Historia zaklęta w widokówkach

Już za kilka tygodni na chojnickim rynku księgarskim pojawi się nowa interesująca pozycja. Będzie ona stanowić łakomy kąsek nie tylko dla miłośników regionalizmu.

Strona tytułowa nowego wydawnictwa.

W druku jest już album "Ziemia chojnicka na starej widokówce - ze zbiorów Tadeusza Święcickiego", wydany staraniem Promocji Regionu Chojnickiego. Na  ok. 160 stronach znajdują się reprodukcje ponad trzystu pocztówek. Przedstawione na nich widoki to najbardziej charakterystyczne miejsca miasta i gminy Chojnice, gmin Czersk, Brusy i Konarzyny a także miejscowości, które przed II wojną światową znajdowały się w granicach powiatu chojnickiego - Karsin, Wiele, Borzyszkowy, Lipnica. To niebywała okazja, by przyjrzeć się owemu terytorium jak wyglądało ono przed wiekiem.
- Wybór zaoferowany przez pana Tadeusza był nieporównywalnie większy, ale musieliśmy stoczyć walkę - informuje Roman Guzelak, prezes Promocji Regionu Chojnickiego. - Chodziło nie tylko o ciekawe unikalne ujęcia, ale i pokazanie rozwoju pocztówek i ich różnorodność. W książce pokazaliśmy takie przykłady. Z pozoru kartki wydają się identyczne, ale różnią się choćby inną czcionką lub treścią tekstu, dodaniem koloru itp.
Roman Guzelak przyznaje, że pierwotnie w albumie miała być powtórzona formuła porównania zdjęć dawniej i dziś. Ale wybranie tej formuły albumu odbyłoby się kosztem schowania do szuflady wielu unikalnych pocztówek. Zresztą nieposkromiona pasja pana Święcickiego powodowała systematyczne "puchnięcie" książki.
- Co jakiś czas pan Tadeusz zjawiał się u nas z informacją o kolejnym pozyskanym unikacie. Dlatego też album powstawał żmudnie i powoli. Lecz opłaciło się. Ostatni z takich unikatów trafił na okładkę albumu - będzie ją zdobić fenomenalna panorama Chojnic z początku XX wieku. Warto też dodać, że nad merytoryczną stroną opisową albumu współ[pracowała Hanna Rząska z Muzeum Historyczno - Etnograficznego. Pierwotny plan w spółce był taki, by album wydać już w ubiegłym roku. Ale po pierwsze - nie sposób było odmówić prośbom kolekcjonera. Drugim powodem przesunięcia terminu było szukanie wydawnictwa, które zajmie się tym albumem, by wydać go tanio, ale bez szkody dla jakości. Szacunkowa cena detaliczna tego wydawnictwa będzie oscylować między 45 a 50 zł. Premiera na przełomie marca i kwietnia.

(ro)

  1. 1 marca 2010  20:03   ...historia   daro62

    "Kawał" historii miasta zaklęty w pocztówkach. Gratulacje dla kolekcjonera. Dał Pan długo czekać miłośnikom historii miasta i okolic na to wydawnictwo.

    0
    0
  2. 1 marca 2010  19:59   wydawnictwo   Darek W.

    ...w końcu ukaże się długo oczekiwane wydawnictwo !!! ...gratulacje dla Pana Tadeusza za opublikowanie chociaż części swoich wspaniałych zbiorów !!!

    0
    0