagranie z tego wydarzenia będzie można obejrzeć m.in. na naszym portalu.   |  fot. A. Zajkowska

Koncertu będzie można posłuchać na żywo oraz, po kilku dniach, w ramach retransmisji. Na pierwszy ogień w niedzielę (21.06.), pójdą „Największe przeboje muzyki barokowej”. Zaprezentują je Natalia Rubiś-Krzeszowiak (sopran) oraz Krystian Krzeszowiak (tenor). Muzykom zaakompaniuje Orkiestra Symfoników Bydgoskich z dyrygentem Markiem Czekałą na czele. Koncert odbędzie się w bazylice mniejszej w Chojnicach, punktualnie o godz. 18.00. W programie m.in. repertuar Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla, Giulio Cacciniego, Claudio Monteverdiego, Henrego Purcella oraz Luigi Bocheriniego.

Na żywo tylko z zaproszeniem

- Wstęp na koncert obowiązuje tylko w maseczkach i za okazaniem zaproszenia, które będzie można odebrać w Promocji Regionu Chojnickiego przy ul. Stary Rynek 4 w środę i czwartek w godzinach od 9.00 do 12.00. Ilość miejsc jest ograniczona - informuje Przemysław Woźniak, organista i dyrygent chojnickiego chóru „Lutnia”, a zarazem jeden z organizatorów. Wszystkie wydarzenia zostaną nagrane i opublikowane w internecie po siedmiu dniach od realizacji koncertu, m.in. na portalu chojnice.com, stronie internetowej bazyliki mniejszej w Chojnicach oraz Chojnickiego Centrum Kultury.

Nagranie w sieci

Ojcami wydarzenia są ks. dziekan Jacek Dawidowski oraz Zbigniew Buława, kierownik referatu kultury i sportu w Urzędzie Miasta w Chojnicach. Cykl pięciu koncertów pochłonie 100 tys. zł, z czego 75 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Żeby program zrealizować trzeba dołożyć 25 tys. zł. Myślę, że chojniczanie, i nie tylko, będą zadowoleni z realizacji tego projektu - komentuje burmistrz Arseniusz Finster. Cykl „I w Gotyku i w Baroku - Narodowe Łowisko Muzyczne w Chojnicach” odbędzie się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury o nazwie „Kultura w sieci”.

Harmonogram imprezy:

5 lipca – godz. 18.00 w kościele gimnazjalnym pojawi się „Zespół Solistów Arte Con Brio” z udziałem trzech solistów wokalnych. W programie m.in. „Słynne barokowe arie i fragmenty twórczości oratoryjnej i operowej” Antonio Vivaldiego, Georga Friedricha Haendla, Jana Sebastiana Bacha, Marca-Antoine’a Charpentiera i Giovannio Battisty Pergolesiego.

30 sierpnia – godz.18.00 w kościele gimnazjalnym ponownie wystąpi „Zespół Solistów Arte Con Brio”. Tym razem jednak z udziałem czterech solistów instrumentalnych. Program obejmuje „Najpiękniejsze barokowe koncerty instrumentalne”.

20 września – godz. 18.00 w bazylice mniejszej koncert da „Zespół Muzyki Dawnej Jerycho”. W repertuarze grupy znajduje się „Sztuka średniowiecznej polifonii”.

25 października – godz. 18.00 w kościele gimnazjalnym po raz trzeci zaprezentuje się „Zespół Solistów Arte Con Brio”. Grupie towarzyszyć będzie solista Dumitru Harea, który upodobał sobie instrument o nazwie Fletnia Pana. To ostatni z cyklu zaplanowanych występów. Mołdawski muzyk zaprezentuje repertuar bałkański. Ponadto pojawi się twórczość Jamesa Lasta, Grigorasa Dinicu, Gheorghe Zamfira, Piotra Czajkowskiego, Eltona Johna, Leroya Andersona, Raya Charlesa, Ennio Morricone, Astora Piazzola i Humphrey’a Searle’a.

Anna Zajkowska